Виховна година: «Слово до слова — зложиться мова»
Мета: формувати розуміння того, що українська мова — наш скарб, без
Якого не може існувати ні народ, ні Україна, збагатити та доповнити наявні знання ; розвивати і корегувати логічне мислення, пізнавальні та пошукові інтереси школярів, увагу, пам’ять, фонематичний слух; Виховувати любов до рідної мови, поваги до всього свого, українського, бажання розмовляти українською мовою.
Обладнання: плакати-вислови про мову, таблиця деформованих речень
.
Книжка «наша мова солов’їна. Тема на дошці, лялька .
Хід заняття:
І Організація класу. Нервово-психологічна підготовка
— Дорогі діти! До нас на виховну годину завітали гості. Ми раді їх вітати і давайте подаруємо їм щиру посмішку.
ІІ Тема, мета.
— Сьогодні ми зібрались щоб сказати теплі й ніжні слова про нашу рідну мову, щоб зрозуміти яке значення має мова для людини.
ІІІ Головна частина.
1. — Ми живемо на мальовничій землі — в Україні. Тут жили наші предки, живуть наші батьки, живемо ми. Милуємося красою рідної мови, природи, вслухаємося у чарівні мелодії пісень, вбираємо в себе ніжні звуки української мови.
1-й учень. Слово до слова — зложиться мова.
На білому світі, на нашій землі.
Є мова у квітів, є мова в зорі,
Є мова у бджілки, метелика,
В клена, в бузкової гілки,
В любистку зеленім.
2-й учень. І в мене є мова
Барвиста, шовкова,
Весела і ніжна
Моя рідна українська мова!
2. — Без мови немає народу.
А тепер припустімо на хвилинку, що мови нашої — та інших мов на землі — ще немає.
— Якою була б земля? Якими були б ми?
Навіть уявити важко, яка б це була сумна і похмура картина: немає великих міст, навіть малих сіл, немає автомобілів, не літають літаки. Стіною стоять непрохідні ліси, а в них — хижі звірі, гадюки й сови…
А хто там боязко визирає? Та то ж первісна людина! . Вчитель коментує:
Скоцюбилась від холоду й страху, сторожко оглядається. Мова дуже бідна. Слова замінювались рухами рук, рухами вказували «Піди туди», «Візьми оце!», «Допоможи підняти!» .
— Такими були колись люди, такими б надовго зосталися, якби не винайшли мову через потребу спілкуватися. Письменники, поети зробили великий внесок у розвиток української мови.
3. — Любов до рідної мови розпочинається ще з колиски, з маминої пісні.
«Котику сіренький,
Котику біленький,
Не ходи до хати,
Не буди дитяти.
Дитя буде спати, а-а-а»
3-й учень:
Із слова починається людина,
Із мови починається мій рід.
Моя ласкава, мамина, єдина-
Щебече соловейко на весь світ.
— Яке перше слово вимовляє дитина? .
— Українська мова багата прислів’ями, приказками, загадками, жартами, піснями, віршами.
— Давайте утворимо речення із слів:
Буду, мови, я, золотої навчатись. .
— Від, й, слова, лід, теплого, розмерзає.
— Продовжіть прислів’я:
— Землю сонце прикрашає, а людину .
5. — Наша мова легко без зусиль сама до рук не дається. Вам, любі діти, треба наполегливо праювати, запам’ятовувати правила, нові слова й цілі речення , бо це збагачує вашу мову. І тоді, послухавши вас, хтось скаже: » Як прекрасно звучить українська мова!»
6. — Що вам допомагає у вивченні мови ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:
«Язика не має, а науки навчає».
— Молодці! Так як «Хто багато читає, багато знає».
— А прочитавши цю книжечку, яка називається «Наша мова солов’їна», ви ще глибше відчуєте, який то неоціненний скарб — наша рідна мова, що її потрібно не лише любити, а й берегти .
ІV Заключна частина.
— Успіхів вам усім у вивченні української мови! А вашим вчителям і гостям давайте побажаємо щастя рясного, здоров’я міцного, неба безхмарного, настрою гарного.
V Підсумки.
На цьому наша виховна година » Слово до слова — зложиться мова» закінчується.
Виховна година: «Слово до слова — зложиться мова»