Урок українського читання
Урок укра Ї Нського читання
Тема: Слухай маму і татка, і буде все в порядку
Матеріал до уроку. Ніна Куфко «Гуси — лебеді».
Мета. Пояснити сутність жанру через порівняння його найважливіших ознак із казкою. Вчити виразності читання діалогів і монологів; характеристиці дійових осіб; висловлювати оцінні судження.
Розвивати уяву та уміння інсценізувати текст. Стимулювати творчу діяльність дітей.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Основні поняття із словничок, що вперше вводиться : п’єса, репліка, авторська ремарка, уособлення.
Формування компетентностей : життєтворчості, інформативна, соціальна.
Загальнонавчальні вміння і навички. Залучення дітей до самостійних творчих завдань, стимулювання пізнавальної діяльності.
Міжнародні зв’язки, інтеграція. Українське читання і основи здоров’я.
Хід уроку
І. Організація класу.
Діти! Які вистави в районному будинку культури ми з вами бачили? . А самі які вистави підготували? «Новий рік у лісовій школі», «Нові гості Рукавички», «Колобок».
— Ми довго готували казку — виставу?
— Що для цього необхідно? і — сценарій! А сценарій пишеться на основі п’єси.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Що ж означає це слово? Термін п’єса прийшов до нас із французької мови і означає слова «частина, шматочок». Синоніми до цього слова драма, вір, вистава. П’єса означає незалежність до театрального мистецтва і до літератури. Тексти п’єси є основою спектаклю, але може читатися і як самостійний твір.
У тексті є ремарки — авторські пояснення.
Дійові особи говорять діалогами і монологами.
Спектакль |
П’ЄСА |
Театральне мистецтво |
Література
1 дія
2 дія
3 дія
ІІІ. Ознайомлення із п’єсою Н. Куфко «Гуси — лебеді».
1. Повідомлення про автора.
Ніна Броніславівна Куфко народилася у 1915 р. Пережила війни, голод, життя поза межами України. Працювала вчителем, керівником шкільного театру в м. Києві, Видавництво «Веселка» видало збірку її п’єс «Заяча криничка», до якої увійшла 21 казка. Сьогодні до вашої уваги одна з них «Гусі — лебеді».
2. Читання вчителем і учнями п’єси казки «Гуси — лебеді».
3. Пояснення сутності жанру
А) порівняльний аналіз із російською народною казкою «Гуси — лебеди»:
П’єса У п’єсі є автор, є герої яких немає в казці Мова п’єси — віршована. Є репліки, ремарки. Пояснюється прийом уособлення. Є чарівні перетворення | Казка Автора немає Мова казки — розповідь Є чарівні перетворення |
4. Робота з серією малюнків до казки «Гуси — лебеді» виставлені не за порядком.
Завдання. Короткий переказ прочитаного.
І V. Читання вчителем і учнями п’єси казки «Гуси — лебеді»
1. Скласти питальник до п’єси.
— Хто автор твору?
— Напередодні якого свята відбувається події? Що це за свято?
— Що тебе найбільш здивувало в цій п’єсі?
— Вкажи причину через яку трапилася ця пригода.
— Що потрібно, щоб показати п’єсу на сцені?
Фізкультхвилинки. Пантомімою показати рухи головних героїв.
2. Характеристика героїв п’єси
Орися Сова Піг Річка Черешня
Завдання: охарактеризувати героя — назвати його характерні риси. Довести свою думку за допомогою тексту
3. Інсценізувати уривок казки
Оцінювання
V. Підведення підсумків.
— Яку роль в п’єсі ти б хотів виконувати і чому?
— Доведіть, що п’єса — казка «Гуси — лебеді» чарівна.
— Що вам було легко і сподобалось на уроці?
— П’єса написана давно. Чому і досі вона актуальна?
— Головна думка прочитаного.
Домашнє завдання:
А) вивчити роль улюбленого героя із п’єси казки;
Б) намалювати ілюстрацію до прочитаного;
В) виразно читати п’єсу;
Г) скласти питальник однокласникам за змістом казки;
Д) знайти в бібліотеці і прочитати твори Н. Куфко
Урок українського читання