«Відношення і пропорції. Розв’язування задач.» 6 клас
Малокозирщанський навчально-виховний комплекс школа-сад І-ІІ ступенів
КОНСПЕКТ
УРОКУ МАТЕМАТИКИ
На тему:
«Відношення і пропорції. Розв’язування задач.»
6 клас
Підготувала і провела
Вчитель математики
Колп Лариса Вікторівна
22 листопада 2012р.
Мета: — Освітня: закріпити свідоме розуміння правил знаходження невідомого члена пропорції пропорційної залежності при розв’язуванні задач практичного змісту, повторити вивчені способи усних обчислень, ввести поняття «прямо пропорційні величини» і «обернено пропорційні величини»;
— розвиваюча: використати міжпредметні зв’язки для формування в учнів цілісного уявлення про систему знань, розвивати вміння аналізувати ситуацію з різних боків, творчі здібності, гнучкість мислення;
— виховна: прищеплювати інтерес учнів до зберігання свого здоров’я; виховувати культуру математичного мовлення, математичних записів, активність учнів, увагу, інтерес до нових знань і прагнення їх набути.
Тип уроку : засвоєння навичок і вмінь, узагальнення та систематизації знань.
Обладнання : мультимедійний проектор, смайлики.
ХІД УРОКУ
І. «Вхід» в урок
— Моїм девізом сьогоднішнього уроку математики є слова французького філософа Жана Жака Руссо: «Перед тим, як зробити дитину розумною та кмітливою, зробіть її здоровою».
— Тому девізом нашого уроку буде: «За здоров’ям на урок математики!».
— Протягом уроку я буду намагатися підтримувати вашу працездатність за допомогою різних вправ. Деякі з них вам вже відомі, деякі — ні. Тому прохання — сприймати всі мої вказівки та рекомендації серйозно.
— На попередніх уроках математики ми розпочали вивчати тему: «Відношення та пропорції». Завдання сьогоднішнього уроку: закріпити вивчене, попрактикуватися розв’язувати задачі за допомогою складання пропорцій і «відкрити» деякі нові знання.
ІІ. Усний рахунок
— Традиційно урок розпочинаємо з усного рахунку. Це ми будемо робити стоячи. Тому прошу всіх встати.
ІІІ. Повторення вивченого матеріалу
— Давайте пригадаємо все, що ми знаємо про поняття «відношення». Наведіть приклад відношень. Перевіримо переглядаючи з вами презентацію.
— Що ще ми не сказали, що стосується відношень? Основна властивість. Розповідайте.
Перевіряємо.
— А тепер переходимо до поняття «пропорція». Перевіримо. Ще не все розповіли про пропорцію.
Яка основна властивість пропорції?
Як знайти невідомий член пропорції?
— Який член пропорції невідомий? Як знайти? Перевірте правильність відповіді, знайшовши її в нашому класному приміщенні .
— Знайдіть серед даних записів пропорції і доведіть свою думку. Які серед них правильні, а які неправильні?
— Заповніть пропуски, щоб пропорції були правильними.
— Перевірте правильність відповіді, знайшовши її в нашому класному приміщенні .
І V. Розв’язування рівнянь на основі властивостей пропорції
Тепер розглянемо розв’язок рівнянь на основі властивостей пропорції. Записуємо в зошиті №1. Запишіть перше рівняння в зошит.
Якою властивістю пропорції варто скористатися? Подивіться на правильне оформлення розв’язку рівняння. Запишіть друге рівняння. Якою властивістю пропорції скористаємось на цей раз?
Розв’яжіть рівняння. Запишіть третє рівняння. Розв’яжіть його самостійно.
Перевірте правильність відповіді, знайшовши її в нашому класному приміщенні. .
V. Хвилинка релаксації
— Сядьте, як вам зручно. Закрийте очі. Уявіть собі яскраве нічне зоряне небо. Виберіть собі найяскравішу зірку. А тепер проковтніть її.
Вона вибухає у вас, наповнюючи весь організм енергією. Енергія проникає в усі клітини вашого організму, і наповнює його бажанням щось зробити, змінити, виправити. Сміливіше, не чекайте, дійте!
Відкрийте очі. Сядьте рівно.
V І. «Відкриття» дітьми нових знань
V ІІ. Закріплення знань
Вправа «Продовжте речення»
— Дві величини прямо пропорційні. Одна з них збільшилась у 7 раз. Як змінилась інша?
— Дві величини обернено пропорційні. Одна з них зменшилась у рази. Як змінилась інша?
2. Розв’язування задач за допомогою пропорцій
— Давайте складемо алгоритм розв’язування задач за допомогою пропорцій.
