Урок з образотворчого мистецтва . «Ритмічний поворот елементів у крузі. Візерунок для круглого блюда»
Тема. Ритмічний поворот елементів у крузі. Візерунок для круглого блюда
Мета: Продовжити знайомство учнів із традиційним видом українського декоративно-прикладного мистецтва — петриківським розписом. Закріплювати поняття про ритм, симетрію. Розвивати відчуття кольорової гармонії, зорово-рухової координації, уяви, фантазії при створенні декоративної композиції у крузі.
Вдосконалювати навички роботи з фарбами. Виховувати любов до мистецтва.
Обладнання : гуашеві фарби, пензлики, альбоми, зразки малюнків.
Тип уроку — комбінований
Хід уроку
Організація учнів до уроку Актуалізація опорних знань Вступна бесіда
Дітки, а які види образотворчого мистецтва ви знаєте?
Декоративно-прикладне мистецтво займає чільне місце в житті людини. Народні умільці цього виду мистецтва займалися гончарством, килимарством, ткацтвом. Україна здавна славилася різними ремеслами, зокрема гончарством, центи якого зосередилися в Опішні, Косові, а також і на Закарпатті . Людина навчилася здавна обробляти глину.
Властивості природного матеріалу людина вміло використовувала для виготовлення виробів різної форми і призначення.
Багато майстрів декоративно-прикладного мистецтва не тільки виготовляли, але і розписували тарілки, а також інші предмети природного вжитку.
Як ви вже говорили на попередньому уроці, одним із найвідоміших центрів, що здавна уславився своєрідним мистецтвом розпису в Україні, є село Петриківка Дніпропетровської області. Від покоління до покоління тут передавалися основи декоративного розпису господарських і побутових речей.
Чим характеризуються петриківські розписи?
Якими інструментами малювали?
Що зображали у своїх малюнках?
Оголошення теми та завдань уроку
Тема нашого уроку «Візерунок для круглого блюда. Ритмічний поворот елементів у крузі «.Роботу будемо виконувати фарбами.
Вивчення нового матеріалу
Для того, щоб створити візерунок для круглого блюда ми перш за все повинні чітко уявити, що ми будемо малювати і як розмістимо елементи візерунку на тарілці. Це можуть бути багатопелюсткові квіти, стебла та ягідки, які доповнені зображенням листочків.
1. Аналіз зразка
Давайте розглянемо малюнок на якому зображена тарілка. Яким візерунком оздоблена тарілка?
Зверніть увагу, що малюнок виконаний за мотивами петриківського розпису. Скільки квіточок розміщено на тарілці?
Що ще зображено на візерунку?
Зверніть увагу на те, що всі елементи розміщені по колу і ритмічно повторюються. Всі елементи зібрані в пучок. Які кольори підібрані?
( Червоними кольорами зображені квіти, а зеленими листочки.
Зверніть увагу, що кольори барвисті, яскраві, що характерно для петриківських розписів.
Пояснення послідовності виконання роботи олівцем
Петриківські майстри зазвичай працюють без олівця, але ми тільки навчаємось, то деяку роботу виконаємо олівцем. А саме: визначимо з вами середину тарілки і невеликими колами позначимо серединку квіточок. Слідкуємо, щоб трикутник був посередині.
Всю іншу роботу будемо виконувати пензлем і фарбами.
Пояснення послідовності виконання роботи кольором
Роботу розпочинаємо із зображення квіточок.
Яким способом ми малювали квіти на попередньому уроці?
Нагадаємо, як виглядає мазок зернятко? Гребінчик? Перехідний? Для зображення квіточки ви можете застосувати той мазок, який вам найбільше до вподоби.
Квіточку малюємо в такій послідовності. Спочатку верхній пелюсточок, потім нижній, далі бічні лівий і правий, і поміж ними по одній або два допоміжні.
Щоб пелюстки вийшли однаковими, стараємось на пензлик натискати з однаковою силою. Аналогічно малюємо інші квіточки.
Коли фарба висохне, подушечку вказівного пальця вмочуємо в жовту фарбу і малюємо серцевинку.
Коли всі три квіточки готові, тоненьким пензлем малюємо стебла, для чого набираємо зелений колір. На стеблі малюємо елементи листочка, застосовуючи такий мазок, як гребінчик. Розмір листочка залежить від натиску пензлика.
Ягідки пуп’янки малюємо подушечками пальця. Розміщуємо їх поміж елементами. На завершення роботи облямівку малюємо червоним кольором, щоб узагальнити малюнок.
Узагальнення і систематизація вивченого метеріалу
З чого розпочинаємо роботу?
Яку частину роботи виконуємо олівцем? У якій послідовності малюємо квіточку?
Кожен із вас може підійти творчо до малюнку. Проте кожен повинен пам’ятати, що візерунок повинен підкреслювати коло і всі елементи малюнку повинні бути розміщені ритмічно, а не розкидано в будь-якому порядку. Самостійна робота учнів
Учитель стежить за правильністю виконання малюнків, допомагає дітям виправити помилки, показує кращий зразок учнівської роботи
Підсумки роботи Аналіз учнівських робіт Загальні підсумки роботи
Урок з образотворчого мистецтва . «Ритмічний поворот елементів у крузі. Візерунок для круглого блюда»