Тема. Робота з папером. Декоративна аплікація
Мета
: ознайомити учнів із декоративною аплікацією із геометричних фігур; навчити створювати геометричний орнамент; розвивати спостережливість, логічне мислення; виховувати охайність, естетичні почуття. Обладнання: демонстраційний матеріал — зразки декоративної аплікації, зразки орнаментів (рослинного та геометричного); таблиця «Геометричні фігури»; для індивідуального користування — кольоровий картон, кольоровий папір, олівець, лінійка, ножиці; роздавальний матеріал — геометричні фігури; посібник І. М.
Веремійчика «Трудове навчання». ХІД УРОКУ
I.
Організація класу II. Актуалізація опорних знань учнів — Що таке аплікація? — Яку аплікацію називають предметною? НІ. Повідомлення теми та завдань уроку — Сьогодні ми ознайомимося з декоративною аплікацією на папері, створи Мо геометричний орнамент килимку. (Демонстрація зразка.) IV.
Робота над темою уроку — Декоративна аплікація в перекладі українською мовою означає прикра Шання. Ми виготовимо килимок та прикрасимо його орнаментом. Орнамент — це візерунок, побудований на повторенні геометричних елементів або рослинних форм. (Демонстрація зразків орнаменту.) Геометричні орнаменти — це джерело творчої фантазії. Виконуються вони у вигляді стрічок або обмежені у квадраті, кругу, прямокутнику, ромбі.
— А чи знаєте ви геометричні фігури? — Послухайте казку «Родичі».
Жила на світі важлива фігура. Цю важливість визначали всі люди, тому що під час виготовлення багатьох речей форма цієї фігури була зразком.
Фігура мала такий вигляд. (Учитель вивішує на дошці або малює квадрат.) — Що це за фігура? (Учні відповідають: квадрат. ) На партах в учнів лежать картки із накресленими геометричними фігурами.
(Рис. 28) Учитель пропонує учням знайти квадрат та перетворити його на будь-який предмет. — На який предмет ви перетворили квадрат?
(Учні розповідають.) — Ходив квадрат світом, і стало йому сумно одному, бо весело буває тільки з друзями. І вирішив він розшукати родичів. Зустрів таку фігуру.
(Учитель вивішує або креслить на дошці прямокутник. ) — Що це за фігура?
(Учні відповідають: прямокутник.) — Знайдіть на картках прямокутник.
Перетворіть його на будь-який предмет. (Учні знаходять на картках прямокутники та перетворюють їх на предмети. Розповідають.) — Якось відпочивають квадрат із прямокутником та й бачать, що з-за куща визирає якась фігура. А вигляд вона мала такий. (Учитель вивішує або малює ромб.) — Знайдіть таку фігуру на картках та перетворіть на будь-який предмет.
(Учні знаходять на картках ромби та перетворюють їх на якісь предмети. Розповідають.
) — Які ще геометричні фігури ви знаєте? (Учні називають: трикутник, круг, овал.
) — Подивіться на таблицю «Геометричні фігури». Назвіть геометричні фігури. (Учні повторюють назви геометричних фігур. ) — Спробуємо згинанням перетворити великі геометричні фігури на малі. (Учитель викликає до дошки кілька учнів та пропонує перетворити квадрат, прямокутник, круг на маленькі фігури та розділити їх на частини. ) — Розділіть квадрат навпіл.
— Розділіть квадрат на чотири маленькі квадратики. — Розділіть прямокутник навпіл, а потім — на чотири. — Розділіть круг навпіл, а потім — на чотири частини. — А тепер — завдання для допитливих. Полічіть квадрати. Скільки їх?
(Рис. 29) VI. Інструктаж Послідовність виготовлення килимка. (Рис.
31) 1. Розмітьте та виріжте прямокутник розміром 21 х 5 см для основи килимка (а). 2. Розмітьте та виріжте смужки з кольорового паперу для виготовлення геометричних фігур розміром 21 х 3 см (дві смужки різного кольору) (б), 3. Розділіть смужки на 7 квадратів (в). 4. Розріжте 2 квадрати на 4 маленькі квадрати.
Розріжте 2 квадрати на 4 трикутники (г). 5. Розкладіть на основі геометричні фігури та наклейте. Учні разом із учителем повторюють правила безпечної праці. VII. Практична робота Учитель допомагає у добиранні кольорового паперу. Учні розмічають та вирізають основу килимка. Фізкультхвилинка Щось не хочеться сидіти, Треба трошки відпочити. Руки — вгору, руки — вниз, На сусіда подивись. Руки — вгору, руки — в боки, І зроби чотири скоки. Руки вище підніми, Розведи їх в боки, Гучно плесни кілька раз, За роботу — все гаразд! Учні продовжують роботу. VIII. Підсумок уроку
— Сьогодні ви дізналися, що таке декоративна аплікація і навчилися оздоб Лювати орнаментом килимок. Учитель обирає найкращі роботи учнів, оцінює їх. IX.
Прибирання робочих місць — На наступний урок ви повинні принести альбомний аркуш паперу, кольо Ровий папір, олівець, ножиці, клей.
Тема. Робота з папером. Декоративна аплікація