Позакласне читання 2 клас
Тема. Осінь — окраса року
Мета : викликати у дітей інтерес до читання, захоплення красою опису осені, вміння поетів словами, а композитора — звуками створювати образи природи; формувати уявлення про культурні здобутки людства; збагачувати мовлення учнів образними висловами; формувати вміння виразно читати і знаходити рими.
Обладнання : посібник «Позакласне читання. 2 клас » / Уклад. Гордієнко Н. М.: 2-ге вид., перероб. — Харків : ФОП Співак Т. К. , 2011.- 112с.+ 32 с. вкладки; диск із записом «Пори року» П. І. Чайковського; набірне полотно до вірша О. Коваленко «Вересень»; слайди до уроку; листя, із виписаними реченнями із віршів; виставка книг, створена дітьми.
Тип уроку : урок позакласного читання
Хід уроку
І. Організаційна частина
Посміхніться один одному. Очима побажайте однокласникам гарних успіхів.
Сьогодні у нас трохи незвичний урок. Чому? Прочитайте і дізнаєтеся.
Слайд № 1
ІІ. Повідомлення теми і мети
Слайд № 2,3
Відгадайте загадку.
У садках, гаях блукає,
Жовті шати одягає.
Золотисту стелить постіль —
Жде сестрицю білу в гості.
Отже, якою буде тема нашого уроку? Осінь. Чарівниця осінь.
Спробуйте прочитати її.
Слайд № 4
СінОнь — саокра куро
— Осінь — окраса року.
— Сьогодні ми будемо спостерігати за красою цієї пори року в літературі та музиці.
Я хочу, щоб сьогоднішній урок допоміг вам побачити красу осені у музиці і природі, щоб у вас виникло бажання читати, щоб ви училися милуватися природою…
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Слухання вірша.
Послухайте вірш та помилуйтеся красою слова, умінням поета висловити думку.
Слайд № 5
Осінь
Загорнулися в тумани
Запечалені світанки
Ходить осінь по стежинах,
Губить літа витинанки.
Розгляньте фото. Якщо це фото підходить до вірша, то плесніть в долоні.
Діти плещуть в долоні.
2. Розгадування кросворда У нашої осені є сини, ми з вами розгадаємо кросворд, а імена запишемо
По вертикалі:
1. Кличуть нас ліси, поля, сади Назбирати осені плоди.
Із дерев спадає листя жовте,
То землею ходить місяць… .
По горизонталі:
2. У південний край землі
Відлітають журавлі;
Знов лункий шкільний дзвінок
Нас покликав на урок.
Як цей місяць звати?
Прошу відгадати. .
3. Краплі з неба, дахів, стріх,
Дощ холодний, перший сніг.
Почорнів без листя сад.
Що за місяць? .
3. Робота з віршем «Вересень»
— Осінь — окраса року. Вона нікого не залишає байдужим.
— Послухайте уважно вірш О. Коваленко «Вересень «.
Про що в ньому розповідається?
Про що в ньому розповідається? У вірші розповідається про вересень, щедрість цього місяця, про овочі. Яким змальовано вересень? У вірші вересень змальований багатим на осінні дарунки — овочі. Які овочі були названі у тексті?
Гарбуз, перець, капуста, квасоля, цибуля, бурячок. Які красиві, на вашу думку, слова поетеса використала у цьому вірші? Черевань-гарбуз; пузаті капустинки, наче баби у хустинках; веселі морквини; вкупі суконь цибулина. Вдома прочитаєте текст ще раз, знайдете назви овочів-дарунків у цьому вірші О. Коваленко «Вересень»
Слайд № 6
Зачитаймо разом «на буксирі» вірш «Вересень», що підготувала я. Прослідкуйте за тим, чи підходить він до нашого фото.
Вересневе небо синє, І сади ще пахнуть літом, В палісаднику жоржини Розгорілись дивоцвітом.
— Так, вірш відображає зображення на фото.
Які слова у вірші римуються?
Літом — дивоцвітом.
