Непряма мова
Урок української мови у 5 класі.
Тема: Непряма мова.
Мета: — поглибити відомості про пряму мову, познайомити учнів з поняттям » непряма мова».
розвивати пунктуаційну грамотність, уміння і навички заміняти пряму мову непрямою; виховувати любов до прекрасного.
Очікувані результати: учні розрізняють пряму і непряму мови, уміють будувати речення з прямою
Мовою, знають і застосовують на практиці правила пунктуації при прямій мові, замінюють
Речення з прямою мовою на речення з непрямою мовою.
Тип уроку : комбінований.
Методи та прийоми: бесіда, слово вчителя, робота з підручником, робота біля дошки, творча робота, відтворення, «мозкова атака», мовне дослідження.
Обладнання: зошити, підручники, крейдяний запис, схема крейдяним записом.
Хід уроку:
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
«Мозкова атака»
Що записано на дошці?
» Як парость виноградної лози, плекайте мову!» — закликав М. Рильський.
Поясніть розділові знаки і будову даного речення.
Відтворення
Відтворити на дошці схеми речень з прямою мовою, пояснити розстановку розділових знаків.
Перевірка домашнього завдання
III. Повідомлення теми і мети уроку. IV.
Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя про різні способи передачі чужого мовлення, з одним із яких ми познайомимося сьогодні на уроці, але спершу закріпимо матеріал про пряму мову.
V. Систематизація знань.
Робота біля дошки.
Записати речення з прямою мовою. Вказати їх будову, розставити розділові знаки, пояснити їх, зобразити схематично.
» Чому ти вириваєш сторінки з підручника?» — питає вчителька маленького Борю. Учитель розповів про пори року й запитав: » Хто мені скаже, який час найкращий для збирання яблук?» . Видатний поет Тичина писав: » Я завжди там, де труд».
VII. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
» Мовне дослідження».
Прочитати подані речення.
Видатний поет Тичина писав: » Я завжди там, де труд»,
Видатний поет Тичина писав, що він завжди там, де труд.
Чи ту саму думку висловлено в обох реченнях? А чи однаково її передано? Що змінилося у реченнях?
Слово вчителя про речення з непрямою мовою. Робота з підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу п. 20 на основі вправи 185 . Виконання вправи 186 .
VII. Закріплення вивченого.
Творча робота.
Перебудувати речення з прямою мовою у речення з непрямою мовою .
Я запитала сестру: » Ти вивчила вірш?». Мама попросила Оксанку: » Полий квіти». Декарт писав: » Читання книги — це ніби розмова з найкращими людьми минулих віків».
— Перебудувати речення з непрямою мовою на речення з прямою мовою.
Я запитав товариша, чи він піде в бібліотеку. Мама попросила Максима, щоб він купив хліба. Туристів попередили, що підйом на вершину досить важкий.
VIII. Підсумок уроку.
Бесіда: — Що таке пряма мова?
Що таке непряма мова? Що таке складне речення? Для чого ми вивчаємо пряму і непряму мови?
Де і коли ми їх використовуємо в житті?
IX. Виставлення оцінок та їх мотивація. X. Домашнє завдання: п. 20
Впр. 187 .
Непряма мова