Боротьба добра зі злом — головний конфлікт народної казки
Мета: допомогти учням усвідомити головний конфлікт народної казки; ознайомити з роботою відомих збирачів народної творчості, зокрема німецької; розвивати навички виділення головної думки, формулювання її, вміння самостійно працювати з підручником; розширювати учнівський кругозір; виховувати прагнення чинити добро, бажання до пізнання нового. Обладнання: портрети братів Грімм, збірки казок, зібраних ними та іншими фольклористами; карта Європи, старої Німеччини, краєвиди країни. теорія літератури: конфлікт, фольклорист, реальне та фантастичне.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
«Сказка — ложь, да в ней — намек, добрим молодцам урок»,- говорить російська народна мудрість. Хоч казки переважно призначені для дітей, вони містять великі й одвічні істини, закликають бути добрими та милосердними, працьовитими й кмітливими, активно боротися зі злом не лише дітей, а й дорослих. Тому знайомство з людьми-фольклористами, які записували народні казки, вивчали, доносили їх до людей, буде цікавим. Корисно також дізнатися, а яким же чином добро перемагає зло, що цьому сприяє, як цю проблему бачили наші предки і як пропонували її розв’язувати.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
1. евристична бесіда за матеріалами, підготовленими вдома
Що таке народна казка?
Які є види казок? назвіть приклади, підібрані самостійно. Які казки вважаються найдавнішими? чому? Що найбільше запам’яталося в самостійно прочитаних творах-казках про тварин; у статтях підручника? Коротко перекажіть. Охарактеризуйте лиса як персонажа за прочитаними та відомими іншими казками.
Що таке алегорія? Що таке мандрівний сюжет?
IV. Сприйняття й засвоєння нового навчального матеріалу
1. слово вчителя
— Звернімося до теми уроку: «Боротьба добра зі злом — головний конфлікт народної казки». Що означає слово «конфлікт»?
Визначимо асоціації, які воно викликає:
Сварка; боротьба; суперечка; неприязнь; негатив; протистояння; протиборство; протиріччя; протиставлення; зіткнення.
Записи до літературознавчих словничків
Конфлікт — суперечність, зіткнення, що лежить в основі боротьби між персонажами і зумовлює розвиток подій у художньому творі.
Саме в процесі розгортання й розв’язання конфліктів виявляють свої риси персонажі в літературі.
2. Проблемно-пошукове завдання в групах
Визначити конфлікти у казках «Фарбований шакал», «Панча-тантра», «роман про ренара» (кожної частини) та інших прочитаних фольклорних творах.
Очікувані відповіді
1) «Фарбований шакал» — зіткнення правди та обману, у результаті якого неправда була викрита, а герой зазнав покарання.
2) «Панчатантра» — конфлікт між розумом, спрямованим на зло, і розумом, спрямованим на добро; між несправедливим правителем та його народом; між правдою та неправдою.
3) «роман про ренара» — конфлікт між правдою та обманом, яким лис здобував користувався, щоб улаштовувати власні справи.
3. слово вчителя
— Як відомо, народні казки передавалися з уст в уста від одного покоління до іншого, змінюючись та вдосконалюючись, утворюю чи багато варіантів одного й того ж твору. але при цьому часто губилося, забувалося чимало сюжетних моментів, прислів’їв, пісень. Тільки у XVIII столітті вчені-філологи звернули на це увагу й почали записувати фольклорні твори, видавати книжки, доносячи до широкого кола читачів перлини народної мудрості.
У Росії в XIX столітті відомий російський фольклорист Олександр Афанасьєв зібрав кілька томів російських народних казок. З них півтори сотні дав йому видатний словникар Володимир Даль. У цьому ж столітті у Німеччині брати Вільгельм та Якоб Грімм також підготували й видали кілька збірок німецьких народних казок. Ви, напевне, бачили мультфільми за цими казками, наприклад, «Бременські музиканти», «Білосніжка» та ін.
4. Виразне читання вголос (або самостійно) статті підручника (с. 37-38 — за підручником Ю. і. Ковбасенка, л. В. Ковбасенко; с. 30-31 — за підручником Є. Волощук)
5. обмін враженнями
— Що найбільше запам’яталося, вразило? чому?
6. Виразне читання вголос або самостійно (або переказ заздалегідь підготовленими учнями) казок братів Грімм «Хоробрий кравчик», «Гензель і Гретель» (див. додаток)
7. обмін враженнями про прочитане
8. розгляд ілюстрацій до казок братів Грімм, різних видань збірок
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Розшифрувавши цей запис, ви згадаєте, як називався тритомник записаних братами Грімм німецьких народних казок. (Відповідь: кожне слово читається справа наліво: «Дитячі й родинні казки»)
VI. Домашнє завдання
Навчитися розповідати про видатних збирачів фольклору, визначати конфлікт у прочитаних казках. Прочитати самостійно (або згадати) одну з казок братів Грімм (див. додаток).
VII. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «мікрофон»
Продовжте речення. Для мене новим на уроці було те…
Боротьба добра зі злом — головний конфлікт народної казки