Тема уроку. Майбутній час. Правопис — тьоя, — шся в кінці дієслів
Мета: ознайомити учнів з особливостями творення Дієслів майбутнього часу, формувати вміння їх відмінювати, виділяти орфограму «Буквосполу-чення — ться, — шся в дієсловах» та обгрунтовувати вибір написання; розвивати логічне мислення, орфографічну пильність; виховувати любов до Батьківщини, рідної матері. Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, таблиця «Майбутній час дієслів». ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1.
Усне повідомлення на лінгвістичну тему «Часи дієслів». 2. Вибірково-розподільний диктант. — Виберіть дієслова й розподіліть їх у три стовпчики: І — теперішнього часу; II — минулого; III — майбутнього. Дрімає ліс, надягати плащ, прокинеться літо, біг навприсядки, літо збігло, прийшла осінь, іде дощ, тане сніг, прилетіли журавлі, небо потемніло, зачарований красою, земля ожила, посіємо пшеницю, сьогодні буду косити. Назвіть дієслова, що вживаються у переносному значенні.
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ IV. ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Завдання учням.
— Прочитайте спроектований уривок з поезії В. Симоненка «Лебеді материнства». Випишіть дієслова майбутнього часу у 2 стовпчики: І — ті, що складаються з двох слів, II — з одного. Зробіть висновки про творення різних форм майбутньо Лебеді материнства Мріють крилами з туману лебеді рожеві, Сиплють ночі у лимани зорі сургучеві. Заглядає в шибку казка сивими очима, Материнська добра ласка в неї за плечима. Ой біжи, біжи, досадо, не вертай до хати, Не пущу тебе колиску синову гойдати.
Припливайте до колиски, лебеді, як мрії. Опустіться, тихі зорі, синові під вії.
Темряву тривожили криками півні, Танцювали лебеді в хаті та стіні, Лопотіли крилами і рожевим пір’ям, Лоскотали марево золотим сузір’ям. Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу, Виростуть з тобою приспані тривоги. У хмільнім смерканні мавки чорноброві Ждатимуть твоєї ніжності й любові. Будуть тебе кликать у сади зелені Хлопців чорночубих диво-наречені.
Можеш вибирати друзів і дружину, Вибрати не можна тільки Батьківщину. 2. Пояснення вчителя з використанням таблиці «Майбутній час дієслів Недоконаного виду». (Учитель може запропонувати учням самостійно опрацювати теоретичний матеріал, розміщений на с. 98-100.) Майбутній час дієслів недоконаного виду (складена і складна форми) Особа Однина Множина Складена форма 1-ша 2-га 3-тя буду бігати Будеш бігати Буде бігати будемо бігати будете бігати будуть бігати Складна форма 1-ша 2-га 3-тя бігати-му Бігати-меш Бігати-ме бігати-мемо бігати-мете бігати-муть Майбутній час дієслова в українській мові має три форми: просту, складну і складену.
Проста форма майбутнього часу утворюється за допомогою префіксів. Складна форма утворюється від неозначеної форми та скороченої форми дієслова йняти у формі теперішнього часу: (й(му), й(меш).
Складена форма утворюється з двох слів — з особової форми допоміжного дієслова бути в майбутньому часі і неозначеної форми дієслова. V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота з підручником. Вправа 158. 2. Тренувальні вправи. Завдання І: прочитати й визначити, у якому реченні є всі три форми майбутнього часу. Визначити особу і число всіх трьох дієслів у цьому реченні. 1) Я буду вчитись в інституті і водночас працюватиму рисувальницею. (Ю. Смолич.) 2) Доки житимеш ти, будуть квіти цвісти і людська не погасне любов. (О. Ющенко) 3) Отак і житимуть віками зігріті ниви живим вогнем, і руки батька над колосками, і місяць білий над білим днем. 4) Змужнілими орлятами майнули діти в світ, а мати виглядатиме хто знає скільки літ. (Нар. творч.) Завдання II: визначити, від яких дієслів можна утворити просту форму майбутнього часу, а від яких — лише складену форму майбутнього часу. Утворити і записати ці форми (1 ос. однини). Мріяти, посадити, зігріти, дивитись, тремтіти, залити, забути, шукати, заробляти, заробити, допомогти, допомагати. — Виконайте фонетичний аналіз слова мріятиму. Завдання III: прочитати; дієслова, що в дужках, поставити у формі майбутнього часу. Яку з форм майбутнього часу треба обрати? Чому?
Я на вбогім сумнім перелозі (Сіяти) барвисті квітки, (Сіяти) квітки на морозі, (Лити) на них сльози гіркі. І від сліз тих гарячих (розтанути) Та гора льодовая міцна, Може, квіти (зійти), і (настати) Ще й для мене весела весна. Я на гору круту крем’яную Камінь важкий (підіймати) І, несучи вагу ту страшную. Пісню веселу (співати) В довгу, темную нічку невидну Не (стулити) ні на хвильку очей. Все (шукати) зірку провідну, Ясну владарку темних ночей. (Леся Українка)
Завдання IV: списати прислів’я, вставляючи пропущені букви. Зробити звуковий запис виділених дієслів. Декілька прислів’їв запам’ятати. 1) Все м..нет..ся, одна правда… . 2) Усе теє пр..годит..ся, що на полі… . 3) Раз оп..чеш..ся — другий… . 4) Не плюй в кр.. ницю, знадобитеся води… . 5) На чужому коні не наїздиш..ся, на чужому добрі не… . 6) 3 добрим поживеш..- добре й переймеш.., з лихим зійдеш..ся — й свого… . Для довідок: позбудешся, останеться, коріниться, напиться, остережешся, забагатієш. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1.
Гра «Хто більше?» За три хвилини записати якнайбільше прислів’їв та приказок з дієсловами майбутнього часу. 2. Завдання учням. — Складіть план перевірки знань у вигляді питальних речень.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.
Опрацювати теоретичний матеріал (с. 98-100). 2. Від дієслів захищати, вірити, класти, плескати утворити форми 2-ї особи однини та множини теперішнього та майбутнього часу. З трьома дієсловами у майбутньому часі скласти речення або виконати вправу 165.
Тема уроку. Майбутній час. Правопис — тьоя, — шся в кінці дієслів