Молоде покоління за безпеку руху
Виховна година «Молоде покоління за безпеку руху»
Мета: Повторити правила пішоходів, закріпити знання учнів про правила дорожнього руху, дорожні знаки та правила користування громадським транспортом; розвивати творче мислення, уяву, пам’ять, вміння поводитися в екстремальних ситуаціях; виховувати дисциплінованість, свідоме ставлення до обов’язків пішоходів та пасажирів, бажання краще знати правила та суворо їх дотримуватися.
Обладнання: плакат «Дорожні знаки», виставка малюнків, книжкова виставка, мультимедійна презентація.
Хід заняття
Вступне слово вчителя.
Життя у кожної людини єдине і неповторне, і тому кожен повинен його берегти. Цієї мудрої і дуже важливої науки ми повинні вчитися постійно, щоб одержані знання стали стійкими переконаннями і нормою життя. Правил у нашому довкіллі є чимало, їх треба знати і дотримуватися. А в числі найголовніших правил життя є правила безпечної поведінки на вулицях і дорогах.
Як ви гадаєте, хто з учасників дорожнього руху найбільше ризикує отримати травму: пішохід, велосипедист чи пасажир? Статистика стверджує, що пасажир, зокрема легкового автомобіля. А якщо порахувати, скільки серед постраждалих людей різного віку, то виявиться, що найбільше — ваших однолітків. Тому на сьогоднішньому занятті у вас буде можливість не тільки повторити правила поведінки на вулицях і дорогах, а й позмагатися. Гаслом нашого заходу будуть слова: треба знати, щоб жити.
Роботу ми проведемо в групах: «Дослідники», «ЧП — Інфо», «Інспектори ДАІ». Кожна група мала випереджаюче завдання. Дослідники підготували історичну довідку про правила дорожнього руху.
Виступ групи «Дослідників»
Ще з січня1638 року Петро І видав наказ про правила дорожнього руху. Ці правила обмежували швидкість їзди. Було введено правосторонній рух.
Тільки в 1891 році вперше в Україні, а саме в Одесі, з’явився автомобіль. У 1940 році були прийняті типові правила дорожнього руху. Вони змінювались, доповнювались, удосконалювались.
Виходячи з вимог міжнародних правил, враховуючи передовий досвід, 1 січня 2002 року були введені нові «Правила дорожнього руху України». Вони є обов’язковими для всіх учасників руху.
Надаємо слово групі «ЧП Інфо», яка ознайомить нас із сумною статистикою дорожньо — транспортних пригод в місті з 2012 року і в світі.
Щороку в світі від дорожньо-транспортних пригод гине понад 250 тис. людей. За рік в Україні гине понад 5 тис. людей, а понад 30 тис. отримують травми. Одним з найпоширеніших видів дорожньо-транспортних пригод є наїзд транспортних засобів на пішоходів, причому 60% таких пригод здійснюється з вини самих пішоходів. Головною причиною автопригод є:
— несподівана поява дітей на проїжджій частині дороги;
— перехід у невстановленому місці;
— вихід на дорогу із-за стоячого транспорту.
З початку 2012 року на території Кривого Рогу було скоєно 232 дорожньо-транспортні пригоди, в яких загинуло 18 людей, 320 отримало травми. У порівнянні з минулим роком зросла кількість аварій і постраждалих. Найбільшу кількість ДТП склав наїзд на пішохода — 99 пригод .
Це 40 % від загального обсягу аварій.
Вчитель.
Пропоную переглянути відеоролик про дорогу від школи додому. Будьте уважні! Складіть пам’ятку для учнів.
Соціальна реклама.
Слово групі інспекторів ДАІ
Пам’ятка для учнів
1. Рухатися потрібно по тротуарах і пішохідних доріжках, тримаючись правого боку.
2. Переходити проїзну частину по пішохідних переходах, у тому числі підземних і надземних, а у разі їх відсутності — на перехрестях по лініях тротуарів або узбіч.
3. Якщо в зоні видимості немає переходу або перехрестя, а дорога має не більше трьох смуг руху для обох його напрямків, дозволяється переходити її під прямим кутом до краю проїзної частини в місцях, де дорогу добре видно в обидва боки, і лише після того, як пішохід упевниться у відсутності небезпеки.
4. У місцях, де рух регулюється, потрібно керуватися сигналами регулювальника або світлофора.
