«Грипи слів за значенням»
Урок
З української мови
На тему
«Грипи слів за значенням «
Учитель
Української мови
Та літератури
СШ №74
Сліпець Т. В.
М. Дніпропетровськ
Тема: Групи слів за значенням
Мета: Навчити П’ятикласників знаходити в тексті синоніми,
Антоніми, омоніми, добирати синоніми, антоніми, омоніми
До слів лексичної системи української мови, відрізняти омоніми
Від багатозначних слів, правильно вживати їх у мовленні;
Розвивати загально пізнавальні вміння аналізувати групи слів,
Порівнювати їх між собою і робити висновки, правильно і
Доречно використовувати синоніми, антоніми, омоніми в усному
Та писемному монологічному та діалогічному мовленні, за
Допомоги вправ різнотипного характеру розвивати увагу,
Пам’ять, логіку викладу думок, творчі вміння;
На основі мовленнєво-комунікативного матеріалу Виховувати
Любов до природи, рідної мови.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Література та обладнання:
Програма «Українська мова. 5 -12 класи». К.: 2005;
Підручник «Українська мова. 5 клас.» К.: «Освіта» 2005,
Матеріал слайдів, роздаткові картки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель:
— Доброго дня, діти! Я рада Вас бачити! Сідайте, будь — ласка.
Перевірте свою підготовку до уроку: книжка, зошит, щоденник, канцтовари у Вас охайно лежать на столі.
Психологічний аспект
Учитель:
— Сподіваюся діти, що на сьогоднішній урок ви прийшли з настроєм, кожний з вас оцінить свій настрій за добре вам відомою 12 — ю шкалою. Оцініть свій настрій і поставте зірочку навпроти оцінки. Відкладіть карточку на край столика.
ІІ. Актуалізація знань.
1. Співбесіда за вивченим матеріалом:
— Яку тему ви вчили на попередніх уроках?
— Що таке лексикологія?
— Яке ще значення, крім лексичного, має слово?
2. Перевірка домашньої роботи.
Учитель:
— Поясніть зміст домашньої роботи .
ІІІ. Установчо-мотиваційний етап.
1. Повідомлення теми, мети уроку.
Тама: Грипу слів за значенням .
Метою сьогоднішнього уроку є: вивчити, що таке синоніми, антоніми, омоніми, добирати їх до слів, відрізняти одну групу від іншої, збагачувати лексику, розвивати мовлення, виховувати любов до природи, до рідної мови.
2. Епіграфом уроку є такі слова
Ваші квіти — замріяна казка,
Ваші квіти — зупинена мить,
Ваші квіти — то мамина ласка,
Ваші квіти — прозора блакить.
З ними можна вночі розмовляти,
З ними можна чекати весни,
З ними можна радіти й страждати,
З ними можна крізь роки пройти.
В. Борисова
Учитель:
— Цій епіграф допоможе нам змістовно працювати на уроці,
А квіти — це гість нашого уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Перегляд презентації.
Пояснення вчителя нового матеріалу за допомогою слайдової презентації «Подорож у країну групи слів за значенням».
V. Закріплення нового матеріалу.
1. Поетична п’ятихвилинка .
Завдання: прочитати вірш, з’ясувати: слова яких груп у них присутні:
Журавлі летять у вирій
Ген за тридев ять земель.
А один в селі лишився —
Синьоокий журавель.
Журавлі летять у вирій
В день холодний та ясний,
А один в селі лишився,
Став колодязним.
Я візьму легенький прут,
Пожену гусят на Прут.
Хоч купатися не в милі —
Стануть чисті всі та милі.
2. Робота з картками .
Пояснення вчителем завдання.
Завдання: продовжити синонімічні ряди, звертаючись, якщо треба до словника синонімів української мови.
Зразок: Всюди — скрізь,
Охоче —
Багато —
Жовтий —
Краєвид —
Фізкульхвилинка:
Учитель:
-Встаньте, діти, посміхніться,
Вліво, вправо поверніться.
Нахиліться, розігніться.
Руки вгору піднімайте,
Піднімайте, опускайте,
Дуже добре, всі сідайте.
Відпочили. Позначте у картках настрою собі оцінку.
3. Творча робота .
Робота біля дошки — 1- н учень, решта класу працюють у зошитах.
Завдання: до поданих слів дібрати антоніми, утворюючи з ними словосполучення.
Зразок: Далеко — близько, знаходитися близько.
Реальний —
Пам’ятати —
Говорити —
Плакати — .
4. Творче реконструювання .
На кожну парту роздаються фотографії з різними квітами.
Завдання:
Писати квітку в художньому стилі, використовуючи різні художні засоби, а головне групи слів, які ми сьогодні вчимо.
Допоміжні слова: найніжніша, краса, уособлюють, цариця квітів, дивовижно гарна .
Перевірка роботи: три учні читають творчу роботу, виділяють групи слів.
5. Самостійна робота. Робота з підручником . На дошці номери вправ за варіантами.
І в. виконує вправу № 444 ст.191
ІІ в. впр. № 465 ст. 199
ІІІ в. впр. № 453 ст. 197
Перевірка роботи:
V І. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок.
1. А зараз нас усіх чекає лінгвістична гра! Гра дивна і цікава «Кошик знань» .
У кошику містяться питання до вивченої теми, на які учні відповідають на вибір.
V ІІ. Рефлексія
1. Інтерактивна гра «Мікрофон»
Мені сподобалося……….
Я дізнався сьогодні про……….
2. А зараз Ми знову оцінимо свій настрій . У кого настрій поліпшився, підніміть карточки вгору.
3. Слово вчителя .
4. Оцінювання навчальних досягнень учнів .
V ІІІ. Повідомлення домашньої роботи. .
Вивчити параграф 55, 53,56
1. Продовжити синонімічний ряд поданих слів: завірюха, місцевий, легенда, красуватися. Скласти з ними текст на тему «Краса природи», використовуючи антоніми та омоніми.
2. Закресліть слово, яке не входить до синонімічного ряду:
А) Радісний, утішний, відрадний, розрадний, зелений.
Б) Гратися, розважатися, плакати, забавлятися, бавитися.
В) Солодощі, ласощі, сльози, лакомити.
3). Виконати вправи № 447 ст.192, № 470 ст. 200
Заключне слово вчителя:
{C}- Сьогоднішня наша зустріч мені сподобалася. Я задоволена вашою роботою. Я буду цікавитися вашими успіхами за допомогою Інтернету.
Свою електрону адресу я залишила на карточках домашньої роботи. Бажаю успіху!
«Грипи слів за значенням»