Тема. Ознайомлення з префіксом як значущою частиною слів
Мета:
Організувати спостереження за роллю префіксів у словах, їх словотвірною функцією; ознайомити з основними значеннями найуживаніших префіксів; вчити вживати антоніми в мовленні; вдосконалювати вміння знаходити корінь, закінчення, основу у словах; виховувати любов до природи, культуру писемного мовлення. Обладнання:
Маршрут подорожі, тема на дошці, наочність, «Сходинки слів», малюнок лісу, казковий герой — Сова, хвилинка каліграфії, малюнок пташки, ребус, картки з колами, програвач, фішки. ХІД УРОКУ I.
Організаційний момент
1.
Привітання. Добрий день вам, добрі люди!
Хай вам щастя-доля буде Не на день і не на рік, А на довгий-довгий вік! Є у нас предмет чудовий — Урок української мови. Ласкаво просимо ми вас Сьогодні на урок до нас. 2.
Слово вчителя. — Сьогодні, діти, ми ось на цьому автобусі поїдемо від зупинки до зу пинки за новими знаннями, будемо виконувати різні завдання! Отож, сідай те зручно і будьте уважними. Поїхали! Як завжди, працюємо з фішками. На прикінці уроку ми дізнаємось, хто з учнів класу є найактивнішим на уроці.
Він і отримає найвищу кількість балів. II
.
Актуалізація знань
— Перша зупинка — Галявина Мовознавців. 1.
Мовна розминка. Троє учнів працюють на картках. 1. Підкреслити підмет і присудок. Розкинувся наш Київ над Дніпром.
Сірий ранок брови хмурить. 2. Розібрати за будовою, визначити корінь, закінчення, основу. Легенький -… Апельсини -…____________________________________________________________ — А ми перевіримо домашнє завдання. (Вправа 239. Викликати учня до дошки. Він читає домашнє завдання.
Інші учні перевіряють.) — Текст домашньої вправи потрібно було записати під диктовку і під креслити дзвінкі приголосні, які потрібно вимовляти виразно в кінці сло ва та в кінці складу. — Яке слово допоможе перевірити сумнівну букву в слові? Легко — легенько; Швидко — швиденько. (Назвати кількість балів за виконання домашнього завдання.
Продемонструвати кращі зошити. Підбити підсумок перевірки домашнього завдання.) — Що означає опанувати культуру писемного мовлення?
2. Сходинки слів. — У вільні клітинки «сходинок» потрібно вписати букви так, щоб отри мати спільнокореневе слово.
Л | С | |||||
Л | С | И | ||||
Л | С | 0 | К | |||
Л | С | Н | И | К | ||
Л | С | 0 | В | И | К | |
Л | С | Н | И | Ч | И | Й |
— Який корінь у цих словах? — Що називається коренем слова? — А ось погляньте, який чудовий ліс взимку! Складіть речення (твір-мініатюру) за малюнком. — Ви добре впорались із завданням на цій галявині, отже, подорожуємо далі. — Друга зупинка — Стежинка Всезнайок. Ось прилетіла Сова і пропонує згадати, як пишеться буква Бб І букво-сполучення з нею. (Каліграфічна хвилинка.
) — Яких ви знаєте птахів, у назвах яких зустрічається буква Б? (Альбатрос, яструб, колібрі, рибалочка, горобець, бусол) (Учні по черзі записують на дошці.) — Складіть речення зі словом Колібрі. (Показати малюнок.) — Розберіть за будовою (визначте корінь, закінчення, основу). Рибалочка — Рибка, рибалити, рибний. (Показати малюнок. ) — Що називається закінченням?
— Що таке основа слова? (Частина слова без закінчення називається осНовою.) — Ви успішно впоралися із усіма завданнями і приїхали на третю зупинку — Долину Чомусиків. III
.
Оголошення теми і завдання уроку
— Діти, давайте згадаємо, з яких частин складається основа. (Основа слоВа може складатися з таких частин: префікса, кореня і суфікса.) — Яку частину основи ми ще не вивчали?
(Префікс і суфікс) — Отже, сьогодні ми з вами почнемо вивчати префікс. Це також дуже важлива частина слова. її опрацювання збагатить ваше мовлення значною кількістю нових слів, які ви навчитеся правильно вимовляти та писати.
Запишіть тему нашого уроку. — Що ж ми сьогодні повинні вивчити на уроці? — А тепер, діти, ми на знаходимось на четвертій зупинці. IV
.
Зупинка Уважних
1.
Вправа 240 (наочність). — Складіть за схемою словосполучення. Зверніть увагу на виділені частини слів.
— Чи змінився зміст словосполучень? 2. Вправа 241 (записати заздалегідь на дошці).
— Що таке антоніми? — До поданих слів за зразком доберіть антоніми. Позначте корені. — Ту частину, що знаходиться перед коренем, виділіть значком. — Давайте назвемо разом ті частинки, які ми виділили.
— Ось ці частинки, що знаходяться перед коренем, — це і є префікси. — Отже, частина слова, що знаходиться перед коренем, називається ПреФіксом. За допомогою префіксів утворюються нові слова.
(Повторити разом правило. ) 3. Самостійне читання правила в підручнику (С.
100). Повторення правила 2-3 учнями. 4. Фізкультхвилинка. V.
П’ята зупинка — Галявина Розумійок
— Прочитайте вправу 243. Що потрібно зробити в цій вправі? (Вправу по черзі записати на дошці. Повторити правило.
) VI.
Шоста зупинка — Яр Самостійності
— Діти, в яких на зошитах є сині кружечки, виконують вправу 242\ Діти, в яких на зошитах є червоні кружечки, — вправу 244. — Що потрібно зробити у Вправі 242] (Переписати, виділити префікси?) — Що потрібно зробити у Вправі 244? (Виписати виділені слова, дібрати Спільнокореневі, виділити корінь та префікс.) (Перевірити, повторити правило. ) — Чому текст називається «Тарасова криниця»?
VII
Сьома зупинка — Стежинка Кмітливості
— Відгадайте зашифроване слово. Перша його частина — префікс, друга — назва будинку для проживання влітку, а разом — те, що часом важко розв’язати. (Задача) — Де префікс у цьому слові? — А ось, діти, ребус, який потрібно розв’язати.
6384 |
(Книжка мовчки все розкаже.) — В якому слові є префікс?
VIII
Восьма зупинка — Місток Творчості
— По колу дописати префікси та прочитати спільнокореневі слова. (Роздати наочність за варіантами. Перевірити. Учні отримують по дві фішки.) IX.
Дев’ята зупинка — Підсумкова
— Чого ми вивчили сьогодні на уроці? — Яка частина слова називається префіксом? — Для чого потрібні префікси?
— Що найбільше сподобалось на уроці? — Підрахуйте свої бали. Хто отримав 12, 11, 10, 9, 8, 7…? X
Домашнє завдання
Вправа 245, Правило (С. 100).
— Що потрібно зробити у вправі?
Тема. Ознайомлення з префіксом як значущою частиною слів