Політ Маленького Принца до людей. Розкриття основ духовного осмислення
Мета: Розвивати навички розкриття філософського змісту казки, її проблематики, навчати робити узагальнення й висновки. Розвивальна: Розвивати логічне мислення, навички виразного читання, зв’язного мовлення, монологічного мовлення. Виховна: Сприяти вихованню високих моральних якостей школярів, відповідальності за свої вчинки.
Тип уроку : комбінований, урок формування і закріплення навичок, урок закріплення знань Обладнання : Текст твору А. де Сент-Екзюпері, портрет автора, ілюстрації до твору, малюнок землі, зірки з паперу з запитаннями, картки
ХІД УРОКУ У кожної людини свої зорі. Бути людиною — це відчувати відповідальність. А. де Сент-Екзюпері
І. Мотивація навчальної діяльності Вступне слово вчителя. Коли настає таємнича ніч, на небі з’являються зорі.
Ці яскраві й незвичайні квіти неба притягують погляди й душі людей. Одні довіряють їм найпотаємніше, інші — освічуються в коханні, хтось загадує бажання, а комусь вони слугують дороговказами. А ще, дивлячись на неосяжний простір зоряного неба, відчуваєш себе маленьким та беззахисним, і охоплює якесь нестримне бажання бути щасливим.
Про те, як знайти дорогу до щастя, що означає бути щасливим на своїй планеті, — філософська казка-притча А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц»
ІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку Темою нашого сьогоднішнього уроку є політ маленького принца на землю, до людей… Ми поговоримо з вами про перебування героя на Землі, про його пригоди на рідній для нас планеті. Нам необхідно зрозуміти дії та думки Маленького Принца і зробити для себе вірні висновки. Як же нам стати щасливими на своїй планеті?
ІІІ. Актуалізація опорних знань Бесіда 1) Згадайте, де жив Маленький Принц ( На маленькій планеті, астероїді В-612) 2) Опишіть його планету. Що на ній було ( Трави корисні і шкідливі, баобаби, 3 вулкани, троянда) 3) За яким правилом жив герой? (Вставши вранці, вмийся, прибери свою планету) 4) Поміркуйте, у чому полягає символічне значення опису маленької планети героя?
(Маленька планета уособлення того, що має людина: дім, квартира, вулиця, місто. ) 5) Чого не вистачало Маленькому Принцеві?
( у нього не було друга) 6) Як ви думаєте, чи міг стати йому другом один із жителів тих планет, де він вже побував? ( ні) Чому?
І V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
Обговорення проблемної ситуації
— Подумайте, чому М. П. прилетів на землю після тривалої зоряної подорожі ( Тому що казка про земні проблеми, а не про космічні. До того ж на попередніх планетах були представлені типи земних людей. Чи зустрічали ви таких у своєму житті?)
Переказ тексту
— Розкажіть, якою зображена у казці планета Земля ( розділ XVI)
Бесіда
На прикладі Маленького Принца ми ніби ззовні подивилися на нашу планету, на ті речі, які здаються нам звичайними, буденними.
Чому автор пише «Земля — планета не проста»? Поясніть. (Реальне життя — річ складна) Як почувається Маленький Принц на землі? (Самотньо) Кого шукає він на землі? Чи знайшов він те що шукав? (Він і сам не знає, що він шукає. Можливо, він шукає істину) Чому Маленький Принц заплакав? ( Він відчув себе безсилим і самотнім) Яку трагедію герой пережив на землі? ( Він забрів в сад, де росли троянди. Його квітка — не унікальна) Подумайте, яку проблему автор порушує у цьому розділі?( XX розділ) (Принц розуміє, що його Квітка не є особливою і сам боїться втратити свою унікальність, загубитися у світі, стати таким як усі.) Хто допоміг Маленькому Принцові? Як? ( Лис) Творчі завдання
1) Подумайте, які істини відкрив Лис героєві. 2) Знайдіть у тексті вислови, що розкривають погляди лиса. Дайте тлумачення цих фраз.(«Нема нічого досконалого на світі», «Люди усі однакові», «Пізнати можна тільки те, що приручив», «Мова — джерело непорозуміння», «Треба бути терплячим».)
Бесіда з елементами аналізу. (XXIV-XXV розділи)
1) Чому льотчик і М. П. пішли до криниці? (бо їх мучила спрага) 2) Подумайте символом чого є криниця? (символом істини, що відкривається людині)
Бесіда
1) Як зрозуміти фінал казки? 2) Як Маленький Принц пояснював свою смерть? Як ви розумієте його слова? 3) Чому він подарував льотчикові зорі?
Слово вчителя
Маленький принц помирає. Та читач бачить смерть лише фізичного тіла. А душа героя перероджується. Маленький принц не помер, а переродився в іншу форму, значно вищу духовну. Він помирає, щоб воскреснути в тих зорях, які подарував льотчикові. Зорі стають символом високого і прекрасного, що існує в людині.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота з епіграфами
1) Як ви розумієте слова: «У кожної людини свої зорі»? (Усі ми різні, але для всіх нас є щось спільне: моральні принципи, духовність.) 2) Як слова другого епіграфу перегукуються зі словами Лиса про те, що «людина відповідає за того, кого приручила?» 3) Доберіть синонім до слова приручати, можливі асоціації. (Піклуватися)
2. Бесіда
1) Як стати щасливим на своїй планеті? 2) Які основи духовно осмисленого життя закладає Екзюпері у своїй казці?
3. Заключне слово вчителя
А. де Сент-Екзюпері разом зі своїм улюбленим героєм Маленьким Принцом лине у вічному польоті до людей із нагадуванням, що всі вони живуть на єдиній планеті. В ім’я її збереження потрібно змінитися духовно, очиститися від вад, забути непорозуміння, прагнути до самовдосконалення, берегти чистим світ своєї душі. І тоді ти будеш щасливим на своїй планеті.
VІ. Домашнє завдання Дібрати матеріали про стосунки головного героя з іншими персонажами казки-притчі. Автор: Елена Оргримарская
Політ Маленького Принца до людей. Розкриття основ духовного осмислення