Урок світової літератури в 6 класі «Особливості байки як літературного жанру»
ТЕМА Особливості байки як літературного жанру.
Легендарний Езоп — основоположник жанру байки.
МЕТА: — познайомити учнів з історією жанру байки у світовій літературі;
Розкрити характерні ознаки байки;ознайомити з відомостями про
Езопа — першого байкаря;розкрити поняття «байка», «алегорія»,
«езопова мова», «сатира»;
— розвивати увагу, зв’язне мовлення, навички аналізу байки, творчі
Здібності, навички виразного читання;
— прищеплювати любов до байки, виховувати негативне ставлення до
Деяких людських вад.
ОБЛАДНАННЯ: портрети байкарів, ілюстрації до байок, малюнки, виставка
Книг, літературознавчі словники, опорні схеми.
ЕПІГРАФ: Здається, байка просто бреше,
А справді-правду ясну чеше…
Л. Глібов
В Езопа вчіться, добрі люди!
Федр
СЛОВНИКОВА РОБОТА: байка, алегорія, мораль,»езопова мова», «сатира»;
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Прийом «Пароль»- назвати поняття з ТЛ — учні по черзі називають поняття з теорії літератури, які вчили в 5-му, 6-му класі — сідають на свої місця.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.Читання першої частини історія про Зайця і Черепаху
1)Черепаха і заєць сперечалися, хто з них швидший. Призначили вони для змагання час і місце і розійшлися. Та заєць, розраховуючи на свою природну швидкість, не став бігти, а розлігся біля дороги та й заснув.
А черепаха розуміла, що рухається вона повільно, і тому бігла без зупинки. Так вона обігнала сплячого зайця і здобула перемогу.
2)
2.Завдання
— скласти план до твору;
— підібрати прислів’я;
— внести свої корективи;
— дописати історію.
3.Бесіда.
— Хто є героями твору?
— Визначте жанр твору ?
???-А як зміниться цей твір, якщо додати речення
НЕРІДКО ПРАЦЯ ПЕРЕВЕРШУЄ ПРИРОДНІ ЗДІБНОСТІ,
КОЛИ ЇХ ЗНЕВАЖАЮТЬ.
— На скільки частин можна поділити тепер цей твір?
— Чому він навчає?
4.Складання опорної схеми «МЕТЕЛИК»
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.ТЛ БАЙКА
2.Математична формула
Основна частина + мораль + герої = БАЙКА
3.Виступи «істориків» про виникнення байки.
4.Інсценування «Езоп і Ксанф»
5.Бесіда
— Яким ви побачили Езопа?
— Скласти психологічний портрет.
— Робота з портретом Езопа Д. Веласкеса.
— Як ви розумієте слова Бабрія: «Він-раб, але мудріший вільних;
Він некрасивий, але вищий за красенів»?
ІV. Закріплення вивченого
Робота в групах
1.Читання байок
-«Вовк і Ягня»
— «Крук і Лисиця»
— «Мурашка і Цикада»
2.Питання і завдання.
— Назвати героїв.
— Охарактеризувати поведінку.
— Визначити частини байки.
— Прочитати мораль.
— Як ви її розумієте?
— Наведіть приклади з життя.
3.Сценка -«Вовк і Ягня»
4.Складання опорної схеми по групам «Ознаки байки»
— Невеликий твір
— Має образи-символи
— Навчає людей
— Викриває вади
— Має швидкий розвиток подій
V. Підведення підсумків
1.Складання паспорту байки
Ім’я | БАЙКА |
Місце народження | ДАВНЯ ГРЕЦІЯ |
Батьки | ЕЗОП |
Дата народження | VІ ст. до н. е. |
2.Бесіда
— Що таке байка?
— Чим уславився Езоп?
— Чи актуальні байки сьогодні?
VІ. Домашнє завдання:1.ст.48-читати; 2.Питання 1-2;3.ТЛ-вивчити;
4.Написати власну байку
Урок світової літератури в 6 класі «Особливості байки як літературного жанру»