Тема уроку. Зв’язне мовлення. Усний докладний переказ із творчим продовженням
Мета: удосконалювати вміння здійснювати усний докладний переказ тексту; формувати вміння створювати творче продовження, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати образне мислення; виховувати повагу до пам’яток історії та культури народу. Обладнання: текст переказу.
ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Бесіда за питаннями.
— Які особливості докладного переказу? — Назвіть характерні особливості кожного типу мовлення. — Що значить скласти творче продовження?
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Читання вчителем тексту. Яринка стояла на березі й не могла відвести зачудованого погляду від моря. Вона у літньому таборі вперше, і море теж бачить уперше. Легенькі хвилі набігали на берег, наче віталися з нею. Дівчинка на мить заплющила очі, щасливо засміялась і стиха мовила: «Здрастуй, море!
» Дні у таборі минали непомітно. Діти купалися, засмагали, нудьгувати було ніколи — кожен обрав собі заняття до душі. Одного дня Олена Василівна повідомила, що завтра вони їдуть у місто. — І не забудьте узяти записники та олівці або фломастери,- нагадала вона.- Бо побачите у Херсонесі багато такого, що неодмінно захочете занотувати й замалювати. — Це що, якесь незвичайне місто?
— запитала Яринка. — Таких міст ви ще не бачили. Йому понад дві з половиною тисячі років. А збудували його на березі севастопольської бухти переселенці-греки, які знайшли на кримській землі свою другу батьківщину. …Автобус зупинився на узвишші.
Діти висипали з нього і прямо перед собою побачили розкопки. їхню увагу привернули передусім міські мури з білокам’яних брил, що подекуди сягали десяти метрів заввишки. Хлопці тут же почали сперечатися, чи можна було їх здолати у давнину. Екскурсовод розповів дітям, що назва «Херсонес» походить від грецького слова «півострів». Поліс, тобто місто, мав прямокутну забудову. Вулиці в ньому були майже шість метрів завширшки.
Археологи розкопали міський театр, монетний двір, багато жител, господарських будівель — виноробень, гончарних печей, ям, у яких засолювали рибу, лазень. Вціліли і рештки грецьких храмів. Усі з цікавістю слухали розповідь про життя мешканців Хер-сонеса.
Коли екскурсія закінчилася, діти не поспішали залишати місто. Яринка і Ганнуся побігли до руїн театру, щоб сфотографуватись. Ганнуся роздивлялася колишню сцену, уявляла себе акторкою, а Яринка, умостившись на глядацькій лаві навпроти сцени, заплющила очі — і…
2. Бесіда за текстом. — До якого стилю мовлення належить даний текст?
— Визначте тему висловлювання. — Що нового (цікавого) ви дізналися про Херсонес? — Який тип мовлення покладено в основу тексту?
3. Колективне складання плану. Орієнтовний план 1) «Здрастуй, море!» 2) Канікули у таборі.
3) Незвичайне місто Херсонес. 4) Захоплююча екскурсія.
5) Фотографування.
4. Усне переказування тексту (за частинами).
5. Постановка творчого завдання. — Уявіть і розкажіть, яка пригода могла трапитися з Яринкою.
6. Повторне прочитання тексту вчителем.
7. Усний переказ та складання творчого продовження. 8. Заслуховування та аналіз робіт
9. Зачитування оригінальної кінцівки тексту. …Вона стояла на одній із вулиць Херсонеса. Засмаглі люди у легкому вбранні — хітонах і накидках — були чимось схвильовані й кудись поспішали. Дівчинка пішла за ними. Греки збиралися на головній міській площі — агорі. Невдовзі тут ніде було яблуку впасти. Щоправда, сюди прийшли тільки чоловіки — так заведено у грецьких полісах. По хвилі гамір стих. І до громадян звернувся поважний городянин. Він оголосив, що настав час посвячення молоді в хер-сонесити. Наперед вийшло кілька десятків юнаків. Вони по черзі, звівши очі до неба, присягали: «Клянуся богами й богинями олімпійськими, що не зраджу Херсонес. Я служитиму народові й радитиму йому найкраще і найсправедливіпіе для держави і громадян…» — Яринко, Яринко! — долинуло до дівчинки. Вона стрепенулася, розплющила очі, здивовано глянула на подружку. — Виходить, усе це мені наснилося…- усміхнулась Ярин — Ка.- Знаєш, Ганнусю, я побувала у древньому Херсонесі, бачила Херсонеситів. Шкода, що не додивилася сон… А тепер — мерщій Фотографуватися! (За О. Данилевською)
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ Запитання до учнів.
— Чиє творче продовження, на ваш погляд, виявилося най Цікавішим?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Повторити відомості про дієслово, скласти одне цікаве завдання (кросворд, ребус, шараду, вікторину) за темою «Дієслово».
Тема уроку. Зв’язне мовлення. Усний докладний переказ із творчим продовженням