Бернс. «чесна бідність». Виразне читання напам’ять
Мета: через виразне читання допомогти учням усвідомити ідейно-художню цінність твору; розвивати пам’ять учнів, творчу уяву, ораторські здібності, вміння відстоювати свою думку; виховувати високі духовні якості.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до його життя і творчості, аудіозаписи, відеоматеріали. теорія літератури: виразне читання, інтонація, темп, логічний наголос, пауза.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності школярів
— Роберт Бернс, вірш якого сьогодні ви читатимете напам’ять, здебільшого займався самоосвітою. Він добре знав історію, орієнтувався в політиці, читав твори французьких й англійських авторів, захоплювався казками, легендами, піснями свого народу. ніколи не впадав у відчай, не скаржився. а коли він перебував у доброму гуморі, не було людини веселішої, дотепнішої, винахідливішої за нього. Поет намагався завжди в усьому бути першим. Він пишався своєю фізичною силою — однією рукою міг підняти важкий мішок, найкраще за всіх косив і жав, найшвидше складав снопи. Дуже хотів, щоб життя його співвітчизників було влаштоване за принципами добра та справедливості.
Ось тому ми й вивчаємо вірш «чесна бідність» р. Бернса, намагаємося сприйняти його як моральну настанову, заклик до збереження своєї людської гідності й честі.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Формування вмінь та навичок школярів
1. робота в парах
2. розповідь вірша р. Бернса «чесна бідність» напам’ять
(Можна провести як конкурс на кращого читця.)
IV. Закріплення знань, умінь та навичок
1. міні-диспут «чи завжди потрібна й корисна чесність?»
Запропонувати розглянути ситуацію смертельно хворої людини, яку правда про стан її здоров’я може вбити; переказування пліток, висловлювань одне про одного, зауважень щодо зовнішності, здібностей, щодо поведінки батьків.
2. інтерактивна вправа «Займи позицію» з обгрунтуванням
Чи завжди людина винна у тому, що вона бідноста? Бідність — це добре чи погано? чим бідність гарна, а чим погана? чим багатство гарне, а чим погане? (Можна для виконання вправи обрати одне з проблемних запитань.)
V. Домашнє завдання
Дати коротку письмову відповідь на одне з проблемних запитань останньої вправи або скласти «Кодекс честі» за р. Бернсом.
VI. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «мікрофон»
Продовжте речення.
Коли я читав (читала) вірш напам’ять,… найкращим читцем вірша р. Бернса був (була)… читання напам’ять допомогло мені… мене зацікавили різні думки щодо…
Бернс. «чесна бідність». Виразне читання напам’ять