Урок розвитку зв»язного мовлення у 8 класі. Аналіз контрольного твору-роздуму «Поняття моралі»
Мета: Вчити учнів удосконалювати тексти творів, аналізувати,
Виправляти типові помилки, формувати навички роботи
В групах та індивідуально, розвивати усне та писемне
Мовлення, виховувати високі моральні якості: людяність,
Співчуття, гуманізм, патріотизм…
Тип: Урок розвитку зв’язного мовлення.
Хід уроку
I . Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
1. Загальна характеристика оцінювання творів.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
8-А | |||||||||||
8-Б |
2. Зразки кращих творів
II. Сприймання та засвоєння теми уроку.
1). Аналіз типових помилок учителем.
— Відсутній вступ-теза, висновок, тема не розкрита, розглянуто лише якусь одну проблему, наприклад, що таке добро і зло як моральні категорії, присутні чужі думки , написання роботи у вигляді реферату, відсутній зв’язок між мікротемами, спотворено зміст твору через вживання невідповідних слів, наприклад, морально-етнічна тема, люди поважали поняття. Допущено ряд лексичних помилок: морально-емоціональні стосунки, живий об’єкт. У творах присутні граматичні, орфографічні, пунктуаційні недоліки.
2). Групова робота.
Група I.
1. Сформулювати тезу, що таке мораль. Назвати моральні якості. У яких відомих джерелах вони згадуються.
2. Вибрати одну моральну якість людини, навести приклад з літератури чи історії.
3. Зробити висновок, що таке мораль.
4. Виконати завдання. Виправити граматичні помилки у висловах: о правилах поведінки, к дітям, стріляв по ворогам, самий розповсюджений, самий аморальний.
5. Відредагувати речення: «Нас оточують різні люди і вчинки в них відрізняються одне від одного».
Група II.
1. Сформулювати тезу, що таке мораль. Назвати моральні якості. У яких відомих джерелах вони згадуються.
1. Вибрати одну моральну якість людини, навести приклад з літератури чи історії.
2. Зробити висновок, що таке мораль.
3. Виконати завдання. Виправити лексичні помилки: поступок, поступити, відносяться до проблеми, людство не стоїть на одному місті, відомий, відзивчивий, спосібність.
4. Відредагувати речення: «Кожна людина має свої особистості. Іноді людина не замислюється над своїми вчинками і діями»
Група III.
1. Сформулювати тезу, що таке мораль. Назвати моральні
Якості. У яких відомих джерелах вони згадуються.
2. Вибрати одну моральну якість людини, навести приклад з літератури чи історії.
3. Зробити висновок, що таке мораль.
4. Виконати завдання. Усунути тавтологію в реченнях.
— Кожна людина здатна вчиняти гарні та погані вчинки.
— Довірлива людина довіряє навіть брехунам.
— Люди вірили, що моральні якості притаманні усім людям.
5. Відредагувати речення: «Багато людей, які поступають з
Іншими зовсім негідно, наприклад, не можна залишати
Людину в біді».
Група IV.
1.Сформулювати тезу, що таке мораль. Назвати моральні
Якості. У яких відомих джерелах вони згадуються.
2. Вибрати одну моральну якість людини, навести приклад з літератури чи історії.
3. Зробити висновок, що таке мораль.
4. Виконати завдання. Виправити у словах орфографічні помилки, орфограми пояснити.
В житті, моральність вчинків, прогресс, обгрунтувати,
Можно, тянуться, нажаль, невлаштовує, вічливо, внеї.
5. Відредагувати речення: «Чудово про моральні знання Л. М. Толстой писав: «В області моралі відбувається одне дивне явище, що мало зауважується».
/Клас ділиться на рівноцінні групи, керує групою сильний учень і назначає відповідальних за окремі завдання, які виконуються всіма учнями разом. За першими трьома завданнями, які є однаковими у кожній групі, учні складають твір-роздум «Поняття моралі». На виконання усіх завдань відводиться 20 хвилин./
3). Звіти груп про виконану роботу.
/Письмові завдання №4,5 виконуються на дошці. Один учень із групи зачитує твір-роздум, де є теза, аргументи, висновок. Учні інших груп оцінюють роботу, вказують на недоліки. Потім перевіряють виконання завдань №4,5./
4). Робота зі словниками .
Знайти визначення висловів: мораль, моральний, аморальний, етика, етичний, етикет.
III. Закріплення уроку.
1. Повторення структури твору-роздуму .
2. Умови зовнішнього тестування щодо написання твору-роздуму .
3. Обговорення кожної умови на основі написаних творів-роздумів «Поняття моралі».
IV. Підсумок уроку.
Зачитування зразків удосконалених творів-роздумів .
V. Домашнє завдання.
Повторити просте речення.
Параграф 15, впр. 264 . Скласти тести на просте речення та розділові знаки.
Група I.
6. Сформулювати тезу, що таке мораль. Назвати моральні якості. У яких відомих джерелах вони згадуються.
7. Вибрати одну моральну якість людини, навести приклад з літератури чи історії.
8. Зробити висновок, що таке мораль.
9. Виконати завдання. Виправити граматичні помилки у висловах: о правилах поведінки, к дітям, стріляв по ворогам, самий розповсюджений, самий аморальний.
10. Відредагувати речення: «Нас оточують різні люди і вчинки в них відрізняються одне від одного».
Група II.
1. Сформулювати тезу, що таке мораль. Назвати моральні якості. У яких відомих джерелах вони згадуються.
5. Вибрати одну моральну якість людини, навести приклад з літератури чи історії.
6. Зробити висновок, що таке мораль.
7. Виконати завдання. Виправити лексичні помилки: поступок, поступити, відносяться до проблеми, людство не стоїть на одному місті, відомий, відзивчивий, спосібність.
8. Відредагувати речення: «Кожна людина має свої особистості. Іноді людина не замислюється над своїми вчинками і діями»
Група III.
6. Сформулювати тезу, що таке мораль. Назвати моральні
Якості. У яких відомих джерелах вони згадуються.
6. Вибрати одну моральну якість людини, навести приклад з літератури чи історії.
7. Зробити висновок, що таке мораль.
8. Виконати завдання. Усунути тавтологію в реченнях.
— Кожна людина здатна вчиняти гарні та погані вчинки.
— Довірлива людина довіряє навіть брехунам.
— Люди вірили, що моральні якості притаманні усім людям.
9. Відредагувати речення: «Багато людей, які поступають з
Іншими зовсім негідно, наприклад, не можна залишати
Людину в біді».
Група IV.
1.Сформулювати тезу, що таке мораль. Назвати моральні
Якості. У яких відомих джерелах вони згадуються.
7. Вибрати одну моральну якість людини, навести приклад з літератури чи історії.
8. Зробити висновок, що таке мораль.
9. Виконати завдання. Виправити у словах орфографічні помилки, орфограми пояснити.
В житті, моральність вчинків, прогресс, обгрунтувати,
Можно, тянуться, нажаль, невлаштовує, вічливо, внеї.
10. Відредагувати речення: «Чудово про моральні знання Л. М. Толстой писав: «В області моралі відбувається одне дивне явище, що мало зауважується».
Урок розвитку зв»язного мовлення у 8 класі. Аналіз контрольного твору-роздуму «Поняття моралі»