3. Слухання музики.
Слайд № 7 Звучить музика П. І. Чайковського «Жовтень».
Вслухайтеся в цю музику. Це П. І. Чайковський. Друга назва «Осіння пісня»
Бесіда
Який характер музики?
— Спокійний, ніжний, приємний.
Що уявляєте під цю музику?
— Як падає листя; як танцює листя; як люди прогулюються парком…
Який інструмент виконує цю музику?
— Фортепіано.
4. Робота з віршем «Жовтень»
Познайомимося з віршем О. Коваленко «Жовтень»
Прочитайте вірш мовчки. Підготуйтеся до виразного читання. Доберіть потрібну інтонацію.
Читання вірша «дощиком».
— Зачитайте ті речення, що вам сподобалися найбільше.
Жовтень пензлика дістав — листя все пофарбував. Жовтий-жовтий клен стоїть, явір, як в огні горить. Ще раз уважно подивіться на фото «Жовтень».
Слайд № 8
Прочитайте вірш пошепки.
Сяють золотом берези,
Жовтень ним вінчає осінь,
Журавлиний клин мережить
Висоти холодну просінь.
— Чи був зображений журавлиний клин на фото?
Ні.
— Які слова у вірші римуються?
— Який місяць відчиняє зимі ворота?
Листопад зимі відчиняє ворота. Слайд № 9
ЛИСТОПАД
Осінь, осінь, листопад, Жовте листя стелить сад, За моря в краї далекі Відлетіли вже лелеки. Хмари небо затягли, Вітер віє з-за гори, Ходить осінь листопадом, Жовте листя стелить садом. А. Житкевич
4. Робота з віршем О. Коваленко «Листопад».
— Познайомимося з віршем О. Коваленко «Листопад».
Прослухайте його уважно.
— Про кого розповідається у вірші?
— Назви яких птахів зустрічаються у вірші?
Вибіркове читання
Назви яких перелітних птахів зустрічалися у вірші?
Ластівки, лебеді, шпаки, журавлі, качки.
Назви яких зимуючих птахів зустрічалися у вірші?
Горобчики.
Що в цьому вірші видалося вам сумним? Чому?
Погано, що птахи залишають нашу Батьківщину.
Слайд № 10
Допоможіть прочитати вірш.
Очима.
Хором.
Хмарна не радує днина,
Вітер висвистує в кронах.
Лише молода горобина
Світиться в гронах червоних.
Таку пору ми можемо побачити через декілька тижнів.
Які слова у тексті римуються?
Днина — горобина, кронах — червоних.
ІV. Фізкультхвилинка
Зачаровують вірші, надихає музика.
V. Робота із «Чарівною скринькою поетичних перлин»
Я прочитала багато віршів про осінь, вони мене зачаровували, тому хочу поділитися своїми знахідками з вами.
Слайд № 11
— Прочитайте, будь ласка, речення зі скарбнички літературних перлин.
Діти беруть зі скарбнички осіннє листя, на якому надруковані речення, і читають їх.
— Восени небеса прозорі, мов глибінь ріки.
— Падають, як зорі, золоті листки.
— У хмарці-хатці живуть собі брати: Кап-кап, Буль-буль, Хлюп-хлюп.
— Вже листопад на стежечку ступив.
— Підкралася осінь, мов лисиця.
— Відкрила осінь усі свої скарбниці.
— Осінь — пора легкого смутку.
— Осінь розсипала золото скрізь — у садках і на полях, на луках і в лісах.
— Серед жовтого моря листя особливо казково виглядають ялинки.
— Восени природа схожа на втомлену людину, яка багато працювала і її хилить на сон.
— Тягнуться з півночі на південь довгі ключі журавлів, качок, гусей.
— Ліс стоїть темний і мовчазний, бо головні співаки уже відлетіли.
— Жовто-зелене, мідяне, багряне листя тріпотіло по сірих гілках.
— Шурхотить багряне листя під вітром, шепоче свої осінні казки.