У таких місцях пішоходи, які не встигли закінчити перехід проїзної частини дороги одного напрямку, повинні перебувати на острівці безпеки або лінії, що розділяє транспортні потоки протилежних напрямків, а у разі їх відсутності — на середині проїзної частини і можуть продовжити перехід лише тоді, коли це буде дозволено відповідним сигналом світлофора чи регулювальника та переконаються в безпеці подальшого руху.
5. Перед виходом на проїзну частину з-за транспортних засобів, що стоять, та будь-яких об’єктів, що обмежують оглядовість, потрібно впевнитись у відсутності транспортних засобів, що наближаються.
6. Чекати транспортний засіб потрібно на тротуарах, посадкових майданчиках, а якщо вони відсутні, — на узбіччі, не створюючи перешкод для дорожнього руху.
7. На трамвайних зупинках, не обладнаних посадковими майданчиками, дозволяється виходити на проїзну частину лише з боку дверей і тільки після зупинки трамвая.
Після висадки з трамвая необхідно залишити проїзну частину не затримуючись.
8.Не можна виходити на проїзну частину, не впевнившись у відсутності небезпеки для себе та інших учасників руху.
Вчитель. Ми пригадали правила для пішоходів, а зараз я пропоную позмагатися. Проведемо гру «Найрозумнііший». Треба вміти правильно, швидко приймати рішення у різних життєвих ситуаціях, для цього повинні мати і знання, і швидку реакцію.
Що ми зараз і перевіримо.
Пропоную кілька категорій питань: «Зебра», «Світлофор», «Пасажир», «Велосипед», «Знак», «Секрет». Кожна команда по черзі обирає категорію і за 1 хв. повинна якомога більше дати правильних відповідей.
І. Категорія «Зебра»
1.По чому повинні переходити пішоходи?
2.Хто більше любить знак «Пішохідний перехід»?
3.З якого боку тротуару повинен
Рухатися пішохід?
4.В якій країні виникла перша сучасна зебра?
5.Які існують перехрестя?
6.Переходячи дорогу, потрібно подивитися…
7.Якщо потрібно викликати «швидку» дзвоніть
8.Шофер веде машину. Попереду дві птиці: качка і гуска. Що потрібно давити?
ІІ. Категорія «Світлофор»
1. Що означає слово світлофор?
2. Що означає жовтий мигаючий колір світлофора?
3. Що означає червоне світло світлофора?
4. Яка найбільша кількість секцій буває у світлофора?
5. Який сигнал світлофора знаходиться зверху?
6. Що означає жовтий сигнал?
7. Переходити дорогу потрібно на яке світло світлофора?
ІІІ. Категорія «Пасажир»
1.У які двері потрібно заходити пасажирам?
2.У який бік краще стояти в салоні під час руху транспортного засобу?
3.З якого віку дозволяється сидіти на передньому сидінні?
4.Для кого призначений тротуар?
5.Місце посадки і висадки пасажирів
6.Безбілетний пасажир…
7.Засоби пасивної безпеки пасажира легкового автомобіля…
8.Найнебезпечніше місце для пасажирів легкового автомобіля…
9.Найбезпечніше місце для пасажирів авто…
10.У кузові вантажівки забороняється перевозити дітей до…
11. Транспорт з вусами .
ІV. Категорія «Знак»
1.У фігурах якого кольору зображені наказові знаки?
2.Знаки, що інформують водіїв про наближення до небезпечної ділянки дороги називаються…
3.Знаки, що забороняють або скасовують певні обмеження в русі
4. Інформують про розташування об’єктів обслуговування…
5.Хто має пріоритет у русі там, де встановлено знак «Житлова зона»?
6.Щоб уникнути небезпеки на вулиці, потрібно знати…
Категорія «Велосипед»
1.Де можна їздити велосипедистам?
2.З якого віку можна їздити на велосипеді?
3.Чим повинні бути обладнані велосипеди?
4.Колона велосипедистів, що рухається по проїжджій частині повинна бути розділена на групи по…
5.Дистанція між групами велосипедистів повинна бути
6.Чи можна велосипедистам буксирувати мопеди чи велосипеди?
7.Для руху в темну пору на велосипеді повинен бути увімкнений…
8. Проїзна дорога з твердим покриттям…
9.З боку від дороги
10. Що потрібно зробити перед виїздом на велосипеді?
11.Різні скельця є у нього:
Червоне, жовте і зелене.
Може ними він сказати:
«Йти», «стояти», «зачекати».
Вчитель. Світлофор-один із головних атрибутів наших доріг. А зараз творча група класу мала завдання створити образ світлофора у пісні і танці.
Музична пауза. Танець «Світлофор»
Вчитель. Ви довели, що вмієте відповідати швидко і правильно.
