Протиставлення образів Пасербиці, мачухи та Дочки як втілення конфлікту добра і зла
Мета: допомогти учням з’ясувати, як художньо втілюється головний конфлікт п’єси — протистояння добра і зла; розвивати образне та логічне мислення, навички читання за ролями, переказу твору та його оцінювання; виховувати почуття людської гідності, толерантності, гуманізму.
Обладнання: портрет письменника, різні видання п’єси-казки, ілюстрації до неї. теорія літератури: драматичний твір, образи-персонажі (герої), антитеза.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності школярів
— Для людей завжди були важливими їхні стосунки з природою. адже від природи залежав не лише добробут, а й саме їхнє життя. У творі С. Маршака природа оживає і втілюється в конкретних образах братів-місяців. місяць Січень відзначає працьовитість Пасербиці. Вона то з важкими відрами води, то хмиз несе, у благенькому одязі, але завжди весела, привітна, співуча. липень розповідає, як вона дбайливо клопочеться з раннього ранку на грядках, як береже ліс — ніколи «гілки дурно не зломить», нестиглої ягоди не зірве. Хвалять героїню й інші брати-місяці, щиро співчувають їй. Саме собою постає питання: чому ж люди часто не розуміють одне одного, не співчувають, чинять зло та несправедливість? Ось на це запитання ми й пошукаємо відповідь на сьогоднішньому уроці.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
Інтерактивна гра «так» і «ні»
(Проводиться письмово; кожна правильна відповідь — 1 бал.) Підтвердьте або спростуйте висловлювання.
На кожному кроці в лісі Принцеса зустрічала звірят, які радісно її вітали. (Ні) Гофмейстерина Принцеси говорила, що вона в захваті від їхньої новорічної прогулянки. (Ні) начальник варти дав слово Принцесі, що він ніколи й нікуди більше не вирушить без вудки. (Так) Під снігом солдати знайшли суниці, чорниці, малину та ожину. (Ні) Пасербиця з радістю прийняла подарунки Принцеси — кошик золота, дванадцять суконь, атласні черевички на срібних закаблуках. (Ні) Принцеса сказала, що кине в ополонку каблучку й дівчину разом із нею, якщо та не скаже, де проліски. (Так) Брати-місяці прилетіли на допомогу Пасербиці і Принцеса та її почет побачили всі пори року разом. (Так) Канцлер, посли та прокурор мужньо захищали Принцесу від негоди. (Ні) Принцеса на нарікання оточуючих, які залишилися в глухому холодному лісі, сказала: «а ви чого всякого дурного наказу слухаєте?» (Так) Дід перетворив Бабу та Дочку на коней й запряг в сани. (Ні) Солдат віддав свій плащ Пасербиці. (Так) Баба похвалила Дочку за те, що та хоч якийсь подарунок випросила для них у Діда. (Ні)
IV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Прогнозування
— Як ви думаєте, яким саме буде кінець казки? (Відповідають лише ті, хто не прочитав казку до кінця.)
2. Виразне читання за особами 4 дії, 2 картини
3. словникова робота за запитаннями учнів
4. обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда
Чи справдилися ваші прогнози щодо кінця п’єси-казки? на чому ви будували свої припущення? чи сподобалася вам казка? чому? чим саме? У кого з героїв змінився характер на краще і чому?
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Знайдіть «третього зайвого».
Принцеса, Король, Гофмейстерина. Учитель Принцеси — професор арифметики, правопису й співів. Січень пообіцяв зняти з Баби й Дочки собачі шкури через три роки, через вісім або дев’ять років залежно від того, як вони себе поводитимуть.
VI. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, переказувати всю п’єсу; характеризувати героїв, давати оцінку явищам та подіям, виділяти художні особливості; готуватися до презентації проектної діяльності.
VII. Підсумок уроку інтерактивна вправа «мікрофон» Продовжте речення. Я задоволений (задоволена), що…
Протиставлення образів Пасербиці, мачухи та Дочки як втілення конфлікту добра і зла