V ІІІ. Завдання на розвиток пам’яті
«Числовий ряд»
— Наступне завдання «Числовий ряд» ми будемо виконувати стоячи. Зараз я вам відкрию ряд чисел, і протягом 20 с намагайтеся запам’ятати самі числа, їх взаємне розташування та розміщення. Тому що після цього я буду вам задавати питання.
Отже, приготувалися. Почали.
12; 6; 24; 50; 13; 4; 9.
— Чому дорівнює різниця між І-им і ІІ-им числами?
— Назвіть усі парні числа по порядку їх розташування. .
— Яким по порядку було число, що дорівнює кількості стільців у романі Ільфа і Петрова? .
— Чи правда, що два останні числа дають у сумі 15?
— Назвіть усі числа, що кратні 3. .
І X. Вправа «Зберіть правило»
— Знайдіть в класній кімнаті правильну відповідь.
1 — Г
2 — Є
3 — В
4 — Д
5 — Ж
6 — А
7 — З
X. Рефлексія
— Розтуліть, будь ласка, свою ліву долоню і покладіть на неї той досвід, з яким ви прийшли сьогодні на урок. Відчуйте вагомість вашого досвіду, його цінність та значимість для вас. А тепер покажіть, будь ласка, свою праву долоню і покладіть на неї ту інформацію і той досвід, який ви здобули сьогодні.
Відчуйте, чим є для вас цей досвід та його цінність. І коли я скажу: «Готово! Давай!» — ви з’єднаєте дві долоні разом — об’єднаєте два досвіди, минулий і
Сьогоднішній. Отже, ГОТОВО! ДАВАЙ!
X І. Підсумок уроку
— Продовжте думку: «Мені було…, тому що…»
Додаткові завдання
1. До найменшого натурального числа додайте кількість нулів у числі мільйон.
2. Натуральне число, розташоване між числами 12 і 14, помножте на кількість грамів у кілограмі. .
3. Знайдіть суму всіх цифр. .
4. Знайдіть добуток усіх цифр. .
5. До числа міжнародного жіночого дня додайте число звуків у назві столиці України. .
6. Порядковий номер ноти «ля» помножте на кількість годин у добі.
7. Кількість пір року помножте на кількість літніх місяців та відніміть кількість днів тижня. .
8. Кількість богатирів, зображених на картині Васнецова, помножте на кількість персонажів у казці «Ріпка» .
Малокозирщанський навчально-виховний комплекс школа-сад І-ІІ ступенів
КОНСПЕКТ
УРОКУ МАТЕМАТИКИ
На тему:
«Відношення і пропорції. Розв’язування задач.»
6 клас
Підготувала і провела
Вчитель математики
Колп Лариса Вікторівна
22 листопада 2012р.
Мета: — Освітня: закріпити свідоме розуміння правил знаходження невідомого члена пропорції пропорційної залежності при розв’язуванні задач практичного змісту, повторити вивчені способи усних обчислень, ввести поняття «прямо пропорційні величини» і «обернено пропорційні величини»;
— розвиваюча: використати міжпредметні зв’язки для формування в учнів цілісного уявлення про систему знань, розвивати вміння аналізувати ситуацію з різних боків, творчі здібності, гнучкість мислення;
— виховна: прищеплювати інтерес учнів до зберігання свого здоров’я; виховувати культуру математичного мовлення, математичних записів, активність учнів, увагу, інтерес до нових знань і прагнення їх набути.
Тип уроку : засвоєння навичок і вмінь, узагальнення та систематизації знань.
Обладнання : мультимедійний проектор, смайлики.
ХІД УРОКУ
І. «Вхід» в урок
— Моїм девізом сьогоднішнього уроку математики є слова французького філософа Жана Жака Руссо: «Перед тим, як зробити дитину розумною та кмітливою, зробіть її здоровою».
— Тому девізом нашого уроку буде: «За здоров’ям на урок математики!».
— Протягом уроку я буду намагатися підтримувати вашу працездатність за допомогою різних вправ. Деякі з них вам вже відомі, деякі — ні. Тому прохання — сприймати всі мої вказівки та рекомендації серйозно.
— На попередніх уроках математики ми розпочали вивчати тему: «Відношення та пропорції». Завдання сьогоднішнього уроку: закріпити вивчене, попрактикуватися розв’язувати задачі за допомогою складання пропорцій і «відкрити» деякі нові знання.
ІІ. Усний рахунок
— Традиційно урок розпочинаємо з усного рахунку. Це ми будемо робити стоячи. Тому прошу всіх встати.
ІІІ. Повторення вивченого матеріалу
— Давайте пригадаємо все, що ми знаємо про поняття «відношення». Наведіть приклад відношень. Перевіримо переглядаючи з вами презентацію.
