Урок. тварини
Мета:
Сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку молодших школярів; розширити та уточнити знання учнів про різноманітність тварин, умови їх проживання; вчити наводити приклади і розпізнавати тварин найближчого оточення; формувати вміння порівнювати тварин, групувати їх за способом пересування, середовищем існування; сприяти розвитку спостережливості, мислення дитини, уяви, пам’яті; прищеплювати почуття шанобливого ставлення до тварин. На уроці можна використати наочні посібники та демонстраційні матеріали видавництва «ранок»: плакати «Тварини України», «Птахи України», демонстраційні матеріали «Тварини України», «Птахи України», «Комахи». Хід уроку 1.
Вправа «Погода». — Який сьогодні день?
— Які число і місяць? — Який стан неба? — Чи був вітер, коли ви йшли до школи? а опади? — Як змінилась погода за цей тиждень? Із метою оцінки рівня знань учнів і визначення, наскільки вони Обізнані з темою взагалі, проведіть гру «Що ми знаємо про тварин». Ймовірно, що діти не зможуть відповісти на всі запитання.
Та й відповіді можуть бути помилковими. але мета гри — акцентувати увагу на змісті питань, які будуть розглядатися на уроці, а не на отриманні правильної відповіді. Попросіть дітей утворити коло і по черзі відповісти на питання: — Яких диких тварин ви знаєте? — Яких домашніх тварин ви знаєте? — Назвіть відмінності між дикими тваринами або птахами і домашніми.
— Назвіть схожість між ними. — Чим харчуються хижаки?
— Чим харчуються домашні тварини? — Чим харчуються птахи? За правильну відповідь дитина отримує бал. Перемагає той, що набрав більшу кількість балів. 2.
Робота з малюнками і загадками. — Він із казки, Він із пісні, В нього зубки, Як залізні.
Капустину Він гризе, Зветься звір На букву З. ( Заєць ) — Без води не може жить. Має рот, та все мовчить.
( Риба ) — Влітку медом ласував, Досхочу малини мав, а як впав глибокий сніг, Він поспати трохи ліг. ( Ведмідь ) — Вік свій ходить з клунками, Та ще сідають на нього з мішками. ( Верблюд ) — Колючий клубочок Прибіг у садочок. В нього стільки голочок, Як на небі зірочок, але не мав, бідний, нитки, Не пошив шапки, свитки, рукавичок, чобіток, Сів, та й плаче.
( Їжачок ) — Літає крилами, ходить ногами, Висить догори лапками. ( Кажан ) — Хвостик, як ниточка, сама — як калиточка, а очі, як — насінинки.
( Миша ) — Хто на собі свій будинок носить? ( Слимак, черепаха ) — Хоч не шию я ніколи, а голок завжди доволі. ( Їжак ) — Колючий клубочок прибіг у садочок. ( Їжак ) — Ніс — як у свинки, Та колючі щетинки. ( Їжак ) — Влітку сіренький, а взимку — біленький.
Довгі вуха має, швидко в лісі стрибає. ( Заєць ) — Кинув на палку, піймав не галку, Скубу не пір’я, їм не м’ясо.
( Риба ) — Що то воно: в воді водиться, з хвостом родиться, а як виростає, хвіст відпадає? ( Жаба ) — Тисяча тисяч бондарів Pоблять хати без дворів. ( Мурахи ) — Летить — пищить, сяде — мовчить. Хто його вб’є, той кров свою проллє. ( Комар ) — Із одним вікном хатина, роботяща в ній родина, По квітках усе літають, Мед пахучий добувають. ( Бджоли, вулик ) — Не руками скувалося, Не руками і ткалося. Десь далеко уродилося, У куточку вмостилося.
— Сидить злодій тихо-тихо, Комусь буде лихо-лихо. ( Павутиння і павук ) — Сам чорний, та не ворон, Є роги, та не бик. Шість ніг без копит. ( Рогатий жук ) — Без сокири і без рук, а дім будує. ( Птах ) — Уночі гуляє, а вдень спочиває. Має круглі очі, бачить серед ночі.
( Сова ) — Вірно людям я служу, Їм дерева стережу, Дзьоб міцний і гострий маю, Шкідників ним здобуваю. ( Дятел ) — Які ноги заввишки, такий ніс завдовжки, Хату на хаті має, всім жабам рахунок знає. ( Чорногуз ) — Як назвати одним словом відгадки? Висновок. Тварин є дуже багато. Всі вони різні. Фізкультхвилинка Зайченята Забавлялись зайченята, ( Встати, підняти руки вгору, потягнутися ) Виглядаючи маму і тата.
