Урок — тренінг «Робота над створенням проекту»
Методичний кабінет
Комунального закладу освіти «Середня загальноосвітня школа № 74»
Дніпропетровської міської ради
Урок — тренінг
Робота над створенням проекту
» Єдність організму і середовища його існування»
Вчитель Циганенко Н. Г.
М. Дніпропетровськ
2011
Мета:
Навчальна : поглибити знання учнів про середовище існування живих організмів; сформувати навички й уміння швидко адаптуватися до змінюваних економічних та соціальних умов, орієнтуватися в різноманітних життєвих ситуаціях; Розвивальна: розвивати пізнавальні навички учнів, уміння самостійно конструювати свої знання, формувати критичне мислення учнів; встановлювати причинно — наслідкові зв’язки чинників навколишнього середовища та особливостей будови й функціонування організмів; Виховна: виховувати уміння працювати в колективі; стимулювати потребу учнів у самореалізації, самовираженні.
В учнів, що виконують проекти, формуються проектні навички:
— проблематизація,
— цілепокладання,
— планування,
— пошукові навички,
— комунікативні навички,
— презентаційні навички,
— рефлексивні навички.
Вид проекту: Середньостроковий ознайомлювально — орієнтовний екологічний груповий проект.
У процесі проектної діяльності формуються наступні компетенції:
1. Рефлексивні вміння:
— уміння осмислити завдання, для вирішення якого недостатньо знань;
— вміння відповідати на запитання: чого потрібно навчитися для розв’язку задачі;
2. Пошукові вміння:
— вміння самостійно залучати знання з різних галузей;
— уміння самостійно шукати інформацію в інформаційному полі;
— уміння знаходити декілька варіантів вирішення проблеми;
— уміння висувати гіпотези;
— уміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки.
3. Уміння та навички роботи у співпраці:
— вміння колективного планування;
— вміння взаємодіяти з будь-яким партнером;
— вміння взаємодопомоги в групі у вирішенні спільних завдань;
— навички ділового партнерського спілкування;
— уміння знаходити і виправляти помилки в роботі інших учасників;
4. Менеджерські вміння та навички:
— вміння проектувати процес ;
— вміння планувати діяльність, час, ресурси;
— вміння приймати рішення і прогнозувати їхні наслідки;
— навички аналізу власної діяльності.
5. Комунікативні вміння:
— уміння вступати в діалог, задавати питання і т. д.;
— вміння вести дискусію;
— вміння відстоювати свою точку зору;
— вміння знаходити компроміс;
— навички інтерв’ювання, усного опитування;
6. Презентаційні уміння і навички:
— навички монологічного мовлення;
— вміння впевнено тримати себе під час виступу;
— артистичні уміння;
— вміння користуватися комп’ютерно-орієнтованими засобами наочності при виступі;
— вміння відповідати на незаплановані питання.
Переваги групових проектів:
— в проектній групі формуються навички співпраці.
— проект може бути виконаний найбільш глибоко і різнобічно.
— на кожному етапі роботи над проектом, як правило, є свій ситуативний лідер: лідер-генератор ідей, лідер-дослідник, лідер-оформлювач продукту, лідер-режисер презентації, кожен учень, залежно від своїхвмінь та нахилів, активно включається в роботу на певному етапі.
Хід уроку
І. Організація, привітання. — — — 2 хв.
Епіграфом до уроку я взяла слова » В одних людей вигляд прірви викликає розпач, а в інших — думку про міст…»
А що викликає у вас вигляд прірви?
Тож, щоб налаштуватися на продуктивну роботу під час уроку, я хочу сказати, перед якою б прірвою ви не стояли навчаючись в школі, по іншу сторону вас завжди будуть чекати ваші друзі — вчителі.
ІІ. Мотивація навчання . — — — 3 хв.
Завдання проекту
Опанувати предметною й тематичною лексикою Познайомитися…. Навчитися шукати інформацію в різних джерелах; визначити її вірогідність, залежно від типу джерела Набути навичок порівняння Набути вміння вести діалог і суперечку Набути навичок аргументації, оформлення своїх думок, участі в дискусії Навчитися оформляти результати своїх пошуків Навчитися ілюструвати свої повідомлення Навчитися спільно працювати над завданням Навчитися представляти свою роботу, аргументувати свою позицію
Зміст нашого проекту буде таким:
— назва теми проекту;
— актуальність проекту, проблема;
— основні і проблемні питання;
— цілі і завдання проекту;
— гіпотеза вирішення проблеми;
— форма подання результатів проекту та відповідно до неї оформлені матеріали;
— використана література та інформаційні ресурси;
— відомості про автора/авторів проекту;
— проблеми, з якими зіткнулися автори у ході роботи над проектом, як вирішували їх, чому навчилися;
— коротка анотація проекту.
ІІІ. Робота над проектом. — — — 35 хв
За розділами:
Назва проекту Актуальність проекту, його значущість
Мета проекту Проблема проекту Очікувані результати Хронологічна послідовність дії для досягнення мети
Планування проекту:
Визначення джерел необхідної інформації Визначення способів збору й аналізу інформації Встановлення міжпредметних зв’язків Визначення способу представлення результатів Установлення критеріїв оцінки результатів Розподіл завдань між членами групи
Дослідження
Визначення інструментів дослідження Створення етапів дослідження Робота з джерелами інформації
Історична довідка Складання термінологічного словника Складання сценарію презентації Оформлення звіту, підготовка презентаційних інформативних матеріалів Формулювання висновків Попередній захист проекту Доопрацювання проекту Показ результатів у формі усного звіту зі слайдовою презентацією Підбиття підсумків
ІV. Підведення підсумків. — — — 5 хв.
Анкета
Яке значення для тебе особисто мають знання та вміння, отримані в результаті роботи над проектом?
Мені це знадобиться в майбутньому. Мені просто цікаво. Значення не мають.
Що викликало найбільші труднощі?
Пошук інформації. Комунікація в групі. Необхідність публічного виступу. Інше .
Як ти почувався під час презентації?
Впевнено, бо добре володію інформацією. Легко, бо поряд зі мною друзі. Мені важко, бо матеріал надто науковий.
Мені було байдуже.
З яким настроєм ти працював над проектом?
Було цікаво. Не дуже цікаво. Не цікаво взагалі.
Як ти вважаєш, чи потрібні взагалі проекти?
Так. Ні.
Урок — тренінг «Робота над створенням проекту»