Українська мова. 8 клас. Узагальнення і систематизація з теми: «Звертання і вставні слова»
8 клас. Українська мова.
Тема: Узагальнення та систематизація знань про вставні слова, словосполучення, речення.
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про, вставні слова, словосполучення, речення; поглиблювати відомості про розділові знаки при них; удосконалювати вміння знаходити їх у реченні; самостійно складати речення із вставними словами, вчитися звязувати тему мови з літературою; аналізувати мовний матеріал;
Розвивати пунктуаційну грамотність; комунікативну компетентність; вміння будувати речення, креативність в учнів;
Виховувати культуру мовлення учнів, повагу до українських оберегів, поважне ставлення до символів України.
Тип уроку: контролю та коригування знань, умінь та навичок.
Вид уроку: урок — аукціон.
Обладнання: підручник, малюнки, ілюстрації , магнітофонний запис, індивідуальні картки, символи українського народу, картки оцінювання, таблиця про словосполучення.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Запис дати і теми уроку. .
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Слово вчителя.
На сьогоднішньому уроці ми будемо узагальнювати і систематизувати ваші знання про вставні слова, словосполучення, речення. Будемо удосконалювати вміння вживати їх у реченнях, будувати речення, звязувати тему мови з літературою та музикою, розвивати вашу креативність. Крім того, ми поглибимо ваші знання про символи України. Адже члени нашого журі підготували для всіх учнів довідкову інформацію про те, чому дані предмети, рослини стали символами України.
Домашнє завдання ми будемо перевіряти протягом уроку.
Скажіть, будь ласка, ви коли — небудь були на аукціоні?
Сьогодні, як вам відомо, не все можна купити за гроші, є в нашому житті те, що не продається. А що саме? І саме головне дуже дорого цінуються знання, які ви можете безкоштовно отримати в школі щодня.
Тоді урок для вас урок буде незвичайний — урок — аукціон, на якому ви зможете придбати лоти — твори мистецтва, які підготували вдома — ілюстрації символів України.
Клас обєднаний у дві команди. Одним із домашніх завдань вам було дати назву своїй команді, девіз та емблему, поязаних з символами України.
За правильну відповідь команда отримує один малюнок — лот. Команда, яка більше збере лотів — стане переможцем і отримає солодкий приз!
Також кожний з вас отримали картки — оцінювання, в яких за правильну відповідь ви будете самостійно ставити один плюс за правилу відповідь, якщо відповідь буде підтверджена прикладами — тоді двома плюсами. Команда, яка переможе додасть собі ще 2 бали, яка збере менше малюнків — лотів — 1 бал. Сума правильних відповідей буде становити ваш бал за урок.
Проблемне питання уроку, на яке в кінці уроку ви повинні дати відповідь:
На вашу думку, чи знадобляться вам знання про вставні слова, словосполучення, речення, символи України в подальшому житті?
А які символи українські ви знаєте? . А що ж таке оберіг?
Учень: Оберіг.
До нас дійшли свідчення про те, що кожне словянське племя, родина і навіть окрема людина мали свої обереги, які були охоронцями від хвороб, неврожаю, звіра, негоди.
Люди вірили: якщо ти взяв оберег, то сміливо вирушай і в далеку дорогу, і на полювання.
Оберег вселяв віру в свої сили, заспокоював, робив людину впевненішою в собі, своїх силах при зустрічі з бідою.
Образи хреста, коня, птаха, символи сонця, землі, води зображували на рушниках, одязі, на дверях хати.
За обереги вважали ті речі, що оточували людей у побуті.
Учитель: Як ви бачите, на столі теж знаходяться символи нашого народу: коровай, сопілка, калина, барвінок, Петриківський розпис, віночки, писанки, квіти соняшника, рушник….
Малюнок — лот № 1 — Рушник.
(щоб отримати цей лот, ви повинні чітко, артистично
Представити свої команди. . Конкурс оцінюється 2 балами.
Візитні картки команд.
1 команда: «Українці». Девіз: «Перешкод не бійся ані трохи, за собою український край веди».Емблема.
2 команда: «Калина». Девіз: «Без верби і калини — нема України!». Емблема.
Члени журі фіксують переможців.
Члени творчої групи, а ви підготовили інформацію про рушник?
Завдання командам: почути і знайти вставні слова…..
Довідкова інформація про рушник.
Лот № 1. Рушник
Рушник у хаті. Давній наш звичай. Не було, Здається, жодної в Україні оселі, котрої не прикрашали б рушниками.
З рушником ушановували появу немовляти в родині, з ним виряджали в дорогу рідних, зустрічали гостей, проводжали людину в останній путь, ним прикривали хліб на столі.
