Тема. Де ти живеш. Що дає місто селу, село — місту
Мета
: ознайомити з особливостями і визначними місцями свого села; організувати колективне обговорення за темою «Мій рідний край»; виховувати любов до рідного краю. Обладнання: альбом «Моє село». ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань — Яку країну ми називаємо Батьківщиною? — А як ви розумієте вислів «мала Батьківщина» ?
— Як називається наше село, район, область? — Скільки осіб проживає в нашому селі? — Де працюють люди нашого села? Іі. Виклад нового матеріалу — Живемо ми в мальовничому, курортному селі Макові. Чому ж зветься воно Маків?
(Колись давно у селі жив пан на прізвище Маковецький.) Село наше ве Лике. Проживає у ньому 8 тис.
Осіб. Усі ми живемо у добротних будинках. Люди Макова працелюбні: працюють у полі, вирощують хліб, цукрові буряки, куку Рудзу тощо. Усе це споживають самі і місту допомагають. Люблю я в рідному краю Пропахлі вітром колоски — Таке чіпке безмежне поле, І мамин хліб, і ті стіжки, Якими вранці йдуть до школи, І перші проліски в гаю, І щедре сонечко в блакиті. Люблю Вкраїну я свою: Вона найкраща в цілім світі! Горджуся родом хліборобів, Майстрами хліба і землі, Шаную скромний їх доробок, Діла великі і малі.
Ось дар священний — їх хлібина Лежить у мене на столі, Неначе пісня голубина, Неначе сонце на крилі. — Є у нас великий цукровий завод, санаторій «Україна». До санаторію при Їжджають на оздоровлення люди з усієї країни і з інших країн. У центрі села є церква. Нещодавно її відновили, і вона стала дуже красивою.
На території Макова є багато магазинів, де можна купити все, що потрібне для дому. Навколо села ростуть ліси. Там теж працюють наїпі люди. Адже ліс — це багатство природи. Ліс — легені людини. Ми часто там відпочиваємо.
НІ. Робота з підручником Читання статтей: «Де ти живеш» і «Місто і село». IV.
Первинне осмислення матеріалу — Чому наше село має таку назву? — Яку назву має вулиця, на якій ти живеш? — Які пам’ятки минулого є в наглому краї? — Чим славиться наш рідний край? Яка природа нашого краю? Як її охороняють?
— Що виготовляють у нашому селі? — Результати праці людей яких професій ти бачиш дорогою до школи? — Кого доглядають на фермах? — Які рослини вирощують на полях? — Що дає місто селу, а село — місту? V.
Творча робота Колективна розвідка «Звідки взялася манна каша». VI.
Підсумки уроку — Чим новим ви поповнили свої знання про свій рідний край? Учні по черзі декламують вірш Н. Забіли «Що робити?» В країні нашій стільки справ І все таке цікаве, Л я ще й досі не дібрав, Яка ж найкраща справа. Літак під хмарами водить, У шахті працювати, Хліба ростить, сади садить, Будинки будувати… Просторі стеляться путі, Навкруг широкий обрій. Нам все відкрито у житті, Аби учились добре.
І я учитимусь, як слід, Я буду вірним сином Найкращої на цілий світ Моєї Батьківщини. VII.
Домашнє завдання 1) Опрацювати матеріал підручника. 2) Розробити проект «Відомі люди нашого краю» (за допомогою дорослих).
Тема. Де ти живеш. Що дає місто селу, село — місту