Дискусія на тему «причини й наслідки конфлікту між батьками та дітьми в повісті Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я»
Мета
: допомогти учням систематизувати знання за твором І. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я», осмислити конфлікт між дітьми та батьками, його причини й наслідки; з’ясувати різні точки зору, зіткнення яких допоможе знайти істину; розвивати вміння формулювати свої думки; сприяти вихованню тактовності під час дискусії. Тип уроку
: застосування навичок і вмінь. Обладнання
: пам’ятка «Правила дискусії». Методична рекомендація
: перед уроком клас має бути поділений на дві команди, яким дається завдання глибоко вивчити питання, що буде обговорюватися. Учням запропонувати переглянути текст, додаткову літературу, знайти аргументи: 1-й команді — на користь батьків, 2-й команді — на користь дітей. ХІД УРОКУ I.
Оголошення
Теми
Уроку
II
.
Актуалізація
Опорних
Знань
Дати визначення поняття дискусія. Дискусія — широке публічне обговорення якогось спірного (суперечливого) питання.
Синонім — дебати. III
Формування
Нових
Знань
,
Умінь
Та
Навичок
1. Ознайомлення з пам’яткою «Правила дискусії»
Правила дискусії
1. Чітко визначте свою точку зору й аргументи до неї. 2. Вступаючи в дискусію, не починайте її з тих питань, за якими ваша думка не збігається з думкою вашого опонента. 3. Висловлюючи свою думку, дотримуйтесь змістовності, правильності, повноти та послідовності розкриття теми. 4. Достатньою мірою використовуйте довідкову й художню літературу та посилання, зроблені на неї. Аргументи не слід пропонувати в низхідному порядку. 5. Уникайте категоричності, особливо якщо ви заперечуєте. 6. Умійте почути та зрозуміти опонента. 7. Не переривайте свого співрозмовника. 8. Волійте не перемогти, а знайти істину. 2.
Запитання до класу
— Як ви розумієте поняття: соціальний конфлікт, моральний конфлікт, психологічний конфлікт? — Які епізоди, сцени повісті викликали сміх? Де цей сміх добродушний, а де сатиричний?
— Як протягом розгортання подій у повісті змінюються характери Мелашки й Лавріна? — Чому, на вашу думку, Кайдашиха й Мотря не змогли вжитися в одній хаті?
— Як соціальні умови формують поведінку людей? (Розповісти на прикладі Мотрі й Мелашки) — Розкажіть, чому виник конфлікт між представниками молодого покоління? (Між братами й невістками) — Давайте спробуємо осмислити вчинки, зрозуміти їх, а також ті почуття, які переживали персонажі. Демонстраційна таблиця (допоможе правильно сформулювати Свої думки): — Мені здається… —
Я не згоден із думкою…
— На мій погляд… —
Я погоджуся з тим, що, але… — Я думаю інакше… —
Мені ближче позиція… — На відміну від… 3.
Варіанти аргументів
Мені здається, що старий Кайдаш не досить уваги приділяв вихованню своїх синів.
«Він був добрий стельмах, заробляв добрі гроші, але ніяк не міг удержати їх у руках. Гроші втікали до шинкаря. Панщина поклала на Кайдашеві свій відбиток». Чимало настраждавшись, наробившись за свій вік так, що «аж шкура болить», Кайдаш намагається знайти забуття в чарці.
Потоваришувавши з оковитою, він втрачає повагу старшого сина Карпа. Я думаю, що Карпо, старший син Кайдаша, з дитинства був грубуватим, ріс черствим, бездушним.
Ці риси поступово тільки Набирали обертів. Він був першою дитиною, мабуть, його більше пестили, пробачали грубість. Коли парубкував, то теж був мовчазний, гордовитий, ніколи навіть не сміявся. «Його насуплене, жовтувате лице не розвиднювалось навіть тоді, як губи осміхались».
Після одруження та народження сина Карпо ніби виріс у власних очах, відчув себе справжнім хазяїном. Починає поводити себе ще більш егоїстично. Він ніколи не був покірним, не змовчував батькам, під час сварки через мотовило вперше підняв на старого Кайдаша руку. Про його жорстокість та черствість знало все село.
Я погоджуюсь із тим, що батьки належним чином не займалися його вихованням, тому й мають такий результат. Я не згоден із думкою, що Кайдаш не займався вихованням дітей, тому що він був богомольна людина, а значить цінував свою сім’ю й доклав усіх зусиль для виховання хлопців. На мій погляд, стара Кайдашиха не знаходить спільної мови зі старшим сином та невісткою, тому що на неї панщина наклала свій відбиток. Замолоду вона довго служила в панів і «набралася од їх трохи панства», «до природної звичайності української селянки пристало щось вже дуже солодке, аж нудне», зовнішня пиха, облесливість у розмові. Я не згоден із думкою, що у сварках винні батьки. Розпалюванню ворожнечі сприяли й невістки, особливо Мотря.
У неї надто дріб’язкова натура. Вона ладна лаятися за яйця, курей, кухоль, а наслідки всього цього жахливі — порушення етичних норм, народної моралі, бо син здіймає руку на батька, Мотря вибиває Кайдашисі око, Карпо женеться з дрючком за матір’ю, заганяє в ставок і ладен вдарити, та зупиняється, бо «не так шкода… матері, як чобіт». IV
.
Підсумки
Уроку
Наприкінці уроку-дискусїї можна організувати роботу за картками, що містять слова моральної тематики, й запропонувати учням підібрати слова-поняття, які можна віднести до характеристики Кайдашихи, Омелька Кайдаша, Карпа, Лавріна, Мотрі, Мелашки. Свій вибір обгрунтувати. Турбота, співчуття, доброта, чуйність, любов, прихильність, щедрість, скнарість, вірність, надійність, міцність, відданість, стійкість, совість, відповідальність, прощення, егоїзм, самотність, щастя. V
Домашнє
Завдання
Поміркувати про почуте на уроці й письмово відповісти на запитання: «Що я порадив (ла) би (б), щоб перемир’я між сім’ями Кайдашів тривало довше?
«
Дискусія на тему «причини й наслідки конфлікту між батьками та дітьми в повісті Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я»