Тема уроку. Способи творення дієслів. Розбір дієслова як частини мови
Мета: повторити основні способи словотвору, домогтися розуміння учнями способів творення дієслів; розвивати вміння аналізувати мовний матеріал; виховувати допитливість, прагнення пізнавати світ. Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, картки. ХІД УРОКУ
I.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Бесіда за питаннями. — Які є способи словотвору в українській мові? — Який спосіб найпродуктивніший при творенні іменників, прикметників? — Яка різниця між твірним словом та твірною основою? — Коли ми можемо говорити про префіксально-суфіксальний спосіб творення слів? II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота в групах. Кожна група отримує картки з теоретичним матеріалом (картки однакові для всіх груп).
Завдання: опрацювати теоретичний матеріал та I група — скласти узагальнюючу таблицю «Способи тво Рення дієслів»; II група — скласти усне повідомлення на лінгвістичну Тему; III група — розробити два завдання на закріплення вив Ченого; IV група — скласти низку запитань чи тестові завдання для Перевірки рівня засвоєння теми «Способи творення дієслів». Картка У сучасній українській мові наявна велика група дієслів, утворених дуже давно. Вони означають найрізноманітніші життєво важливі процеси, дії, стани: іти, бігти, стояти, робити, вести, сіяти, косити, рости, лежати, кувати тощо. Такі дієслова виступають базою для творення нових похідних дієслів. Похідні дієслова утворюються від дієслів, іменників, прикметників, числівників, рідше займенників, прислівників і вигуків. Є три способи творення дієслів: префіксальний, суфіксальний, префіксально-суфіксальний.
Префіксальним способом дієслова утворюються тільки від інших дієслів, причому до одного твірного слова може приєднуватися значна кількість префіксів, кожен з яких надає слову іншого значення. Забігти відбігти Добігти об’біггти Бігти Підбігти побігти Прибігти вибігти Це найбільш продуктивний спосіб творення слів.
Суфіксальним способом утворюються дієслова від: — дієслівних основ: штовхати -» штовхнути, прочитати -» прочитувати, посилити -» посилювати’, — від іменникових основ: обід -» обідати, ніч -» ночу-л Вати, коса -» косити, ірозумі -» розуміти; — від прикметникових основ: білий -» біліти і білити, пильний -» пильнувати, доросліший -» дорослішати, кислий -» киснути (в останньому прикладі відбувається спрощення у групі приголосних слн -» сн); — від числівникових основ: двоє ([двойе]) -» двоїти ([двойіти]), четвертий -» четвертувати; — від займенників: якати, тикати, викати; — від вигуків: ахати, охати, ойкати, нукати. Префіксально-суфіксальний спосіб творення дієслів Префіксально-суфіксальним способом утворюються дієслова від: — дієслівних основ: глядіти -» наглядати, кусати -» надкусити; — від неозначеної форми дієслова: сидіти -» насидітись, бігти -» розбігтись; — від іменникових основ: земля -» з~аземлити, зброя ([збройа]) -» Озброїти ([озбройїти]); — від прикметникових основ: власний -» привласнити, більший -» перебільшувати; — від займенників: свій -» з~асвоіти ([засвойіти]), Інакший -» переінакшити; 1 ‘ — і Л — і А — від числівників: двоє ([двойе]) -» подвоїти ([подвойіти]).
Липіе в окремих дієсловах спостерігається складання: носити плоди -» плодоносити; тихо, мирно -» тихо-мирити; лихе слово -» лихословити. 2. Презентація результатів роботи І і II груп. 3. Виконання завдань, складених III групою.
4. Бліц-перевірка знань за тестами, складеними учасниками IV групи. 5. Підбиття результатів групової роботи. — Позначте смайликами рівень вашої комфортності під час групової роботи. — Визначте рівень власного внеску в досягненні результатів колективної роботи. 6. Самооцінка та взаємооцінка. 7. Знайомство з послідовністю морфологічного розбору дієслова. 1) Назва частини мови. Загальне значення. 2) Початкова форма (неозначена форма). 3) Морфологічні ознаки: — вид; — перехідність; — постійні — спосіб; — час; — особа (або рід) і число. 4) Дієвідміна. 5) Синтаксична роль. 8. Виконання вправи на закріплення вивченого матеріалу. — Прочитайте текст, випишіть усі дієслова, визначте спосіб творення. Виділені слова розберіть як частину мови. Як виникає веселка? Після дощу тобі, напевно, доводилось бачити веселку. Скільки кольорів у веселки? Правильно, сім: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий. Як же виникає веселка? Сонячне світло здається нам білим, але насправді в білому змішані всі вищеперелічені кольори. Якщо біле сонячне світло проходить через краплинку води, яких так багато в повітрі після дощу, то воно й розкладається на сім яскравих кольорів. Видовище просто захоплює. Ось чому ми бачимо після дощу красуню-веселку. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Від слів зброя, здоров’я, закон, вода, вузький, повний, звук, десятеро, земля утворити дієслова префіксально-суфіксальним способом або виконати вправу 195.
Тема уроку. Способи творення дієслів. Розбір дієслова як частини мови