Вставне слово — здається. Спробуйте ввести в речення це слово, на що воно вказує і якими розділовими знаками виділяється у вашому реченні і взагалі?
Підсумок журі. Вказують на бали і вручають лоти.
Лот № 2 — Вінок.
(Щоб його отримати ви повинні зробити біля дошки синтаксичний розбір речення і
Усно відповісти на запитання).
Команда: До речі, вінок оберігає від усяких негараздів. Команда: Оленко, скільки квітів повинно бути у віночку?
З іншими членами команди ми проводимо бесіду Лот отримає та команда, у якої буде більше правильних відповідей. Журі, увага!
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда з учнями.
Які слова та словосполучення називаються вставними? Які групи вставних слів та словосполучень ви знаєте? Що таке словосполучення? На які дві групи діляться словосполучення? Які звязки бувають між словами у словосполученні?
Що таке речення? Чим може ускладнюватися речення?
Перевірка синтаксичного розбору. .
Творча група, а ви можете щось повідомити про символ — вінок?
Увага! В тексті «Вінок» учні повинні на слух сприйняти і назвати слова, словосполучення слів, чим ускладнені речення в тексті.
Вінок
Здавна, в Україні дівчата плетуть віночки та й прикрашають ними себе, кожного року додаючи нову квітку — символ. Скільки років дівчинці, стільки й квітів повинно бути у віночку.
А ще Створив і зберіг народ для поколінь Красиві обрядові пісні, Повязані з плетінням вінків. До речі, вінок — це передусім оберег Від «поганого ока», від усяких негараздів. Отакий він, традиційний віночок.
Відповіді учнів…..
Члени журі підводять підсумки і вручають переможцям лот.
І V. Вправи на закріплення.
Зявляється третій лот — хліб.
Придбати ви його можете, якщо правильно знайдете зайве слово у рядку.
Усна гра «Зайве слово».
Команди отримують картки….
Визначте групу вставних слів і знайдіть зайве слово.
1 команда
Нівроку, Чого доброго, на жаль, Здається, Як на зло, На щастя. .
2 команда
Нарешті, По — перше, Між іншим, зокрема, За висловом, Отже. .
Члени творчої групи готові повідомити про символ — хліб?
Поки ми слухаємо про хліб, 1 учень кожної команди, за власним бажанням, зробить синтаксичний розбір словосполучень. Можна скористатися таблицею — словосполучення, яка висить на дошці..
Індивідуальні картки: Словосполучення: Житній хліб; з хлібом йшли.
Хліб
Однією з найбільших святинь нашого народу є хліб. Нелегко вирощується хліб. Засмаглий на вітрах, обмитий дощами, вистражданий у весняних заморозках.
Хліб дарує нам радість, щастя, силу.
Раніше в Україні щодня пекли житній хліб. Замішували його на заквасці, місили в деревяній діжі. Випікання хліба мало свої правила і було, по суті, цілим обрядом.
Хліб у кожній хаті обовязково лежав на столі.
Їжею і окрасою був хліб на різних святах та обрядах. І тепер жодне весілля не обходиться без короваю. Із хлібом ідуть на родини, поминальний обід. Обрядовим є хліб і в новорічні свята. З хлібом йшли оглядати поле, сіяти, жати.
Із хлібом — сіллю ми нині зустрічаємо і проводжаємо гостей.
В тексті зустрілися такі словосполучення житній хліб, з хлібом йшли, послухаймо їх розбір, чи правильно він зроблений.
Підсумок членів журі….
Четвертий лот — Барвінок
Робота з підручником.
Сторінка № 36, вправа № 34.
Скласти і записати речення, щоб подані слова були в них підметами, звертаннями.
Команда № 1 обирає два слова, за власним бажанням учня, у 1 варіанті, а
Команда № 2 обирає за власним бажанням учня, у 2 варіанті слів.
Зв. лірична музика
Запис в зошиті:
Вибірковий переказ
Барвінок
.
Барвінок
Хрещатий барвінок на Україні — символ вічності. Назва «барвінок» означає «перемога». Що ж переможного вбачали люди у цій скромній, з синіми квіточками, рослині — вічнозеленій окрасі наших гаїв, садів? У ній прихована могутня цілюща сила перемагати тяжкі недуги.
За це українці подарували барвінкові свою любов.
По краях городу росли у бабусі кущі барвінку. Здавалось, що він і взимку зеленіє, бо коли танули сніги, то на світ пробивалось його цупке зелене листя, не змучене холодом, не скалічене морозом. А коли повітря ставало по — материнськи лагідним, то барвінок зацвітав так, наче небо бризнуло на землю живою блакиттю.
