• Главная
  • Рубрики
  • Все сочинения
Экзаменационные сочинения > Готовые сочинения > Шарль Бодлер — французький поет II половини XIX століття, пізній романтик і один із зачинателів символізму

 

Шарль Бодлер — французький поет II половини XIX століття, пізній романтик і один із зачинателів символізму

Життєвий і творчий шлях письменника. Світогляд та естетичні погляди Бодлера й збірка «Квіти зла». Протиставлення дійсності й ідеалу як семантико-образна вісь збірки. Тлумачення предметних образів як «видимих знаків» ідей, почуттів, душевних станів («Відповідності»)

Мета: ознайомити із життям Ш. Бодлера і особливістю його поезії; розвивати навички визначати індивідуальний стиль поета, аналізувати поетичні твори, висловлювати своєї думки про них; виховувати любов до поезії; естетичні смаки. оснащення: портрет письменника, видання творів, ілюстрації до біографії. тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Розкажіть про традиції й новаторство в поезії В. Вітмена. Поділіться своїми враженнями від його поезій.

III. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Шарль Бодлер… Його називали «королем поетів, справжнім Богом», «апостолом сучасності» й аморальною людиною, богохульником. Про його твори сперечалися і сперечаються донині літературознавці, поети, пересічні читачі. Усесвітнє визнання прийшло до поета лише через сто років після того, як його не стало.

Письменник залишив по собі поетичний світ, де душа веде одвічний поєдинок із собою, але ніколи не зупиняється у по стійних пошуках незнаної і прекрасної Таїни. Спробуємо й ми долучитися до Шарль Бодлер цієї таємниці.

IV. Оголошення теми й мети уроку

V. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу

1. слово вчителя (міні-лекція з елементами бесіди)

Шарль Бодлер — поет, політичний діяч, журналіст, мистецтвознавець, неперевершений перекладач новел Едгара По. Бунтівний за характером, він почав творити на нових творчих та естетичних засадах, увів у літературу поняття модерну, який вважають предтечею символізму. Багато поетів наступних часів узяли за взірець його творчість.

Бодлер народився у Парижі 1821 року в родині сенатора. Коли йому виповнилося шість років, помер батько, на 34 роки старший за свою дружину. Мати вийшла удруге заміж за командира батальйону, який знав лише казармені методи виховання.

Шарля віддають до інтернату королівського коледжу, що спричиняє його конфлікт із батьками. Через три роки він уже навчається в Парижі, у коледжі Людовика Великого. Здобувши бакалавра, відмовляється продовжувати освіту, заявивши, що хоче стати письменником. Юнака відправляють в одну з віддалених французьких колоній в Індійському океані — для виправлення. Незабаром Бодлер повертається й дебютує у колективній збірці «Вірші». Згодом виходять збірки його критичних статей «Салон 1845 року» й «Салон 1846 року».

У 1848 році поет бере участь у повстанні Паризької комуни. Працює редактором демократичної газети.

У 1857 році світ побачив головну книжку бодлерівських поезій — «Квіти зла». Того ж року над цією збіркою відбувся суд. На автора й видавців наклали штраф, а з книжки вилучили шість поезій.

У наступні роки Шарль Бодлер продовжує плідно працювати: виходять друком збірки його критичних статей, удруге видано «Квіти зла» (1861), друкуються вірші у прозі «Паризький сплін», збірка «Уламки» та «Нові квіти зла».

У 1867 році Ш. Бодлера не стало.

— Що ви можете сказати про характер поета? (Бунтівник, романтик, митець-новатор та ін.)

Шарль Бодлер, як і В. Вітмен, став «поетом однієї збірки». Літературознавці розглядали «Квіти зла» як пов’язані між собою ліричні тексти і навіть як сюжетну поему. Книга має посвяту, вступ і складається із шести циклів, об’єднаних за проблемно-тематичним принципом.

«Тут є таємна архітектура, план, розрахований мудрим і вольовим поетом… Це не стільки вірші, скільки поетичне творіння найстрогішої єдності. З погляду мистецтва та естетичного враження вони програли б, якби не були прочитані в тій послідовності, як їх розташував автор»,- пише друг поета д’Орвіллі.

