Навчання грамоти: Звуки, , позначення їх буквами Кк «ка»
Відкритий урок Навчання грамоти 1 клас
Мета: Ознайомити з буквою «ка» та її звуковим значенням.
Закріплювати вміння читати прості склади типу злиття та складні — типу ПГП. Вчити правильно вимовляти твердий і пом’якшений звук. Розширювати уявлення про слова, що однаково звучать, але мають різне значення. Розвивати пам’ять, логічне мислення, навички звукового аналізу слів.
Виховувати любов до тварин.
Обладнання: звукові фішки, букви в будиночках, DVD — слайди, збільшуване скло, зразки букварної літери к, прописні зошити
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
— Добрий день, діти. Чи приготували ви все необхідне до уроку? Молодці Девіз нашого сьогоднішнього уроку: Будем добре працювати, Щоб знання міцніші мати.
Для того щоб наш уроку пройшов під девізом не марно пропоную вам взяти з собою на урок:
У | Увагу |
Р | Розум |
О | Охайність |
К | Кмітливість |
ІІ. Повідомлення теми 1. Сьогодні на уроці ми будемо вивчати новий звук і букву яка його позначає на письмі, а який саме звук ви дізнаєтесь із скоромовки. 2. Артикуляційна — слухова вправа Котив коток коток по току Попав коток на лапу коту Який же звук повторюється найчастіше? Вимовте його, тільки звук. Діти який це звук: чи легко можна його вимовити, чи можемо ми його проспівати?
Вимовляємо важко, проспівати не можемо створюється перешкода на шляху вимовляння, то якого ми можемо дійти висновку : це приголосна, глуха. Так ми відносимо її до приголосних звуків і позначаємо фішкою Або
3. А тепер пограємо в гру «Уважний» і учні назвуть мені слова в яких словах тверда, а в яких пом’якшена. Прислухайтесь до слова . Яким звуком воно починається. Який він? Прислухайтесь до слова . Яким звуком воно починається.
Який він? .Якою фішкою позначимо Наступне слово к-калина ; к-кінь ; к — кулька ; вікно Хто був уважним і звернув увагу чи однакова позиція букви к в словах? 4. Добір слів з буквою к у різних позиціях. ІІІ. Ознайомлення з буквою Дані звуки, на письмі позначають буквами Кк А зараз давайте пригадаємо де мешкають всі наші букви. Скільки поверхів в нашому будинку? Давайте пригадаємо хто мешкає на 5 поверсі, хто на 4. Наша літера також придбала квартирку в цьому будинку. Ось її квартирка. Назвіть її сусідів
1. Робота за букварем Зорове вивчення букви У кожного з вас на парті є збільшуване скло, давайте розглянемо букви к, спочатку велику, потім маленьку літеру. Тільки дивіться уважно і назвете чим вони схожі між собою. діти розглядають літери Учень, . — Чим вони схожі між собою? — А чим різняться 2. Спробуємо їх відтворити.
Дітки візьміть файлики і свої чарівні олівці і обведіть по файлику друковану маленьку літеру к. Подивіться чи вдалося вам надрукувати літеру.
3. Аналітично синтетичні вправи А зараз давайте подивимось чи будуть наші голосні літери товаришувати з нашою буквою К.
А | О | У | І |
К | Ка | Ку | Кі |
С | Со | Су | Сі |
М | Мо | Му | Мі |
В | Ва | Ву | Ві |
К | С | М | В |
А | Ак | Ас | Ам |
О | Ос | Ос | Ом |
У | Ус | Ув | |
І | Ік | Ім | |
Е | Ес | Ев |
Фізкультхвилинка Щось не хочеться сидіти.
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.
А зараз давайте спробуємо з’єднати наші склади в слова
Спочатку читає вчитель, потім разом з дітьми, потім 2 учні.
Ка
Сок
Ки лина коло
С
Ма ски
Зверніть увагу слово Килина написано великою літерою К, чому? — А як ви їх розумієте слова колосок, колос, колоски?
Звуко — складовий аналіз слів Молодці, тепер подивіться що на великій літері К? Це — капелюшок. Розгляньте малюнок капелюшка.
— Поділіть це слово на склади. Скільки складів у цьому слові? ка-пе-лю-шок Скільки чуємо звук? , а де вони знаходяться
А хто зображений біля маленької літери к? Що тримає мишка? , а якому слову мишка чи книжка відповідає схема під зображенням? Так, ви молодці, а тепер зробіть звукову модель слова книжка
Робота в зошитах
Порівняння друкованої з писемною літер К через збільшуване скло. — Чим схожі? — А різняться Давайте розберемо літеру к по елементам:
Тепер приготувались і пишемо в повітрі під рахунок: раз — і — два — і — три — і.
Пальчикова гімнастика Пальці зложити пучкою — це «дзьоб». Не відриваючи лікоть від столу, «дзьобом» торкнутися столу. Далі — імітувати рухи птаха: узяти «воду», підняти «голову», поклацати «дзьобом».
Так ми підготували наші пальчики і тепер спробуємо відтворити прописну літеру к. Спочатку наводимо, потім пишемо 4 літери самостійно. Виберіть Міс букву і обведіть її жовтим олівчиком.
Ми з вами читали склади, одна літера сама не може існувати і ми спробуємо поєднати букву з іншою приголосною буквою. Подивіться будь ласка, які це дві літери кл. Буква к з буквою л з’єднані за допомогою нижнього з’єднання. Напишіть 4 рази. Які слова починаються на кл .
Піднімаємось на початок нашої сторінки до котика і курочки. Хочете дізнатися, що з ними трапилось? Читають учні Так, не кури котику люльку. Куріння шкідлива звичка, вона призводить до погіршення здоров’я. Подивіться на схему і складіть речення за схемою.
Скільки слів в реченні? Чи буде маленьке слово? Значить всі слова повні. Складаємо речення відповідно наших скоромовок, що прочитали учні. Котик курив люльку.
Курка клювала крупку.
Виконання логічної вправи з омонімами
— Діти, розгляньте малюнки, що знаходяться внизу на ст. 46.
— Скажіть, що на них зображено? Давайте порівняємо речення : У Оленки довга коса. У тата зламалась коса.
— Зробіть висновок, .
Вчитель: діти, слова, що пишуться однаково, а мають різні значення, називаються омонімами.
Коли люди косять кажуть косять клином. У ваших зошитах є слово клин. Скільки букв у цьому слові? Дивимось з’єднання: одне нижнє і два середніх з’єднання.
Напишіть 1 раз слово клин. Підкресліть букву к.
Робота з словом «волошки».
Діти, розгляньте, які квіти зображені на малюнку? Так, це волошки. Де ростуть ці квіти? . Замість крапки стоїть буква .
А чому ця буква пропущена? А які ще дуже гарні квіти ростуть з волошками у полі?
Так, це маки.
Діти, складіть речення про маки і волошки.
Спробуємо написати слово вінок. Скільки бук? Назвіть їх.
Звертаємо увагу в і з’єднані вверху, н о нижнє з’єднання, о к верхнє єднання. Пишемо 2 рази слово вінок.
І V. Підсумок уроку — Який звук вчили? — Як позначається цей звук? — Який це звук? — Чи може сам існувати цей звук?
Оцінювання
Навчання грамоти: Звуки, , позначення їх буквами Кк «ка»