Про барвінок в Україні складено багато легенд.
Усний переказ членів команд, по черзі.
Підсумок членів журі….
Звязок теми мови з літературою.
Одна мудра людина сказала: «Творчість — то хвилини щастя!».
Давайте спробуємо бути щасливими на хвилях творчості.
А тепер згадаймо уроки літератури.
Що називається акровіршем?
Прочитайте вірш. Назвіть вставні слова, речення. Робота в групах.
У всіх людей одна, мабуть, святиня:
Куди не глянь, де не спитай, —
Рідніше, безумовно, їм своя пустиня,
Аніж зелений в чужині рай —
Їм красить, безперечно, все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
М. Чернявський
V. Підсумок уроку:
— Чи знадобляться тобі знання про вставні слова в житті? Які вставні слова ти запамятав?
— Чи знадобляться тобі подальшому в житті знання про словосполучення? А що це таке?
— Чи знадобляться тобі в подальшому житті знання про речення? А що таке речення?
— Чи знадобляться тобі в подальшому житті знання про символи України? А які символи України тобі ближчі до душі?
V І. Оцінювання. .
V ІІ. Домашнє завдання: усно повторити відомості про звертання, вставні слова, словосполучення, речення; підготуватися до тестової контрольної роботи, вирішити тести ; творче завдання : скласти акровірш, щоб зашифроване слово було одним із символів України.
Д/З: Тестові завдання В.№ 1
За правильну відповідь — 2 бали
1.Укажіть речення із звертаннями:
А)Чумак іде, подивиться та й голову схилить;
Б) У садочку в холодочку гарна мати молода возить донечку в візочку, возить вільна і гойда;
В) На, Ласочка, це ти спіймала.
2.Укажіть речення з поширеним звертанням :
А) Розвійтеся з вітром листочки зів’ялі розвійтесь, як тихе зітхання;
Б) Ні, не бійся Тоню, то просто була система парашута така;
В) Слухай Кроте як же це воно в нас так вийшло, що за всю мандрівку ти ні разу не розсердився.
3.Укажіть речення з непоширеним звертання :
А) Поклін тобі моя зів’яла квітко, моя розкішна, невідступна мріє;
Б) А не йдете чорні бурі і злі вітри на вечерю, то йдіть собі у вічність;
В) Діду чом дятел шишки їсть, а щука — пліточок.
4.Укажіть речення, в якому вигук відділяється від звертання комою :
А) О воленько-мати, єдина, завчасно збудила ти сина;
Б) Гей писарю, неси мою печатку;
В) Ой гороше, гороше, чого ти минулого літа допустив до себе черву? — докоряє мати дрібним горошинам.
5.Укажіть речення, в якому правильно виділено звертання:
А) Не тривожся зовсім, не збавляй себе сну, не дивись в той бік, моя пташино;
Б) А ти голубонько, ти кралечко моя поки співаєш на калині, то й весело мені;
В) Та ти мене дубе, отінив, як хмара.
6.Укажіть речення, в якому вставні слова виражають впевненість або невпевненість у повідомленні:
А) Видно, борсук знав, коли достигають плоди, і зараз не навідувався до яблунь і кислиць;
Б) В калині, кажуть, материна любов і мудрість;
В) Грек знову міг зустрітися з тобою, що він тепер, до речі, зробив.
Д/З: Тестові завдання В. № 2
За правильну відповідь — 2 бали
1.Укажіть речення, в яких вставні слова виражають послідовність викладу думок, зв’язок їх між собою:
А) Тільки, на жаль, качка вже почала старіти, і не всяка їжа йде на здоров’я;
Б) А Федько, справді, щось надзвичайне виробляв на річці;
В) Отже, лелека переламав крило, а тому й не зумів одлетіти до вирію наприкінці серпня.
2. Укажіть речення, в якому правильно розставлені розділові знаки :
А) Ніколи, звичайно ж не було на цьому військовому судні закоханої пари;
Б) Аж тоді Климко зрозумів, що цей солдат, який, очевидно, був чехом, боїться партизанів;
В)А капітан виявляється, не тільки останнім покидає палубу корабля, він останнім покидає й домівку.
3.Укажіть речення зі вставними словами :
А) У променях вечірнього сонця сніг здається рожевим;
Б) Здається ми з вами десь зустрічалися;
В) Здається вічністю буття маленька мить.
4.Укажіть речення із звертаннями:
А) Учора син прийшов з-під Берестечка;
Б) Молюся нашій Пресвятій Покрові;
В) Сину мій Тимоше, то ж був не наказ.