А зараз завдання буде складнішим. Вам потрібно розв’язати задачі, але не такі, як на уроках математики. Задачі ситуативні.
Ситуація 1. На свій день народження Денис отримав від батьків довгоочікуваний подарунок — мотоцикл. Хлопцеві здалося, що управлять ним дуже легко, і наступного дня він запропонував своїй однокласниці покататися. Дівчина відмовилася.
Чи правильно вона вчинила?
Відповідь. Дівчинка повинна з’ясувати: чи обладнано мотоцикл сидінням, ручкою і підставкою для ніг; чи має водій права; чи є захисні шоломи для водія і пасажира; чи виповнилося пасажирам 12 років.
Ситуація 2.
Сталося це вранці, якраз у годину «пік», коли багато людей вирушають у своїх справах: діти — в школу, а дорослі — на роботу.
Хлопчик дуже поспішав, щоб не запізнитися на урок. Вистрибнув із автобуса, глянув ліворуч — і мерщій через дорогу. Але не помітив, що з-за рогу будинку виїхав легковий автомобіль. Водій побачив хлопчика, коли зупинити машину вчасно було вже не можливо. Заскрипіли гальма, та машина продовжувала рух.
Водій спробував взяти ліворуч, але там — зустрічний потік транспорту… З важкими травмами хлопчика забрала «швидка», а от водія врятувати не вдалося. Хто винен у цій ситуації?
Як потрібно обходити транспортні засоби?
Відповідь. У цій ситуації винен хлопчик, тому що він не переконався в безпеці на дорозі. Автобус, автомобіль, тролейбус потрібно обходити ззаду, а трамвай спереду, щоб бачити трамвай, який їде назустріч.
Ситуація 3.
Дівчинці при поверненні зі школи додому, необхідно перейти дорогу. Побачивши знак «Діти», вона впевнено закрокувала через проїзну частину. Чи правильно зробила дівчинка?
Якщо ні, то чому? Які знаки ви б запропонувати встановити на мікрорайоні Зарічний?
Відповідь: Знак «Діти» не дає переваги пішоходу при переході дороги. Дівчинці потрібно було зупинитися на тротуарі, глянути ліворуч і, лише переконавшись, що смуга руху вільна, дійти до середини дороги. Зупинитися на осьовій лінії, подивитися праворуч і закінчити перехід, якщо немає машин.
На Зарічному я б запропонував зробити підземний перехід, встановити кнопку для пішоходів.
Ви добре розв’язали ситуативні задачі. Я пропоную взяти участь в Грі «Вірю-не вірю». Кожен повинен мати свою точку зору, яка грунтується на міцних знаннях.
Підсумок гри.
У сучасному світі цінується людина, яка вміє адаптуватися до життєвих ситуацій, людина творча. Кожна група мала завдання створити ребус на тему «Дорога, Транспорт. Пішохід»
Вчитель.
Діти! Не забувайте найважливішого правила вашого життя і здоров’я — правила поведінки на вулицях рідного міста і за його межами. Тільки пильність і обережність збережуть вам життя.
Я передаватиму вам мікрофон, а ви повинні будете одним реченням зробити висновок з нашого уроку.
— Ми за безпеку руху;
— вивчайте і дотримуйтесь правил дорожнього руху;
— бути дисциплінованими на дорозі;
— не бути байдужим до людей;
— бути освіченим та вихованим у громадських місцях;
— бути відповідальним;
— дорожити життям, здоров’ям;
— вміти знання застосовувати на практиці.
Любіть себе та інших поважайте,
Своє життя й здоров’я бережіть.
І правильну дорогу обирайте,
Якщо до старості вважаєте дожить.
Щоб не спізнитись — ви не поспішайте.
Раніше вийдіть, щоб спокійно йти.
А на дорозі рот не роззявляйте,
Щоб і життя, й здоров’я зберегти.
Бо їде транспорт, всюди перехожі.
Хтось на роботу, хтось з роботи йде.
Чи сіє дощ, чи дні стоять погожі,
А рух не зупиняється ніде.
Летять машини, швидкість в них висока.
Миттєво транспорт цей не зупинить.
І хоч дорога, може, й не широка,
Та через неї, діти, не біжіть.
Спіткнутись можна чи перечепитись..
Летять машини, вже несила встать.
Автомобіль не може зупинитись…
Страшне нещастя може вас спіткать.
Дорогу виберіть до рідної вам школи,
Щоб світлою й безпечною була.
І навпростець теж не ходіть ніколи,
Собі й нікому не бажайте зла.
Молоде покоління за безпеку руху