План-конспект уроку з трудового навчання у 7 класі
Тема: Традиції декоративно-ужиткового мистецтва в побуті. В’язання гачком.
Мета:
Навчальна : навчити підбирати гачок і нитки для в’язання, вив’язувати різні види петель, переходити на наступний рядок, закріпляти останню петлю, навчити умовним позначенням елементів на схемах; Розвиваюча : розвивати уміння та навички плетіння гачком; Виховна: виховувати акуратність під час виконання роботи, терпіння, витриманість при в’язанні гачком.
Тип уроку: формування вмінь навичок.
Структура уроку:
Організаційний етап. Актуалізація. Мотивація. Практична частина.
вступний інструктаж; поточний інструктаж; заключний інструктаж;
Заключна частина.
ХІД УРОКУ
Організаційний етап.
Усім доброго дня! Скажіть будь-ласка, хто сьогодні черговий? Назвіть відсутніх. Всі підготували свої робочі місця?
Якщо так, то починаймо наш урок.
Актуалізація.
На минулому уроці ми ознайомились з азами в’язання гачком, вивчили головні правила та на практиці спробували вив’язувати деякі елементи. Я гадаю, ви добре засвоїли матеріал минулого уроку і можете дати відповіді на такі питання:
З чого завжди починається вив’язування будь-якого елементу чи виробу? . Які види петель ви знаєте і як вони умовно позначаються у схемах? . Як ви вже знаєте, для того, щоб в’язка була гарною та акуратною потрібно вміти вірно підбирати нитки і гачок. Номерів гачків існує дуже багато від найменших до дуже великих, номер гачка означає його діаметр.
Наприклад, №2 — 2мм, №3 — 3мм. . Хто може показати як вірно підбирати гачок . Якими двома способами можна тримати гачок? .
З яких матеріалів виготовляються гачки? З власного досвіду ви знаєте, що в’язані гачком речі бувають літніми, зимовими, весняними, бувають речі для побуту, декоративні елементи. Виходячи з цього скажіть будь-ласка які види ниток використовуються для в’язання? . Мотивація.
«В’язання гачком стимулює розумову діяльність, бо при цьому масуються нервові рецептори на пальцях, котрі відповідають за розумову діяльність» — так сказав лікар-дослідник Костик Г. В.
В’язання — це творча робота, до того ж робота приємна і зовсім не утомлива. Давно відомо, що в’язання не лише відганяє похмурі думки, але і сприяє гарному настрою. Адже результат праці — красиво зв’язана річ — приносить повне задоволення.
Всім відомо, що гарному настрою, а отже, і підвищенню тонусу дуже сприяє відпочинок. Він знімає втому, запобігає стомлення, оберігає крихкі нервові клітини від виснаження. А чи знаєте Ви що в’язання може надавати лікувальну дію?
Багато медиків вважають, що рукоділля взагалі, а в’яже зокрема, надзвичайно благотворно діють на психіку людини.
Історія виникнення в’язання гачком.
Здавна, намагаючись прикрасити свій побут, люди прагнули використовувати самі прості матеріали для сполучення нескладних форм і засобів з невибагливими візерунками, досягши при цьому високої майстерності. Ручне в’язання спочатку з’явилося як проста утилітарна необхідність, надалі перетворилося в дійсне мистецтво. В’язані вироби завжди цінувалися дуже високо.
Наприклад, у Європі їх могли спочатку носити тільки дуже заможні люди. В’язані шовкові панчохи були подарунком навіть для королів! Так, шведський король Эрік ІV виписав собі пари шовкових панчіх.
А коштували вони — річне жалування королівського шевця…
Дуже складно точно установити історію в’язання, але все-таки деякі свідчення цього мистецтва дійшли до нас у вигляді зображень. В одній з єгипетських гробниць збереглося зображення жінки, що надягає шкарпетки. Відбиток панчохи виявлений у застиглій лаві Помпеї в 79 році н. е. Дитячі панчохи ІII-IV ст. н. е. знайдені в Єгипті. Ці панчохи уже враховували форму взуття, сандалій з ремінцем після великого пальця. У древніх єгиптян при виготовленні носка великий палець в’язався окремо, як на рукавицях.
Пізніше десь в ІX-XІ століттях деякі митецькі в’язальниці стали наносити навіть тексти на носки. У музеях Детройта і Баделя зберігаються такі зразки давньоєгипетського в’язання з бавовняних ниток із давньоарабським текстом.
В’язання є одним з найпоширеніших видів рукоділля, а в’язання гачком доступно і легко може освоїти будь-яка людина. В’язати можна будь-які предмети одяг і декоративні предмети, використовувані в побуті . .
Практична частина.
Пригадаємо як вірно виконуються найпростіші елементи в’язня гачком — повітряна петля, ланцюжок з повітряних петель, стовпчик без накиду, з одним, двома накидами. .
Вступний інструктаж.
Перед тим як ми почнемо роботу давайте пригадаємо основні правила техніки безпеки при в’язанні гачком.
Приготуйте свої робочі місця до роботи, дістаньте гачки та нитки.
Отже, зараз ви спробуєте вив’язати прихватку у вигляді курочки .
Поточний інструктаж.
І-й обхід: перевірка правильності організації робочого місця та початку роботи;
ІІ-й обхід: перевірка правильності виконання трудових прийомів, дій рухів і якості виробів;
ІІІ-й обхід: перевірка правильності проведення самоконтролю;
ІV-й обхід: перевірка правильності дотримання технічних вимог. Постійна перевірка виконання учнями правил безпеки праці виробничої санітарії;
Заключний інструктаж
— Аналіз практичної роботи;
— Повідомлення оцінок учня;
— Відзначення кращих робіт і їх демонстрація;
— Аналіз найхарактерніших помилок і недоліків при роботі учнів.
5. Заключна частина
— Загальна характеристика заняття;
— Аналіз діяльності учнів;
— Визначення рівня навчальних досягнень учнів на занятті;
— Прибирання робочих місць і приміщення майстерні.
— Завдання додому:
Закінчіть вдома роботу і оберіть іншу, не важку схему прихватки та зв’яжіть її. До побачення.
План-конспект уроку з трудового навчання у 7 класі