Тема урока. сонячне світло і тепло
Мета:
Розширити уявлення про сонячні промені, особливості їх падіння на поверхню Землі, про висоту сонця на небосхилі, про значення світла і тепла в природі; вміння вимірювати довжину тіні від гномона, встановлювати залежність між висотою сонця на небосхилі й довжиною тіні від гномона, між висотою сонця і кількістю тепла, яке воно посилає на землю; формувати вміння порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки в природі; виховувати бажання пізнавати природу, бачити її красу та охороняти й примножувати природні багатства. Хід уроку І. Перевірка домашнього завдання
1.
Фронтальне опитування. — Що таке тіло? Які бувають тіла? — Назвіть живі тіла. — Назвіть неживі тіла.
— Яка різниця між живими й неживими тілами? — Із чого складаються тіла? — Із чого складаються речовини? — Що таке молекули? — Які бувають молекули? — Чим відрізняються молекули різних речовин? 2.
Індивідуальне опитування.
Картка 1. Пояснити за допомогою дослідів, що тверді тіла мають різ ні властивості. Картка 2 ( Групове завдання ). Зобразити молекули газоподібних, твердих речовин та рідини. Картка 3. За допомогою дослідів довести, що газоподібні і рідкі тіла мають свої властивості.
Завдання 1. Які тіла, зроблені людиною, оточують тебе в класі? Завдання 2. Якими предметами, що виготовлені з однієї і тієї самої речовини, користується твоя сім’я. Іі. мотивація навчальної діяльності
— Діти, а зараз уважно послухайте, будь ласка, і спробуйте відгада ти, про що йде мова. — Гарне, добре, на всіх людей дивиться, а людям на себе дивитися не дозволяє. ( Сонце ) — Він і гріє, і пече, І, як зайчик, грається. Схочеш взять його — втече І мерщій сховається.
( Сонячний промінець ) III
Повідомлення теми і мети уроку
— Ви правильно відгадали загадки, а тепер подумайте і скажіть, будь ласка, чи здогадався хтось із вас, про що ми будемо вести сьогодні мову на уроці? (Про сонце) IV.
Актуалізація опорних знань учнів
-Так, про сонце. а зараз ми погостюємо у тітоньки Вікторини. І будемо намагатися дати відповіді на ті запитання, які вона приготувала для нас. — Чи може існувати життя без сонячного світла і тепла? — Чому не може?
-Що посилає нам на землю сонце? — В яку пору дня сонце гріє найкраще? — а в яку пору року сонце зігріває найбільше? V
.
Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
1.
Вступна бесіда вчителя.
-Жив собі на високому дереві гарненький листочок. Любив слухати вранішній спів пташок, залюбки вмивався холодною кришталевою водою, росою, чемно вітався з вітрами, та, на жаль, недолюблював Сонечко. Іноді, коли воно гріло та світило цілий день, листочок злився і просив Хмаринку заховати від нього Сонечко. Одного спекотного літнього дня геть розсердився листочок на Сонечко.
Біля дерева він побачив якусь нірку і вирішив сховатись від Сонечка, що бавилось своїм промінням і дихало на землю гарячим подихом. Відірвався злючий листочок від своєї гілочки — і мерщій у нірку! Спочатку йому сподобалась прохолода нірки, та раптом листочок почав мерзнути. І йому було так темно і моторошно, що він зігнувся і засумував.
Та вибратись з нірки не зміг і до гілочки не дібрався. Так, у холоді і темряві, загинув…
-Чому загинув листочок? (Йому не вистачало світла і тепла.) — Сонце дає землі світло і тепло, яке необхідне для життя рослин і тварин. Сонце — розжарене небесне тіло з температурою 15 млн градусів, воно посилає свої промені на землю, які падають прямолінійно (використати таблицю чи схематично зобразити на дошці). Сонячні пломені проникають через прозорі тіла (скло та інші). Вони несуть світлову енергію, без чого неможливе життя на Землі. Сонячні промені не проникають через непрозорі предмети. (Продемонструвати дослід, як утворюється тінь від будь-якого непрозорого предмета.) Не всі промені однаково нагрівають поверхню землі. Найбільше нагрівають ті, які падають прямовисно, коли сонце знаходиться високо на небосхилі. а якщо сонце стоїть низько на небосхилі, то промені падають на земну поверхню косо.
Вони віддають менше тепла і менше нагрівають поверхню землі. Висота сонця на небосхилі змінюється протягом доби, протягом кожної пори року. (Практично пояснити за допомогою наочних посібників.) Роль тепла і світла для тварин, рослин і людей, передачу сонячної енергії на землі від рослин, які «запасають» її у вигляді поживних речовин, до тварин і людей можна проілюструвати схемою. 2.
Практична робота з гномоном. Люди
Рослини
Тварини
ТУТ
Люди споживають її «Запасають» Споживають її для Для росту, розвитку, сонячну енергію росту, розвитку, руху Руху, розумової в поживних І фізичної роботи речовинах За допомогою гномона (дерев’яний кілок висотою 1 м) Визначається висота сонця на небосхилі протягом кожної пори року. Ця робота проводиться сонячного дня.
Викликаються три учні (на освітлене місце). Один учень ставить вертикально на землю гномон, а інші два учні за допомогою рулетки виміряють довжину тіні від гномона, позначивши рисочкою місце, де закінчується тінь. Найменша довжина тіні від гномона протягом доби опівдні, а протягом року — влітку. Найдовша тінь протягом доби вранці та ввечері, а протягом року — взимку. VI.
Закріплення та осмислення знань
1.
Робота з підручником (С. 32-33). 2.
Інтерактивні технології кооперативного навчання.
Завдання. Щоб їжачкові було тепленько взимку в його хатинці, допоможемо йому відібрати листочки, які є відповідями на такі запитання. — Що дає землі світло і тепло? — Як падають на землю сонячні промені?
— Які сонячні промені найбільше нагрівають земну поверхню? — Яке значення у природі має сонячне тепло? — Яке значення у природі має сонячне світло? — Для чого сонячна енергія потрібна рослинам, тваринам і людям?
(На листочках є різні вислови, серед них — відповіді на поставлені питання. Діти попарно відбирають листочки з правильними відповідями і наколюють на голочки Їжачка. ) VII
.
Узагальнення знань
Робота в зошиті за поданими завданнями (С. 27). VIII
.
Підсумок уроку
— Хто на Землі вбирає сонячне тепло? — Коли сонце гріє дужче: вранці, опівдні чи ввечері? — Що стає з тілами неживої природи, коли вони вбирають сонячне тепло?
— Як сонячна енергія передається тваринам і людям? IX.
Домашнє завдання
1. Опрацювати текст підручника «Сонячне світло і тепло» (С. 82-83). 2. Вести спостереження за змінами, що відбуваються в природі, і зазначити результати спостережень у зошиті.
3. Виконати завдання в зошиті.
Тема урока. сонячне світло і тепло