Навчання грамоти. Підсумковий урок добукварного періоду
Навчання грамоти. 1 клас.
Тема уроку. Підсумковий урок букварного періоду. Повторення вивченого
Мета. Перевірити рівень сформованості навичок читання, уміння виконувати звуковий аналіз слів. Формувати вміння працювати в парах та групах.
Розвивати інтерес до вивчення таємниць рідної мови.
Хід уроку
Організація учнів до уроку.
Всі діти люблять казку.
Всі вірять у дива.
На нашому уроці
Зустрінемо їх сповна.
Для уроку нам буде дещо потрібно. Давайте перевіримо, чи все на місці.
Голова — думати.
Вуха — слухати.
Очі — спостерігати.
Рот — висловлювати думки.
Ніс — рівномірно дихати, щоб насичувати мозок киснем.
Руки — щоб їх піднімати, а декому «тримати себе в руках».
Серце — кажуть, всі найкращі почуття зберігаються в серці людини, а без почуттів — робота не в радість.
Все на місці. Починаємо урок.
Актуалізація. Повідомлення теми та мети уроку.
Так як ми з вами закінчили букварний період, сьогодні проведемо підсумковий урок. А ось яким він буде… Я вирішили, що магічний.
Багато дітей та дорослих цікавляться казками, фантастикою, вірять у чудеса та магію. З екранів телевізора не сходять телепередачі, фільми, серіали про магічні перетворення та дива. Але я вам сьогодні хочу довести, що справжня добра і світла магія присутня у вашому житті, дива щодня поряд Ії вами і ви всі — маленькі чарівники, але не помічаєте цього.
Не вірите? Тоді слухайте і будьте уважні.
Основна частина уроку. Магічні знаки.
— В кожній магії є спеціальні магічні знаки, символи. Так?
— У нас вони також є.
— Хто здогадався про що йде мова?
Скільки букв ми вивчили? На які групи їх можна поділити? А які з букв наділені особливими здібностями?
Поясніть.
Ось вам і реальні чудеса!!!
Справжні чарівники.
Чарівники вміло використовують свої магічні знаки. І ви у мене справжні чарівники, тому що вмієте із букв складати слова.
Робота в парах
Г Л О Б У С Б А Н К А С Е Л О Н А Ш А
Г О Л О В А Л А П И
К У Р Ч А К І Н О
К О М И Ш Т І Л О
М А С Л О
3. Магія звуків.
— Ви змогли скласти із букв слова.
— А що допомогло нам їх почути? Що ми чуємо?
— Повторимо наше правило : Звуки ми чуємо і вимовляємо,
Букви ми бачимо і пишемо.
Є таке висловлювання «магія звуків». Чарівники вивчають магічні заклинання, а ми з вами володіємо не менш таємничим звуковим моделюванням.
Троє учнів працюють біля вікон, всі інші за індивідуальними картками.
4. Прикладна магія.
Після гарної роботи всі люблять відпочити, навіть чарівники. Але і під час відпочинку вони продовжують творити дива. Ось і ми з вами трішки відпочинемо та займемося прикладною магією.
Робота в групах. Із солоного тіста зліпити свою улюблену букву. Пояснити свій вибір
5. Веселі перетворення.
— Після відпочинку не бажано відразу братися за серйозну і складну роботу. Починати треба з легшого.
— Всі ви знаєте казку «Кіт у чоботях». А хто пам’ятає, як вона закінчилася?
— Як кіт переміг Людожера?
— Давайте і ми спробуємо себе у магічних перетвореннях. Перетворимо мишку в кішку.
МИШКА — шишка — шашка — кашка — КІШКА
6. Магія вищого рівня.
Настав час для серйозної роботи.
Чарівники вищого рівня вміють читати думки, переміщуватися в часі, намагаються заглянути в минуле чи майбутнє.
Ви вмієте робити схожі речі. Не вірите?
Читаючи книги, ви теж подорожуєте і в часі, і в просторі, зазираєте в таємниці природи та людських стосунків; чуєте мову рослин та тварин.
Зараз ми з вами прочитаємо текст «Дика рожа і солов’ятко» і ви знову матимете змогу поспілкуватися з тваринами.
А) Читання тексту вителем.
Б) Перевірка первинного сприймання.
— Назвіть головних героїв тексту.
— Що ви знаєте про солов’я?
— Як виглядає квітка рожа?
В) Інформація від БУЦ про рожу та солов’я.
Г) Повторне читання тексту учнями
Г) Аналіз прочитаного.
— Яка була пора року?
— Яким було Солов’ятко?
— Що хотів зробити вуж?
— Хто врятував Солов’я? Чому?
— Хто вам більше сподобався? Чому?
— Чого вчить цей твір?
— Це казка чи оповідання?
— Що тут казкове? Що справді може бути?
7. Криптограми.
Кожна магія має свої закони, правила, які передаються від покоління до покоління.
Ми вважаємо такими правилами прислів’я та приказки нашого народу, які живуть уже багато років та не втрачають своєї мудрої сили.
Давайте спробуємо розшифрувати криптограми і прочитати прислів’я.
Робота в парах
Які прислів’я підходять до казки, яку ми прочитали?
8. Боротьба добра і зла.
— Скажіть, магія буває тільки добра?
— Є лихі створіння і у нас. Хто ж вони?
Беруться хтозна звідки, заважають вам гарно вчитися. Ми з ними постійно воюємо. От і сьогодні, готувала для вас завдання, а помилки тут як тут.
Позастрибували до кожного рядка у моїх віршиках.
9. Магія почуттів.
— А зараз мені хотілось би закликати до класу магію почуттів і почути, що ви думаєте про сьогоднішній урок.
— Що сподобалося?
— Що не сподобалося?
— Пропоную вам оцінити роботу своїх товаришів. Пам’ятаєте, на початку уроку ми говорили про необхідність налаштувати до уроку своє серце. Нехай вона вам зараз підкаже разом із розумом вибрати того, хто сьогодні гарно працював.
У кожного на парті є сонечко, подаруйте його тому, хто гарно відповідав і заслужив подяку.
— Хочу вас запитати, чи переконалися ви, що магія живе серед нас?
— Повірили ви у те, що вмієте творити дива?
Тож…
Не шукайте магії загадкової,
Не чекайте дива із небес,
А навчайтесь мови веселкової,
У природі шукайте чудес.
Ви навколо себе огляніться,
Всім привітно й щиро посміхніться
І тоді дива почнуться враз,
Бо любитимуть всі люди вас!
Навчання грамоти. Підсумковий урок добукварного періоду