Тематична контрольна робота №1 . «Вступ. Із пісенних скарбів»
Мета
: за допомогою запропонованих завдань виявити в учнів рівень знань, умінь та навичок з вивченої теми, закріпити їх; розвивати увагу, пам’ять, спритність, рішучість, кмітливість, уміння акумулювати отримані знання і застосовувати їх під час виконання завдань; виховувати наполегливість, старанність, силу волі, інтерес до наслідків власної праці, пунктуальність. Тип уроку
: контроль, корекція знань та вмінь. Обладнання
: тестові завдання і питання для контролю за темою. ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент II. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів III.
Пояснення учителя до виконання тематичної контрольної роботи IV. Хід контрольної роботи І варіант Початковий рівень 1. Починаючи з якого століття слов’яни використовують папір для написання книг? А) ХІІ ст.; б) Х ст.; в) ХІV с т.
2. «Ой на горі та женці жнуть» належить до пісень: А) козацьких; б) чумацьких; в) жниварських. 3. Який птах викрав миленького від молодиці («Жартівливі коломийки»)? а) грак; б) ворон; в) орел. Середній рівень 4. Чим хворіє Андрій, герой жартівливих коломийок? 5. Назвіть відомі вам козацькі пісні. 6. Чому художня література — найвищий рід мистецтва? Достатній рівень Дайте відповідь на одне з питань. 7. Вмотивуйте, чому І. Франко вважає, що книга — морська глибина. 8. Доведіть, що народна пісня має не тільки пізнавальне, а й виховне значення. 9. Які вади людського характеру висміюються у жартівливих коломийках? Наведіть 2-3 приклади. Високий рівень. Напишіть твір-мініатюру на одну з поданих тем: 10. «В піснях оживає історія мого народу». 11. «Книга — узда для тіла і душі». 12. «Простота і мудрість коломийок». ІІ варіант Початковий рівень 1. Яке з прислів’їв про книгу має інший смисл: А) З книгою жити — з добром дружити. Б) У домі без книги, як без вікон, темно. В) Знання — це сонце, книга — вікно. 2. Героя якої пісні мати спочатку проганяла з дому, а потім кликала Повернутися? А) «Ой у степу криниченька»; б) «Гомін, гомін по діброві»; в) «Ой на горі та женці жнуть». 3. Визначте останній рядок циклу коломийок «Дозвілля молоді». А) «Щось я така охочая в неділю до танців»; Б) «Кожен так собі співає, як йому на душі»; В) «Бо вже мене, молодого, болить попід груди». Середній рівень 4. Яким чином впливає коломийка на її виконавців («Дозвілля молоді»)? 5. Про яких славних гетьманів України згадується у пісні «Ой на горі та женці жнуть»? 6. Назвіть функції літератури. Додатковий рівень Дайте відповідь на одне з питань. 7. Прокоментуйте висловлювання Д. Павличка про те, що життя без книги — хата без вікон. 8. Чому, на ваш погляд, народні пісні й зараз залишаються животворним джерелом літератури? 9. Порівняйте коломийку з народною піснею. Високий рівень Напишіть твір-мініатюру на одну з поданих тем: 10. «Пісня — скарбниця нашої мудрості, нашої історії». 11. «Велика користь буває від учення книжною». 12. «Актуальність коломийок серед українців. ІІІ варіант Початковий рівень 1. Художня література відображує життя людини: А) у найбільш загальному виді; б) у динамічному розвитку; в) за допомогою ліній і фарб. 2. В якій пісні розповідається про загибель козака на Московщині? А) «Стоїть явір над водою»; б) «Ой у степу криниченька»; в) «Гомін, гомін по діброві». 3. Через що «чотири легіники», обертаючи сіно, повтікали («Жартівливі Коломийки»)? Бо: А) захотілося спати; б) вирішили піти скупатися у ставу; в) зашелестіла миша. Середній рівень 4. Якої шкоди завдав городині герой жартівливих коломийок? 5. Які жанри соціально-побутових пісень вам відомі? Назвіть їх. 6. Коли з’явилися перші друковані книги на Україні? Достатній рівень Дайте відповідь на одне з питань. 7. Обгрунтуйте побутування народної думки: «Хто багато читає, той багато і знає». 8. Висловіть власну точку зору стосовно історичного виникнення коломийок як пісенного жанру. 9. Вмотивуйте, чому говорять, що пісня — це душа народу. Високий рівень Напишіть твір-мініатюру на одну з поданих тем. 10. «Народ — творець української пісні». 11. «Книга — джерело мудрості». 12. «Коломийка — невід’ємний супутник буднів і свят українського народу». IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
Підготувати міні-доповідь про біографію І. Франка, знати ідейно-художній зміст І, ІІ розділів твору письменника «Захар Беркут».
Тематична контрольна робота №1 . «Вступ. Із пісенних скарбів»