5.Укажіть речення з поширеним звертанням :
А) Припливайте до колиски лебеді як мрії;
Б) Я не тебе люблю, о ні, моя хистка лілеє;
В) Братове той кого ми хотіли покарати за шкоду, називається Кротом.
6.Укажіть речення з непоширеним звертання :
А) Зласкався доле над моїм народом;
Б) Прости мені моя правдива мати душі моєї синій чистовід;
В) Тебе б я слухала довіку куме мій.
Д/З:Тестові завдання В. № 3
За правильну відповідь — 2 бали
1.Укажіть речення, в якому вигук відділяється від звертання комою :
А) Не раз уві сні являється мені, о люба, образ твій, такий чудовий;
Б) Ой не світи місяченьку, не світи нікому;
В) Гей джуро, глянь! Та їх там ціла сотня!
2.Укажіть речення, в якому правильно виділено звертання:
А) Привітай же, моя ненько моя Україно, моїх діток нерозумних, як свою дитину;
Б) Ой ти, дівчино, з горіха зерня, чом твоє серденько — колюча терня;
В) Розкажи ж тепер Степане, про свою недолю.
3.Укажіть речення, в якому вставні слова виражають впевненість або невпевненість у повідомленні:
А) А я, правду кажучи, як не голодний, люблю поміркувати з ким-небудь у парі;
Б) А там, дивись, яєчко знайшов у гнізді — теж моє;
В) Чи, може, в цьому якраз і є сила людини, її дар, може, без цього не знала б вона виходу ні в небо, ні в океан і ніколи нічого не відкрила б.
4.Укажіть речення, в яких вставні слова виражають послідовність викладу думок, зв’язок їх між собою:
А) А деякі найдрібніші пташата, виявляється, перелітають море, влаштувавшись верхи на журавлях;
Б) І знову все стихло, здавалося, навіки;
В) Отже, населення княжої та гетьманської України широко користувалося дорогоцінним матеріалом для свого одягу.
5.Укажіть речення, в якому правильно розставлені розділові знаки :
А) Та ще можливо, кіммерійський крук сіда коню булатному на круп;
Б) Ви там торгуйте на великім торзі, а я, мабуть, в цю річку заверну;
В) Велика осіння тиша огортала їх і здається, була в спромозі заворожити їхні очі.
6. Укажіть речення зі вставними словами :
А) Я раніше, коли села ще не ще не знав, теж бувало заморював черв’ячка;
Б) Тут не раз мені сумно бувало;
В) Ми з батьком тут бувало рибалили.
Команда № 1″Українці»
Наш девіз:
«Перешкод не бійся ані трохи, за собою український край веди»
Команда № 2 «Калина»
Наш девіз: «Без верби і калини — нема України!»
Картки оцінювання
П. І. Б. дитини | Дата уроку | |
Бали: | Перемога команди : | Всього: |
Картки оцінювання
П. І. Б. дитини | Дата уроку | |
Бали: | Перемога команди : | Всього: |
Картки оцінювання
П. І. Б. дитини | Дата уроку | |
Бали: | Перемога команди : | Всього: |
Картки оцінювання
П. І. Б. дитини | Дата уроку | |
Бали: | Перемога команди : | Всього: |
Картки оцінювання
П. І. Б. дитини | Дата уроку | |
Бали: | Перемога команди : | Всього: |
Картки оцінювання
П. І. Б. дитини | Дата уроку | |
Бали: | Перемога команди : | Всього: |
Картки оцінювання
П. І. Б. дитини | Дата уроку | |
Бали: | Перемога команди : | Всього: |
Картки оцінювання
П. І. Б. дитини | Дата уроку | |
Бали: | Перемога команди : | Всього: |
Картки оцінювання
П. І. Б. дитини | Дата уроку | |
Бали: | Перемога команди : | Всього: |
Картки оцінювання
П. І. Б. дитини | Дата уроку | |
Бали: | Перемога команди : | Всього: |
Картки оцінювання
П. І. Б. дитини | Дата уроку | |
Бали: | Перемога команди : | Всього: |
Картки оцінювання
П. І. Б. дитини | Дата уроку | |
Бали: | Перемога команди : | Всього: |
Картки оцінювання
П. І. Б. дитини | Дата уроку | |
Бали: | Перемога команди : | Всього: |
Картки оцінювання
П. І. Б. дитини | Дата уроку | |
Бали: | Перемога команди : | Всього: |
Картки оцінювання
П. І. Б. дитини | Дата уроку | |
Бали: | Перемога команди : | Всього: |
Ілюстрації, малюнки — лоти.
Віночок
Хліб
Барвінок
Віночок
Рушник
Рушник
Українська мова. 8 клас. Узагальнення і систематизація з теми: «Звертання і вставні слова»