Рослини. Умови життя рослин
Мета уроку:
дати учням основні відомості про рослини, їх будову та функції окремих частин, умови життя. Ознайомити з лікарськими рослинами. Виховувати бережне ставлення до природи, почуття прекрасного у природі. Обладнання:
кімнатні рослини, гербарій, таблиця «Дерева, кущі, трави», Червона книга. Попередня робота:
§ відгадування загадок про рослини. § вивчення віршів, читання художніх творів про рослини.
Хід уроку 1 Актуалізація знань учнів та повідомлення теми уроку.
— А які ще рослин знаєте ви? — Де ростуть рослини? Сьогодні на уроці ми поведемо розмову про рослини, умови їхнього життя. 2 Вивчення нового матеріалу. Розповідь з елементами бесіди.
Рослини поширені на всій земній кулі. На величезних просторах суходолу вони утворюють ліси, степи, луки. Населяють рослини і водойми: моря, океани, річки, озера, ставки. Вони ростуть навіть на скеля і на сипучих пісках.
Але де б вони не росли, їм завжди необхідне сонячне світло і тепло, повітря, вода і грунт. Рослини засвоюють сонячну енергію, вбирають з повітря вуглекислий газ, а з грунту поживні речовини і воду. Рослини збагачують повітря киснем, який потрібен для дихання людям і тваринам. — Як живуть рослини? Зелені рослини самі виробляють собі харчування. Вони коренем всмоктують воду і мінеральні солі з грунту, які по стеблу піднімаються до листочків.
За своєю будовою рослини дуже різноманітні. Так, в одних рослин листки дуже маленькі, у другої — великі. Наприклад, у лопуха листки значно більші, ніж у кульбаби. У кактусів листки видозмінилися на голки.
Рослини мають багато пристосувань для поширення плодів і насіння. Якщо ви спостережливі, назвіть їх. Люди навчилися розмножувати рослини не тільки насінням. — Як розмножуються рослини іншим способом, крім висівання насіння? — Хто спостерігав, як це робиться? — Люди давно вже помітили, що рослини можна розмножувати органами: листками, наземними і підземними стеблами (бульбами, кореневищами, цибулинами).
— Чи траплялося вам висаджувати рослини? Які? 3 Узагальнення і систематизація знань учнів.
Учні розглядають на таблиці різні групи рослин, порівнюють їх між собою. — За якими ознаками рослини відрізняються між собою?
— Які дерева ви знаєте? — Які ви знаєте кущі? — Які дерева і кущі ростуть на вашій вулиці? — Які зміни відбуваються в дерев, кущів і трав’янистих рослин протягом року? — Які ви знаєте культурні рослини? — Яка різниця між культурними і дикорослими рослинами?
4 Гра «Де росте?».
5 Бесіда про значення рослин у житті людини.
— Яке значення мають рослини у природі та житті людини?
Рослини мають величезне значення в житті людини. Вони є її головною їжею, ліками, вони є кормом для тварин, сировиною для промисловості, будівельним матеріалом. — Що у нас вирощують? Важливу роль у житті людини відіграють лікарські рослини. Їх застосовують для виготовлення ліків. — Які ви знаєте лікарські рослини? (Ромашка, нагідки, подорожник, звіробій, хвощ польовий і т. д.) У багатьох країнах світу, у тому числі і на Україні, видані Червоні книги — перелік видів рослин і тварин, яким загрожує повне зникнення на Землі. Цю книгу образно порівнюють з червоним сигналом світлофору — сигналом, який сповіщає про загрозу і вимагає уваги і обережності. Зриваючи лісові квіти, «любителі» природи завдають непоправної шкоди рослинному світу нашого краю. Тому необхідно знати, що до Червоної книги Україні занесені такі види рослин: барвінок малий, конвалія, лілія лісова, первоцвіт, підсніжник звичайний, проліски. (Показ ілюстрацій або матеріалів гербарію).
6 Підсумок уроку.
В народі кажуть, що кожна людина у своєму житті повинна посадити дерево. Де б ви не були, ви повинні завжди пам’ятати, що не можна топтати трави, ламати дерева, зривати квіти.
Он повзе мурашка, ось хлюпоче річка. Не ламай ромашку, не топчи травичку. В зелені діброва, в китицях калина. Глянь, яка чудова наша Україна!
Додатковий матеріал
Гра «Де росте? » Мета:
закріплення знань про умови життя рослин. Завдання:
правильно вибрати місце зростання для конкретної рослини. Обладнання:
м’яч. Гравці стають колом, ведучий у центрі з м’ячем. Ведучий кидає м’яч будь-кому з гравців і називає рослину.
Той, кому кинуто м’яч, ловить його і називає місце, де можна посадити названу рослину, кидає м’яч ведучому. Наприклад, ведучий називає «пролісок», гравець, піймавши м’яч, відповідає «ліс», ведучий — «калина» і кидає м’яч іншому гравцеві, а той, спіймавши його, відповідає «лука», або «город», або «узлісся».
Правила гри:
виграє той, хто без помилки проведе гру. Якщо гра продовжується, переможець стає ведучим. Загадки — Сидить баба на грядках, вся закутана в хустках. (Капуста) — Сидить дівчина в коморі, а коса її на дворі.
(Морква) — І печуть мене, і варять, і їдять мене, і хвалять, бо я добра і смачна. (Картопля) — Я кругленька, червоненька, з хвостиком тоненьким. На городі мене рвуть і до столу подають. (Редиска) — Виріс в полі будиночок, в ньому зерен повно, стіни позолочені, вікна заколочені.
(Колосок пшениці) — Із мішка — на забаву, а із пляшки — на приправу. (Соняшник) — Не море, не річка, а хвилюється.
(Колосся пшениці) — Одне кинеш — цілу жменю візьмеш. (Зерно) — Навесні біла, літом зелена, восени жовта, зимою добра.
(Груша) — На дереві зеленим висить, а червоним падає. (Яблуко) — Навесні красується білим цвітом, а в жнива — червоним плодом.
(Вишня) — Жовте, соковите, на деревинку надіте. (Абрикос)
Рослини. Умови життя рослин