( Руки на пояс, повторити вліво-вправо з присіданням. ) Ось так — лапку до лапки, ( Поплескати в долоні ) Ось так — шапку до шапки, ( Руки до голови — вгору ) Ось так — вусом потрусим, ( Похитати головою ) Так, так, так! ( Пострибати. ) 3.
Робота за підручником ( С. 64 ). Учитель читає текст, вміщений у підручнику. — Яка мурашка?
— Який лось? — На що схожий метелик? Їжак? Вуж?
— Який вовк? Яка лисиця?
Учитель пропонує учням розглянути малюнки у підручнику, назвати зображених тварин. розповісти, хто з них літає, плаває, ходить, стрибає, повзає. У ч и т е л ь.
Однією з відмінностей тварин від рослин є те, що тварини можуть утекти, полетіти або попливти від своїх переслідувачів. Крім того, у багатьох тварин є можливість сховатися у своїх норах і лігвищах. але є тварини, що, так само, як і рослини, не можуть бігати. Наприклад, корали, які живуть у морях та океанах. 4.
Робота із загадками. — По полю гасає, овечок хапає, та всіх лякає. ( Вовк ) — Прийшла кума із довгим віником На бесіду із нашим півником, Схопила півня на обід.
Та й замела мітлою слід. ( Лисиця ) — Сам вечірньої години Заховався в кущ калини. Та на дудочці одну Грає пісню чарівну. ( Соловей ) — Я руда і невеличка, Дуже схожа на лисичку, Та курей не поїдаю, По деревах лиш стрибаю. ( Білка ) — Де живуть ці тварини?
( У лісі ) — Які ще тварини живуть у лісі? 5.
Робота за підручником ( С. 65 ). Учні розглядають малюнки, називають зображених тварин. Користуючись умовними позначками, розповідають, де живуть ці тварини, а також розповідають про тварин, які живуть поруч із людиною.
6.
Робота у зошиті з друкованою основою ( С. 50-51 ). Учні за малюнками відзначають, де зустрічаються ті або інші тварини, знаходять зайвих, поділяють на групи: Дикі І Свійські. 7.
Підсумок уроку. — До якої природи належать тварини ( Живої Чи Неживої )? Чому? — На які групи поділяють тварин? — Назвіть, яких ви знаєте звірів, птахів, комах, риб, плазунів?
— Які загадки про тварин ви знаєте? На уроці можна використати такі Завдання. — Гра «Лісові характери». Попросіть дітей написати на листочках: 1) хто в лісі найголовніший; 2) хто в лісі найхитріший; 3) хто в лісі найсильніший; 4) хто в лісі найсміливіший; 5) хто в лісі найдобріший тощо.
Потім попросіть дітей пояснити свої думки. Висновок. У лісі живуть дикі тварини. — Робота з додатками ( С. 104-105 ). 1.
Учитель читає вірш Катерини Перелісної «Чапля». — Де живе чапля? — Чим вона живиться?
2. Читання вірша Петра ребра «Чому заєць косоокий». — Чим живиться заєць? — Де він знаходить собі їжу? — Кого боїться заєць?
Чому? — Загадки. 1) У зеленому жакеті репетує в очереті. ( Жаба ) 2) Хоч і плавати мастак, а не риба і не рак.
( Пуголовок ) 3) Хвіст залишає, а від ворога втікає. ( Ящірка ) 4) Маленьке, сіреньке, а хвостик, як шило. ( Миша ) 5) Хто на собі ліс носить? ( Олень ) 6) Хто спить, а очей не заплющує? ( Заєць ) 7) Повзун повзе, на базар голки везе.
( Їжак ) 8) Без рук, без ніг, а по землі ходить. ( Змій ) 9) Є крила, а не літає.
( Риба ) 10) Двічі родиться, а раз умирає. ( Птах ) 11) Б’ється, стука молоток, поправляє нам садок.
( Дятел ) 12) Сидить у куточку і тче сорочку. ( Павук ) 13) Хто мене вб’є, свою кров проллє. ( Комар ) 14) Пролетіло на хвості, та й сховалось в хворості. ( Білка ) — Гра «Хто де живе». Діти утворюють коло, вчитель запитує всіх дітей по черзі: які тварини або птахи живуть в лісі (в полі, на лузі, в морі, в пустелі)? Діти по черзі перераховують цих тварин.
Той, хто не зміг назвати тварину, залишає коло. Перемагає гравець, який останнім залишився в колі.
Урок. тварини