— Садок марніє потихеньку,
Пожовклі падають листки…
Вітрець не віє вже тепленько, —
Жене понурії хмарки.
— Веселий вересень повісив у лісі ліхтарі.
— Наче засоромлені дівчата, рум’яніють яблука в саду.
— Осінь йде нечутним кроком,
Пише бузиновим синім соком
Синій вірш на лісових стежках.
— У долині хлюпочуться дощі. Стоїть берізка в жовтому плащі.
— Осінні мітли вже доріжку метуть.
— Облетіло літо листячком із клена, лиш ялинка в лісі сонячно-зелена.
— Мовчки мріють ясени, а під їхні шати постелились трави спати.
— Листя котиться, мов пух.
— Осіннє дерево, як лялька у жовтім платтячку.
— Листя жовто-яре сиплеться в саду, і чубаті хмари плачуть на ходу.
— Завітав до нас у сад хмурий дядько листопад.
— Стали трави, стежки золотистими, а тоненькі гілки та й безлистими.
— Вітер пісню заспівав і листочки закружляв, сяє сонячне проміння — настає пора осіння.
— Чи створювали ви свою скарбничку?
— Які речення ви запам’ятали?
— Усі ці речення із прекрасних книг, які ви прочитали. Погляньте на виставку книг, яку ми створили разом.
Робота з прислів’ями
Діти підготували прислів’я, послухайте їх
Вересень весіллями багатий.
Садок у вересні, що кожух у січні.
Верещить вересень, що вже осінь.
Осінь іде — дощі за собою веде.
Вересень пахне яблуками, а жовтень капустою.
V І I. Читання та обговорення твору
1. Бесіда
Який розділ ми опрацьовуємо на уроках читання?
Казка вчить, як на світі жить. Казка маленька — та повчального в ній багато.
Про красуню осінь ви вже читали казки. Я хочу подякувати вам за хорошу роботу і подарувати ще одну цікаву казку, яку ми зараз і прочитаємо. Зверніть увагу, хто головні герої і чого вчить ця казка?
2. Читання казки
Читають учні
Осінь іде в гості
Жила-була на світі Осінь. Вересень, Жовтень, Листопад — сини Осені — жили та господарювали окремо. Вирішила мати Осінь відвідати кожного з них, побачити, як вони поживають.
Спочатку заглянула в господарство старшого сина Вересня. Там вона побачила свого сина лагідного, веселого, багатого, щедрого.
Задоволена матуся вирушила далі в гості до середнього сина. Жовтень зустрів її різнобарвністю кольорів, золоті килими постелив матері під ноги. Але йому ніколи було й поговорити зі старенькою, весь час малює син, усе в роботі.
Помандрувала Осінь у гості до Листопада, найменшого сина. А він струшує сердито листя з дерев, лякає пташок. Матуся за це розсердилась на сина, повернулася, стомлена, додому й заснула міцним сном.
3. Вибіркове читання
Хто головні герої казки? Зачитайте слова про господарство Вересня. Зачитайте слова, як зустрів матір Жовтень. Зачитайте слова, де змальовано Листопад.
4.Тест
Оберіть правильну відповідь. Обгрунтуйте свою її. Запропонуйте свій варіант.
А) Казка «Осінь іде в гості» вчить бути трудолюбивими.
Б) Казка «Осінь іде в гості» вчить бути уважними до оточуючих.
А зараз погляньте на екран і прочитайте! Слайд № 12
Запам’ятайте!
Хто багато читає, той….
Цю казку ви розповісте вдома батькам.
VІ. Підсумок уроку, домашнє завдання
— Скажіть, будь ласка, чи виникло у вас бажання прочитати книги з нашої виставки?
— Вдома обов’язково розкажіть казку батькам, розв’яжіть кросворд і прочитайте якомога більше осінніх казок.
— Я бажаю вам, щоб гарний настрій не залишав вас до наступного уроку позакласного читання, а допоможе вам у цьому гарна казка і прекрасна музика. Читайте і розвивайтеся.
Позакласне читання 2 клас