Про своє творіння поет говорить: «У цю жорстоку книгу я вклав усе своє серце. Всю свою ніжність, усю свою релігію (вивернуту). Усю свою ненависть…»

І пояснює витоки: «Ще в ранньому дитинстві я мав у своєму серці два протилежних відчуття: жах перед життям та захват від життя»; «лише сягаючи найглибших прірв падіння, уява за законом протилежності запалює свічадо найвищих ідеалів». А ось відгуки представників наступних поколінь: y «»Квіти зла» Ш. Бодлера — це квіти, що виросли в нашій суперечливій душі на грунті жорстокого ХХ століття» (Олександр Олесь); y «Книга ця — …душа і життя поета цілком: з його лазуровими мріями, його культом краси, його шаленими пристрастями… Це глибоко символічна біографія поета» (О. Урусов). Важливе місце в естетичній системі Ш. Бодлера посідав принцип «відповідностей» (таку назву має й одна із його поезій).

Згідно з цим принципом образи та МетаФори не використовуються для опису конкретних реалій, предметів та фактів, а символічно позначають певні ідеї, універсальні явища буття. Це визначило в бодлерівській поетиці тенденцію до переростання образів у символи, а також настанову на навіювання читачеві певних настроїв та душевних станів.

2. словникова робота

Учні (самостійно) за словником визначають поняття «символ», «імпресіонізм», «неоромантизм», «символізм».

3. Виразне читання вірша ш. Бодлера «Відповідності»

4. обмін враженнями, евристична бесіда

— Як розкривається у цій поезії ідея «відповідностей»?

— розкрийте зміст МетаФори «ліси символів».

— У яких рядках змальована картина всеохопливої гармонії?

— Як передаються у творі взаємини людини й природи?

— У якій формі написаний вірш? (Сонет)

5. Проміжні підсумки

Учитель. Дослідник творчості Гастон Башляр застерігав від сприйняття сонета «Відповідності» як твору пейзажної лірики — його зміст значно глибший. «У двох єдностях — темної ночі та ясного дня — виявляється одвічна подвійність добра і зла. Усе, що є широкого, неоднозначного у темряві ночі і ясному дні, не дає змоги зупинитися або тільки на темряві, або тільки на світлі». Про це ж писав і сам Бодлер: «…весь видимий світ є лише арсеналом образів і знаків, яким уява відводить місце і визначає відносну ціну». Навіть у віршах, де поет справді милується красою пейзажу, він не може позбутися відчуття «темного змісту речей» — «широкого і чорного небуття».

VI. Закріплення набутих знань, умінь та навичок

Учитель. Вставте пропущені слова у текст телеграми, яку отримав Бодлер з-за кордону на підтримку його збірки «Квіти зла», з якої французьке правосуддя вилучило кілька віршів: «Я…… браво! З усіх моїх сил браво вашому могутньому талантові. …… вашу руку. Поет Віктор Гюго». (Слова для довідки: а) несу, вітаю; б) мовчу, роблю; в) кричу, тисну; г) пишу, подаю.)

VII. Домашнє завдання

Знати біографію поета, уміти виразно читати, аналізувати поезію Ш. Бодлера.

VIII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «мікрофон»

Продовжте речення:

— Поезія Ш. Бодлера для мене виявилася….



Шарль Бодлер — французький поет II половини XIX століття, пізній романтик і один із зачинателів символізму

Другие сочинения по теме:

