Урок з основ здоров’я у 5 класі
Тема уроку : Правила безпечної поведінки на воді.
Мета уроку : розглянути правила поведінки на воді, сформувати практичні вміння й навички надання першої допомоги потерпілим на воді.
Тип уроку : комбінований.
Методи і прийоми : інтерактивні .
Матеріали та обладнання : таблиці, малюнки, вірш, тести, творчі завдання, словничок, гра «Можна не можна», памятка учневі.
Структура уроку
1. Організаційний етап.
Вчитель.
— Сьогодні, учні, у нас урок «Основи здоровя». На таких уроках ви вчитеся і дізнаєтесь, як дбати про своє здоровя, як берегти його, як поводитись у небезпечних місцях. Адже, людина — це частина природи і ви повинні пам’ятати, щоб самому бути здоровим, треба піклуватися про здоровя природи, знати і виконувати її закони.
Незнання їх обернеться бідою. У небезпечних ситуаціях необхідно знати, як поводитися на озері і річці, як орієнтуватися у лісі, що можна і що не можна пити і їсти, як не завдавати шкоди природі і допомогти самому собі.
2. Повторення вивченого.
Вчитель.
— А зараз, учні, повторимо матеріал, який ми вивчили на попередньому уроці.
Що вам було задано додому вивчити?
.
«Мозковий штурм»
1. Що таке натовп?
.
2. Як ви думаєте, що можна назвати натовпом?
А) шкільну лінійку .
Б) рух учнів у школу .
В) скупчення учнів у дверях .
3. Якщо ви збираєтесь з батьками на футбольний матч, що можна одягти або взяти із запропонованого, а що потрібно залишити вдома?
А) довгий в’язаний шарф .
Б) джинси .
В) кросівки .
Г) рюкзак .
Д) широкий довгий плащ .
Е) спортивну куртку .
Є) туфлі на високих підборах .
Ж) довгу парасольку .
З) іграшкового ведмедика .
И) вузькі штани .
І) сумку на довгому ремінці .
4.Що таке паніка?
.
5. Як ви повинні поводитись у натовпі?
А) братися за руки .
Б) рухатися в напрямку зворотнього руху натовпу .
В) виходити з натовпу навскіс .
Г) триматися подалі від стін, огорож .
Д) піднімати предмети, що впали .
Підсумок домашнього завдання.
Вчитель.
Молодці учні, вивчили матеріал, знаєте як поводитись у натовпі.
3. Оголошення теми і мети уроку.
Вчитель показує на дошці і говорить:
— Сьогодні на уроці, учні, ми повинні вивчити про безпеку на воді, розглянути правила поведінки, сформувати практичні вміння й навички надання першої допомоги потерпілим на воді.
4. Робота над новим матеріалом.
Бесіда вчителя.
Ви народилися і живете в гарному, мальовничому, гірському селі Лозянському. Через село протікає маленький потічок. І всі ви чекаєте літніх канікул-чудової довгоочікуваної пори. Улітку батьки прагнуть, щоб ви відпочивали, загоряли, купалися. Іноді можуть вас забрати на солені озера, на море або десь до родичів далеко в гості. Безмежне море, стрімка річка чи маленький ставок приносять багато радості. Проте не можна забувати про правила безпечного відпочинку.
Адже, на жаль, ця краса іноді може стати небезпечною.
.
Місця для купання слід обирати дуже ретельно. Вода має бути чистою. На жаль, вона буває забруднена відходами. Річки, що народжуються в горах, стрімкі й потужні.
Течія може збити з ніг, а холодна вода — забити подих.
Стрибати з висоти у воду — небезпечно. Якщо сонечко гарно вас нагріло, а ви різко занурюєтесь у воду, то від швидкого охолодження може бути шок. .
Шок — це стан, що загрожує життю людини, тобто реакція організму на сильний біль.
.
Вчитель. Є 10 «Не», які застерігають вас від небезпеки на воді.
— Не купатись у негоду: грозу, шторм, дощ.
— Не запливати за огорожу.
— Не підпливати до човнів, скутерів, катамаранів, катерів.
— Не стрибати у воду зі споруд та плавальних засобів, не призначених для цього.
— Не запливати на надувних подушках та матрацах далеко від берега.
— Не пустувати у воді — це заважає оточуючим і може бути небезпечним.
— Не сідати в жодний плавальний засіб без дорослих.