— Що ще ми не сказали, що стосується відношень? Основна властивість. Розповідайте.
Перевіряємо.
— А тепер переходимо до поняття «пропорція». Перевіримо. Ще не все розповіли про пропорцію.
Яка основна властивість пропорції?
Як знайти невідомий член пропорції?
— Який член пропорції невідомий? Як знайти? Перевірте правильність відповіді, знайшовши її в нашому класному приміщенні .
— Знайдіть серед даних записів пропорції і доведіть свою думку. Які серед них правильні, а які неправильні?
— Заповніть пропуски, щоб пропорції були правильними.
— Перевірте правильність відповіді, знайшовши її в нашому класному приміщенні .
І V. Розв’язування рівнянь на основі властивостей пропорції
Тепер розглянемо розв’язок рівнянь на основі властивостей пропорції. Записуємо в зошиті №1. Запишіть перше рівняння в зошит. Якою властивістю пропорції варто скористатися? Подивіться на правильне оформлення розв’язку рівняння.
Запишіть друге рівняння. Якою властивістю пропорції скористаємось на цей раз? Розв’яжіть рівняння. Запишіть третє рівняння. Розв’яжіть його самостійно.
Перевірте правильність відповіді, знайшовши її в нашому класному приміщенні. .
V. Хвилинка релаксації
— Сядьте, як вам зручно. Закрийте очі. Уявіть собі яскраве нічне зоряне небо.
Виберіть собі найяскравішу зірку. А тепер проковтніть її. Вона вибухає у вас, наповнюючи весь організм енергією.
Енергія проникає в усі клітини вашого організму, і наповнює його бажанням щось зробити, змінити, виправити. Сміливіше, не чекайте, дійте! Відкрийте очі.
Сядьте рівно.
V І. «Відкриття» дітьми нових знань
V ІІ. Закріплення знань
Вправа «Продовжте речення»
— Дві величини прямо пропорційні. Одна з них збільшилась у 7 раз. Як змінилась інша?
— Дві величини обернено пропорційні. Одна з них зменшилась у рази. Як змінилась інша?
2. Розв’язування задач за допомогою пропорцій
— Давайте складемо алгоритм розв’язування задач за допомогою пропорцій.
V ІІІ. Завдання на розвиток пам’яті
«Числовий ряд»
— Наступне завдання «Числовий ряд» ми будемо виконувати стоячи. Зараз я вам відкрию ряд чисел, і протягом 20 с намагайтеся запам’ятати самі числа, їх взаємне розташування та розміщення. Тому що після цього я буду вам задавати питання.
Отже, приготувалися. Почали.
12; 6; 24; 50; 13; 4; 9.
— Чому дорівнює різниця між І-им і ІІ-им числами?
— Назвіть усі парні числа по порядку їх розташування. .
— Яким по порядку було число, що дорівнює кількості стільців у романі Ільфа і Петрова? .
— Чи правда, що два останні числа дають у сумі 15?
— Назвіть усі числа, що кратні 3. .
І X. Вправа «Зберіть правило»
— Знайдіть в класній кімнаті правильну відповідь.
1 — Г
2 — Є
3 — В
4 — Д
5 — Ж
6 — А
7 — З
X. Рефлексія
— Розтуліть, будь ласка, свою ліву долоню і покладіть на неї той досвід, з яким ви прийшли сьогодні на урок. Відчуйте вагомість вашого досвіду, його цінність та значимість для вас. А тепер покажіть, будь ласка, свою праву долоню і покладіть на неї ту інформацію і той досвід, який ви здобули сьогодні.
Відчуйте, чим є для вас цей досвід та його цінність. І коли я скажу: «Готово! Давай!» — ви з’єднаєте дві долоні разом — об’єднаєте два досвіди, минулий і
Сьогоднішній. Отже, ГОТОВО! ДАВАЙ!
X І. Підсумок уроку
— Продовжте думку: «Мені було…, тому що…»
Додаткові завдання
1. До найменшого натурального числа додайте кількість нулів у числі мільйон.
2. Натуральне число, розташоване між числами 12 і 14, помножте на кількість грамів у кілограмі. .
3. Знайдіть суму всіх цифр. .
4. Знайдіть добуток усіх цифр. .
5. До числа міжнародного жіночого дня додайте число звуків у назві столиці України. .
6. Порядковий номер ноти «ля» помножте на кількість годин у добі.
7. Кількість пір року помножте на кількість літніх місяців та відніміть кількість днів тижня. .
8. Кількість богатирів, зображених на картині Васнецова, помножте на кількість персонажів у казці «Ріпка» .
«Відношення і пропорції. Розв’язування задач.» 6 клас