Р. Завадович. Маруся Богуславка
Тема: Р. Завадович. Маруся Богуславка.
Мета: забезпечити засвоєння змісту нового твору, вдосконалювати навички читання, навички роботи над текстом; розвивати комунікативні уміння, навички роботи в групі; виховувати любов до Батьківщини, почуття патріотизму.
Обладнання: Картки для роботи в групах , картки для системно-функціонального аналізу.
Тип уроку: комбінований.
Перебіг уроку
I. Організація класу
II. Перевірка домашнього завдання
1.Перевірка виразного читання вірша «Євшан-зілля».
2. Бесіда.
— Які прислів’я дібрали, щоб висловити головну думку? Чому?
— Ви послухали товаришів: хто вправніше виконав завдання?
3. Пояснення змісту одного з найбільш вдало дібраних прислів’їв.
Гра «Упізнай слово»
.
Наш вежа серце Маруся
Ім’я вона своїм вірити
Там кущі проти співав
Дуб своя двері палата
Три тоді думка козаки
III. Мотивація навчальної діяльності
Складання асоціативного куща.
— Як ви розумієте вираз «любити свою Батьківщину»?
Знати традиції
Захищати
Працювати Любити свою
Батьківщину
Пишатись бути вірним
Сумувати
На чужині
IV. Повідомлення теми
— Сьогодні прочитаємо легенду, присвячену темі «Україна — рідний край», порівняємо зміст прочитаних творів. Познайомимося з дівчиною, що є втіленням патріотизму та безмежної любові до родини, Батьківщини, рідного народу.
V. Вивчення нового матеріалу
1.Словникова робота за підручником
2.Читання легенди з передбаченням.
А) Робота в групах.
— Спробуйте за ключовими фразами скласти оповідання — ваш варіант. Спирайтесь на свій попередній досвід, набутий під час читання творів розділу.
Турки-яничари на місто напали.
Дівчину виховали в бусурманській вірі.
Паша збудував кам’яну високу вежу.
Маруся ковані двері відчинила.
Якась близька її серцю пісня.
Втікайте у рідні землі.
Робота, запропонована однією з творчих груп.
Колись дуже давно напали на одне місто турки-яничари. Вони взяли в полон багато наших людей. Одну дівчину турки виховали в бусурманській вірі, бо вона була дуже маленькою, коли її полонили. Була у Туреччині кам ‘ Яна висока вежа, що її збудував паша.
Маруся часто ходила до неї. Одного разу дівчина змогла відчинити ковані двері. Вона зайшла на самий верх, подивилась у сторону України, і раптом їй пригадалась пісня близька її серцю. У пісні співалось про рідну землю.
Дівчина через деякий час втекла на Батьківщину.
— А тепер будемо читати і подивимось, наскільки вам вдалось спрогнозувати зміст.
— Фізхвилинка. Вправи на розслаблення м ‘ Язів очей.
Б) Читання першої частини. Усвідомлення.
— Чи виправдалися ваші передбачення? У чому саме?
— Що на вашу думку станеться далі?
Варіанти відповідей учнів:
— Маруся буде пам’ятати Батьківщину;
— дівчина назавжди забуде Україну;
— Маруся тяжко захворіє в неволі;
— Маруся відмовиться від розкошів, коли виросте.
В) Читання другої частини.
— Які докази ваших тверджень є у тексті? .
— Як, на ваш погляд, будуть відбуватися події далі?
Варіанти відповідей учнів:
— паша збудує вежу для нових полонених;
— вежу побудують з каміння, що є на Батьківщині;
— Маруся буде заходити на вежу й оглядати краєвиди.
Г) Читання третьої частини.
— Чи підтвердилися ваші думки?
— Чим може закінчитися ця легенда? Чи повірять полонені Марусі?
Варіанти відповідей учнів:
— ні, подумають, що це нова пастка;
— так, вийдуть на волю;
— повірять, але тут повернеться паша і зачинить Марусю;
— Маруся втече разом з полоненими;
— коли будуть втікати, з Марусею може статися щось погане.
Д) — Чи можна назвати подвигом те, що здійснила Маруся Богуславка? Чому?
— А як ви взагалі розумієте подвиг? Чи повинне це обов’язково бути щось величне? А з чого, на вашу думку, починається подвиг?
3. Міркування. Робота в групі.
«Як склалася подальша доля Марусі?»
VI. Узагальнення знань
1.Функціонально-системний аналіз образу Марусі.
Надсистема
Українка |
Основні функції основні ознаки
Підсистема
Полонянка |
4. «Кути».
— Чи правильно вчинила Маруся Богуславка? Встаньте у правий кут ті, хто вважає, що за будь-яких умов вона повинна була звільнити співвітчизників.
— Встаньте у лівий кут ті, хто вважає, що Маруся Богуславка поступила нечесно відносно паші, якого називала рідним батьком.
— Поясніть та аргументуйте свої думки.
5.Вибіркове читання тексту учнями.
-Знайдіть у тексті та зачитайте описи Марусі, України, палати паші.
6.Робота з іллюстрацією.
-Опишіть малюнок своїми словами. А тепер знайдіть і прочитайте рядки, які підходять да цього малюнка.
7.Складання сенкану до слова Батьківщина.
VII. Підсумок
— Що найбільше вразило у легенді?
— Що є спільного між творами «Вишивані квіти», «Євшан-зілля» і «Маруся Богуславка»?
VIII. Домашнє завдання
С.54-56 підручника — прочитати виразно.
Творче завдання : Знайти в тексті описи. Підготувати переказ за малюнком с.56.
Словникова робота
Яничари — у солдатській Туреччинині солдати регулярної армії, створенної в 15 сторіччі.
Турки-яничари — військо у султанській Туреччіні, яке відзначалося особливою жорстокістю. Яничари — зрадники свого народу.
Паша — титул високих гражданських, воєнних сановників в Османскій імперії.
Басурмани — іновірці, не християни, турецькі завойовники.
А) Робота в групах.
— Спробуйте за ключовими фразами скласти оповідання — ваш варіант. Спирайтесь на свій попередній досвід, набутий під час читання творів розділу.
Турки-яничари на місто напали.
Дівчину виховали в бусурманській вірі.
Паша збудував кам’яну високу вежу.
Маруся ковані двері відчинила.
Якась близька її серцю пісня.
Втікайте у рідні землі.
А) Робота в групах.
— Спробуйте за ключовими фразами скласти оповідання — ваш варіант. Спирайтесь на свій попередній досвід, набутий під час читання творів розділу.
Турки-яничари на місто напали.
Дівчину виховали в бусурманській вірі.
Паша збудував кам’яну високу вежу.
Маруся ковані двері відчинила.
Якась близька її серцю пісня.
Втікайте у рідні землі.
А) Робота в групах.
— Спробуйте за ключовими фразами скласти оповідання — ваш варіант. Спирайтесь на свій попередній досвід, набутий під час читання творів розділу.
Турки-яничари на місто напали.
Дівчину виховали в бусурманській вірі.
Паша збудував кам’яну високу вежу.
Маруся ковані двері відчинила.
Якась близька її серцю пісня.
Втікайте у рідні землі.
1.Функціонально-системний аналіз образу Марусі.
Надсистема
Українка |
Основні функції основні ознаки
Підсистема
Полонянка |
Функціонально-системний аналіз образу Марусі.
Надсистема
Українка |
Основні функції основні ознаки
Підсистема
Полонянка |
Р. Завадович. Маруся Богуславка