— Не пересідати з місця на місце або із судна на судно на плаву.
— Не пірнати з плавального засобу.
— Не кататися поблизу великих суден, дамб, шлюзів, причалів, мостів.
Гра «Можна — не можна»
Можна | Не можна |
1) відвідувати обладнані або добре знайомі пляжі;
2) навчитися плавати;
3) стрибати з берега на «тарзанках»;
4) навчитися відпочивати на воді;
5) перепливати водойма;
6) купатися поруч із нетверезими людьми;
7) смикати тих, хто купається, за ноги;
8) уникати гучних компаній;
9) берегти голову від перегрівання;
10)довго купатися в холодній воді;
11)далеко запливати на плавзасобах;
12)мати засоби першої допомоги;
13)не ходити купатися без дорослих;
14)надягати коркові плавзасоби;
15)підпливати до човнів;
16)купатися поруч із рибалками;
17)повністю закопуватися в пісок;
18)жартівливо кликати на допомогу;
19)купатися з розпущеним довгим волоссям;
20)купатися серед густої водної рослинності;
Вірш. ДИВАКИ
Поблизу глибокої ріки
Жили-були собі диваки.
Був у них неслухняний характер:
Випливали вони на фарватер,
В незнайомих пірнали місцях,
На трухлявих катались плотах,
Продірявлений човен гойдали,
Ні тривог, ані смутку не знали.
Якось вдень, у вівторок якраз,
Кольоровий надули матрац
І попливли на нім за буйки…
Більш нема диваків у ріки!
5. Продовження роботи над новим матеріалом.
Вчитель говорить про порятунок потерпілих на воді.
У спекотні дні люди забувають про небезпеку. Пірнають та купаються до перевтоми, запливають далеко від берега. Інколи може судомити ногу.
.
Судома — Це болюче скорочення мязів, що не залежить від волі людини.
Щоб не виникали небезпечні ситуації на воді, що не можна для дітей молодшого віку:
.
«Не можна» для дітей молодшого віку :
— залишати дітей без нагляду;
— різко кидати дітей у воду;
— силоміць змушувати йти у воду;
— акцентувати увагу дітей на страхові дитини перед водою;
— улаштовувати ігри з м’ячем біля води;
— залишати дитину саму у воді.
Небезпечна поведінка на воді.
— Ігри з м’ячем біля води;
— стрибки з «тарзанки»;
— купання в непристосованому місці;
— зіштовхування людей з берега, човна;
— підпливання до механізованих плавзасобів;
— смикання плавців за ноги під водою;
— переоцінка власних сил;
6.Робота в зошиті. Практична робота.
1. Коментують учні про надання першої допомоги потерпілим на воді.
2. Розгляд малюнків і бесіда за ними.
7.Закріплення вивченого матеріалу.
Тести і завдання.
1. Що потрібно зробити, якщо під час купання в холодній воді ногу звела судома:
А)потерти уражене місце ;
Б)уколоти мяз шпилькою ;
В)сильно ущипнути скорочений мяз ;
Г)швидко попливти до берега ;
2. Як поводитись, якщо почалися дрижаки під час купання:
А)продовжувати купатись із компанією ;
Б)вийти на берег і зачекати інших ;
В)вийти із води, зігрітись і відпочити ; Г)плавати на спині ;
3. Чому небезпечно купатися:
— поблизу скель;
— під час шторму;
— у воді з водоростями та лататтям;
— у стрімкій гірській річці;
4. Яку небезпеку можуть становити для людей пірси і мости?
5. Яких правил поведінки потрібно дотримуватись під час купання?
2.Запам’ятай!
— Не перегрівайся на пляжі;
— не запливай на глибину;
— уникай місць, які заросли водоростям;
— бережи свій плавзасіб;
— не пірнай у незнайомих місцях;
— не купайся в морі під час шторму;
— постійно будь під наглядом дорослих;
3.Малюнок на ватмані.
.
8. Підсумок уроку.
— Про що ви дізнались на уроці?
— Які правила поведінки на воді ви повинні знати?
— Що небезпечно для вас на воді?
Вчитель. Треба, учні, вміти добре плавати, дотримуватись правил безпеки на воді. Ви повинні самі дбати про своє здоровя.
Бо у народі недарма говорять: «Береженого Бог береже».
9.Оцінювання.
Урок з основ здоров’я у 5 класі