  1. Провідні тенденції в розвитку літератури другої половини ХХ століття Мета: допомогти учням уявити й усвідомити загальну картину розвитку світової літератури другої половині ХХ ст.; розвивати навички складання опорних конспектів,...
  2. Вірш Л. С. Пушкіна «Поет» Твір по літературі: Вірш Л. С. Пушкіна «Поет». Початок «золотого століття» російської поезії ознаменував своєю творчістю А. С. Пушкін. Роль...
  3. Знаменитий вірш Некрасова «Поет і громадянин» Значущість і декларативність характеру вірші підкреслювалися й особливим шрифтом, яким воно було надруковано. Це один з найглибших добутків російської поезії...
  4. В. Вітмен — американський поет-новатор. Життєвий і творчий шлях письменника Зв’язок його поезії з романтичними традиціями та трансценденталізмом Мета: допомогти учням з’ясувати тенденції розвитку світової літератури в ІІ половині ХІХ...
  5. Жан де Лафонтен — відомий французький байкар. Байка «Зачумлені звірі» МЕта: повторити відомості про байку, алегорію, езо-пову мову, ознайомити з фактами біографії Ж. де Лафонтена; працювати над виразним читанням байки...
  6. Поет і нова дійсність у творчості С. Єсеніна Твір по літературі: Поет і нова дійсність у творчості С. Єсеніна От так країна/ Якого ж я рожна Репетував у...
  7. Баскин М. Монтеск’є, Шарль Луи де Секонда Баскин М.: Монтеск’є, Шарль Луи де Секонда. «Джерело: Література Освіти) «Джерело: Література Освіти) «Джерело: Література Освіти)»творцем і охранителем» природи; бог...
  8. Т. Г. Шевченко геніальний поет, мислитель, ророк національного відродження в Україні Мета: допомогти учням усвідомити життєвий подвиг Поета, проникнутися повагою до нього, зацікавитися творчістю; розвивати ораторські навички, здатність виділяти головне, висловлювати...
  9. Видатний російський поет М. О. Некрасов — «співець страждань народних» Мета: ознайомити з життям і творчістю видатного російського письменника, зацікавити ними; допомогти визначити роль і місце Некрасова в літературі; розвивати...
  10. Історія всесвітньої літератури. 19 век. перша половина. Андрєєв Л. Г. Бельгійська література [першої половини XIX в.] Історія всесвітньої літератури. 19 век. перша половина Андрєєв Л. Г. Бельгійська література [першої половини XIX в.] «Історія Бельгії», романи «Морські...
  11. Пізній романтизм в літературі та його кращі представники Наприкінці XVIII — початку XIX ст. в літературі і мистецтві розвивався літературний напрям — романтизм. Письменник повинен був простежити всі...
  12. Володимир Висоцький народний поет, що вийшов з народу Володимир Висоцький розповів нам майже про усім, чим жив народ. І про війну, що побачив не тільки очами хлопчика, але...
  13. Сент-Бев Шарль-Огюстен Сент-Бев Шарль-Огюстен Сент-Бев (Sainte-Beuve) Шарль-Огюстен (23.12.1804, Булонь-сюр-Мер, — 13.11.1869, Париж) — французский писатель и литературный критик. Родился в г. Булонь-сюр-Мер...
  14. Шарль Перро. Доклад о творчестве писателя Шарль Перро (1628-1703) был первым писателем в Европе, который сделал народную сказку достоянием детской литературы. Необычный для французского писателя «века...
  15. О. де Бальзак — видатний французький письменник, зачинатель соціального реалістичного роману, автор «людської комедії» Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника, викликати до них інтерес; розкрити роль України у долі митця; розвивати навички...
  16. А. И. Солженицын: «Один день Ивана Денисовича»; «Один А. И. Солженицын: «Один день Ивана Денисовича» «Один день Ивана Денисовича» связан с одним из фактов биографии самого автора —...
  17. Твір 1 — особливості композиції одного з добутків російської літератури xix століття Твір по літературі: Твір 1 — особливості композиції одного з добутків російської літератури xix століття Говорять, що від зміни місць...
  18. Письменники ХХ століття про природу (Сетон-Томпсон, Дж. Даррелл, К. Паустовський, В. Біанкі) Мета: ознайомити учнів із найцікавішими творами світової літератури ХХ століття про природу; розширити кругозір учнів, коло їх зацікавлень; розвивати інтерес...
  19. Фантастичні елементи в романах «И довше століття триває день» і «Плаха» Романи Чингиза Айтматова належать не тільки дню сьогоднішньому, але й завтрашньому, тому що передбачають події історії й нашого суспільства, і...
  20. Ганна Андріївна Ахматова — великий і серйозний поет Муза пішла по дорозі… Я, дивлячись їй вслід, мовчала, Я любила її одну. А в небі зоря стояла. Як ворота...
« Сюжет романа Хаксли «Обезьяна и сущность»
Краткое содержание «Родинки» Шолохова »



  • Новые сочинения:

    • Урок розвитку усного зв’язного мовлення. 5 клас
    • Сочинение Творческий путь писателя — Александр Иванович Куприн
    • Сочинение на тему Все профессии Важны
    • Обрыв краткое содержание
    • Літературна творчість Лермонтова в період юності
    • О стихотворении Николая Заболоцкого «Журавли»
    • В. Быков «Сотников»
    • Сочинение по повести Куприна «Олеся»
    • А я вам говорю, что нет
    • Сочинение на тему Мой любимый фильм
Обратная связь | Карта сайта


© 2009-2019 | Экзаменационные сочинения