Тема. Перевірка ненаголошеного голосного за допомогою наголосу
Мета:
Ознайомити учнів із позначенням на письмі звуків [є], [и] в наголошених та ненаголошених складах; вчити перевіряти наголосом написання слів із ненаголошеними [є], [и], знаходити перевірне слово шляхом зміни форм слова; розвивати спостережливість, вміння робити висновки; виховувати увагу, охайність під час письма. Обладнання:
Малюнок пташки у клітинці, казкові герої: Наголос, ЕтаИ. ХІД УРОКУ
I.
Організація учнів до уроку
II
.
Перевірка домашнього завдання
Викликані учні читають із зошита слова парами, пояснюють вимову. Учитель стежить за правильною вимовою ненаголошених звуків [еи], [ие]. — Якою буквою позначений на письмі ненаголошений звук [є]? (БукВою Е) — А ненаголошений звук [и]? (Буквою И) — Отже, ненаголошені звуки позначаються тими самими буквами, що й наголошені. — Які слова з правої колонки допомогли вам обрати потрібну букву?
(У слові веисло звук [еи], Позначається буквою Е, як і звук [є] У слові весла.) III.
Актуалізація опорних знань
Хвилина каліграфії. Кккнквклкр — Придумайте слова з цими буквосполученнями. — Придумайте речення із словом Книжки. — Запишіть речення на дошці. Велику радість приносять нам книжки. — Які загадки ви знаєте про книжки? — Назвіть наголошений склад у слові Книжки. — Слово Книжки Знаходиться в однині чи множині? — Утворіть однину.
(Книжка) — Який звук чуєте після я? (Звук [и]) — Якою буквою він позначається на письмі? (Наголошений голосний звук [и] позначається на письмі буквою И.) — Отже, діти, яку букву після Н Ви написали в слові Книжки? (Букву И) — Так, ненаголошений звук у слові позначається тією ж буквою, що й наголошений. IV
.
Повідомлення теми, мети уроку
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися перевіряти наголосом написан ня слів із ненаголошеними [є], [и], а для цього навчимося знаходити пере вірне слово.
V
.
Сприймання та осмислення нового матеріалу.
1.
Розповідь вчителя. (Вивісити малюнок «Пташечка в клітці». ) На дошці записані слова. З…ма, в…сна, с. ло, з…
Мля, кр… ло, ст…бло, р… бро. — Діти, допоможіть звільнити пташку з клітки, замість крапок поставте потрібну букву.
Але помилятися не можна. Що ж робити? — Послухайте казочку «Хитрі близнюки». (Вивісити малюнки двох близНюків. В одного на грудях — буква И, ав іншого — буква Е.) — Жили-були на світі двоє близнюків. Одного звали И, а іншого — Е.
Вони були так схожі між собою, що часом, використовуючи це, любили жартувати. І тоді у багатьох словах замість И Чувся Є, І навпаки, замість Є — и. Так було і цього разу. Ось погляньте, у слові [зиема] чується звук [є], в слові [веисна] чується звук [и] тощо.
То як же нам правильно написати — [є] чи [и]? — Та ось, дітки, де не візьмись, з’явився дядечко Наголос. А близнюки побоювались свого старого родича, бо він був дуже серйозний. (ВивісиТи малюнок.)
І от тільки дядечко Наголос «погукав» близнюків, сталося диво: близнюки стали на свої місця, а самі слова змінились: була Зима — Тепер Зими, Була Весна — Тепер Весни, Було Село — Тепер Села Тощо.
Отже, діти, коли слова з ненаголошеними [є], [и] стали наголошеними, то ви вже не можете помилитися у написанні букв Є Або И. Із того часу, коли близнюки починали бавитися, міняючись місцями в словах, з’являвся дядечко Наголос і швидко наводив лад. За допомогою дядечка Наголосу наведіть і ви в словах лад, звільніть пташку з клітки, адже їй краще на волі. (Діти по черзі виходять до дошки, змінюють слова так, щоб ненаголошений голосний став наголошеним, і пишуть правильну букву.) — Молодці, діти, ви допомогли пташці, вона вам дуже вдячна. — То як дізнатися, яку букву потрібно писати в ненаголошеному складі?
— Звірте свій висновок із правилом. 2.
Ознайомлення з правилом (С. 56). (Діти читають правило самостійно. Потім два учні читають вголос, перевіряють правила один в одного, і, нарешті, два-три учні розповідають правило.) 3. Фізкультхвилинка.
VI. Узагальнення і систематизація знань 1. Вправа 125 (усно). — Змініть кожне слово так, щоб ненаголошений склад став наголоше ним.
2. Вправа 126 (колективно на дошці). — Вставте пропущені букви і запишіть за зразком. Стебла — Стебло. — Як дізнатися, яку букву потрібно писати в ненаголошеному складі? Вправа 127 (самостійно за варіантами). — Запишіть слова, вставляючи букви (перший рядочок — І варіант, дру гий рядочок — II варіант).
Підкресліть те слово, яке допомогло вам вставити пропущену букву, позначте корінь у споріднених словах. — Чи всі зрозуміли завдання? Повторіть. 4.
Перевірка виконаної вправи, повторення правила. 5. Коментоване письмо. Вправа 128, С. 56. — Написання яких слів не потрібно було перевіряти?
Чому? — Як перевірити написання інших слів? (Розгляд таблиці (С. 56).) VII.
Підсумок уроку
— Що сьогодні вивчали на уроці? — Хто допоможе навести лад у сумнівних словах із ненаголошеним [є], [и]? {Дядечко Наголос) — Як дізнатися, яку букву писати в ненаголошеному складі? VIII
.
Домашнє завдання
Вправа 129, С.
56. Вивчити правило (С. 56). (Пояснення виконання вправи вчителем.
)
Тема. Перевірка ненаголошеного голосного за допомогою наголосу