Тема уроку. СисТема урокутизація та узагальнення знань з теми «Дієслово». Підсумковий урок
Мета: відновити в пам’яті учнів, сисТема урокутизувати та узагальнити відомості про дієслово; формувати вміння правильно писати дієслова в різних особових формах; розвивати пам’ять, увагу, логічне та образне мислення; виховувати почуття колективізму, відповідальності за справу, яку виконуєш. Обладнання: дидактичний матеріал, кодоскоп. ХІД УРОКУ
I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ Вступне слово вчителя. Ми закінчили вивчати тему «Дієслово» з великого розділу мовознавчої науки «Морфологія».
Сьогодні урок узагальнення й сисТема урокутизації знань із цієї теми. Ми повторимо та закріпимо вивчене, будемо розпізнавати дієслова, визначати їх граматичні ознаки, правильно використовувати дієслова в мовленні. II.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ III. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕМИ УРОКУ 1. Гра «Четверте зайве».
— Серед ряду поданих слів знайдіть «четверте зайве». Пояс Ніть, за якими ознаками ви групували слова. Малювати, захотіли, захований, нехтувати; прочитав, зробив би, оголошують, напишу; пробігли, мріяли, говорю, обміркували; зрозумів би, сказала б, подумали б, хай сфотографує; одягаєшся, записуємо, клеїмо, передплачують. 2. Гра «Хто більше». — За 5 хвилин залишіть якнайбільше фразеологізмів з дієсло Вами. І ряд — прислів’їв та приказок. (Було, та загуло. Ні сіло, ні впало. Як гукнеш, так і відгукнеться. Що посієш, те й пожнеш.) II ряд — сталих словосполучень. (Бувати в бувальцях. Пле Кати надію. Лихо спіткало. Кидати докір тощо.) III ряд — фразеологізмів з дієсловами в неозначеній формі. (Без діла жити — тільки небо коптити. Вовків боятися — в ліс Не ходити. Життя прожити — не поле перейти.) 3. «Перевал кмітливих». — Відредагуйте спроектований через кодоскоп текст. Перше згадування про окуляри відноситься до XII століття. Невикликає сумніва те, що окуляри було винайдено цілком випадково. Можливо ними користувалися преблизно так, як ми — каллейдоскопом, атже їх властивосьті оптичного прилад а було відкрито на багато пізьніше. Це зробив славетний астроном XVII століття Йоган Кеп-лер. Пройшли ще півтори сотні років, наступило XVIII столі-тя, і окуляри почали використовувать досить широко. Невідомо, коли точно зьявилися окуляри в Україні але в документах першої тритини XVII століття вони були уже добре відомі саме як оптичний прилад. (З довідника) 4. Гра «Мовознавець». — Із попереднього тексту випишіть дієслова, виконайте мор Фологічний розбір чотирьох із них. 5. Творчий диктант. — Замініть кожне словосполучення чи тлумачення лексич Ного значення дієсловом, утвореним префіксально-суфіксальним Способом. 1) Захопитися читанням до самозабуття (зачитатися). 2) Напружуючи слух, намагатися почути щось (вслухатися, прислухатися). 3) Посадити літальний апарат на воду (приводнитися). 4) Домовитися в бесіді про спільні дії (зговоритися). 5) Зробити безбарвним (знебарвити). 6) Втратити свідомість, стати непритомним (знепритомніти). 7) Зробити досконалішим (удосконалити). 8) Досягти рівноваги у чомусь (урівноважити). 9) Усувати відчуття болю (знеболювати). 10) Робить нешкідливим (знешкоджувати). 11) Час від часу стукати по чому-небудь (постукувати). 12) Почати дуже кричати, здійняти галас (розкричатися). 6. Розгадування ребусів, кросвордів, шарад, складених учнями вдома. IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Заповнення таблиці.
Я знаю Я вмію V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до Тема урокутичної контрольної роботи, повторити відомості про дієслово.
Тема уроку. СисТема урокутизація та узагальнення знань з теми «Дієслово». Підсумковий урок