Розробка урока. рідний край на території України
Мета:
Дати відомості про розташування місцевості, де проживають учні, на карті України, особливості її рельєфу; навчити дітей визначати сторони горизонту за місцевими ознаками; розвивати спостережливість; виховувати любов до рідного краю. Обладнання:
Карта України; контурні карти; карти області, де проживають учні. Хід уроку І. Підсумок фенологічних спостережень
Іі. актуалізація опорних знань. Повідомлення теми і мети уроку
Учитель Хай чужина комусь впадає в очі, Нехай про неї навіть мріє хтось. До переміни місць такі охочі Всі ті, кому в житті не повелось. Та що мені та слава галаслива Про всі дива за тридев’ять морів, Коли я досі і малого дива Землі своєї ще не зрозумів?
(Є. Плужник) Як ви зрозуміли слова відомого українського поета? Сьогодні ми розпочинаємо вивчати новий розділ «Твій рідний край», з якого дізнаємося про розташування нашого краю на карті України; про те, які у нас є особливості погоди; які бувають корисні копалини; який рослинний та тваринний світ поширений у нашій місцевості; яка промисловість розвинута; як охороняється природа рідного краю. Тема сьогоднішнього уроку — «рідний край на території України». Ііі. сприймання та усвідомлення нового матеріалу
1.
Розповідь учителя. — Хмельниччина — край, в якому ви живете, навчаєтеся, а згодом працюватимете. Хмельниччина — одна із подільських областей, що відзначається мальовничими краєвидами, родючими землями, працьовитими людьми.
За площею територія Хмельниччини становить 20,6 тис. км2, посідає 19 місце серед областей України. Протяжність області з півночі на південь 220 км, із заходу на схід — 120 км. Обласний центр — м. Хмельницький. Хмельниччина межує з Тернопільською, рівненською, Вінницькою, Чернівецькою та Житомирською областями. Хмельницька область отримала таку назву 1954 року, а до того називалася Кам’янець-Подільською.
Область має 20 районів, 1417 сіл. Найбільшими містами є: Хмельницький, Кам’янець-Подільський, Шепетівка, Славута, Нетішин.
Хмельницька область є багатою на різноманітні корисні копалини: вапняки, пісок, торф, глину, крейду, граніт, каолін, гіпс. На території області протікають такі ріки, як: Дністер, Південний Буг, Збруч, Смотрич, Горинь і багато приток. Область розташована у лісостеповій зоні та в зоні мішаних лісів, і тому там різноманітний рослинний та тваринний світ. 2.
Практична робота №1 (у парах). 1) робота з фізичною картою України. Діти працюють за планом, що записаний на дошці. Знайдіть на карті свою область. Покажіть обласний центр. Визначте, в якій частині України знаходиться область. З якими областями межує? Обчисліть відстань від обласного центру до Києва. 2) Усна розповідь про область, в якій живете. 3.
Відповіді на запитання підручника ( С. 144 ). — Які є форми земної поверхні? — Що таке горб?
Яр? Балка?
— Пригадайте будову горба. — Що таке гори? Якими бувають гори за висотою? — Які ви знаєте природні водойми?
— Яку водойму називають озером? Болотом? Що таке море? — Назвіть частини річки. 4.
Практична робота № 2 (у групах). 1 група. Підготувати усну розповідь про земну поверхню за картою і планом.
Розгляньте територію області на карті. Визначте форми її поверхні. Знайдіть усі водойми. 2 група. Підготувати усну розповідь про рослинний і тваринний світ області за планом. Визначте на карті природних зон України, в якій із них розташована ваша область. Назвіть особливості пір року на території області. Подумайте, які тварини і рослини зустрічаються в області.
5.
Розповіді дітей, доповнення відповідей один одного. Фізкультхвилинка 6.
Продовження розповіді вчителя.
— Спостережлива людина ніколи не заблукає серед полів і лісів, високих гір та боліт, якщо в неї є навички орієнтування. Можна орієнтуватися за тінями від скель, каменів. Як ми вже встановили, тінь від предмета падає на північ. Отже, з північної сторони на скелях, каменях росте більше моху, оскільки там вона — тіньова, воло — гіша. Південний бік дерев краще освітлюється сонцем, тому гілля і листя є густішими з південної сторони, а з північної на стовбурі росте мох.
Мурашники здебільшого бувають із південної сторони дерев або пеньків, бо там тепліше. На південній стороні горбів, ярів сніг розтає швидше. — Ці ознаки ви повинні знати. а ще обов’язково пам’ятайте, що для того, щоб правильно визначити сторони горизонту, потрібно користува тися кількома ознаками одночасно. IV
.
Осмислення знань учнів
Робота в зошитах із друкованою основою V
.
Узагальнення та сисРозробка урокатизація знань учнів
-В якій області ми живемо? — З якими областями межує наша область?
-В якій частині України розташована наша область? — Які є природні водойми? — В якій природній зоні розташована наша область? — Які особливості мають пори року на території області?
-За якими місцевими ознаками ви зможете орієнтуватися? VI
.
Домашнє завдання
Підготувати розповідь про свою місцевість за планом у підручнику ( С 145).
Розробка урока. рідний край на території України