УРОК № 10
Тема. Ознайомлення з поняттям «множина».
Мета: Ознайомити з поняттям «множина»; розвивати в учнів логічне й образне мислення; формувати вміння аргументувати свої висновки; формувати вміння здійснювати вибір у прикладній програмі; виховувати дбайливе ставлення до обладнання в кабінеті.
Обладнання: Плакат для виконання усних завдань
Програмне забезпечення: Комп’ютерна програма «Скарбниця знань».
Вимоги до учнів : уміти наводити приклади множини предметів; визначати належність елемента множині; визначати рівні множини; аргументувати свій вибір; керувати об’єктами на екрані монітора.
Хід уроку
I. Розминка .
Дайте відповіді на запитання: як можна назвати одним словом предмети:
ліжко, стілець, шафа, полиця, стіл? каструля, чашка, тарілка, блюдце, сковорода? яблуня, береза, ялинка, дуб, сосна? заєць, вовк, корова, коза, кішка? ромашка, троянда, волошка, кульбаба?
Пояснення поняття «множина» .
На дошці закріплені предмети:
Дітям пропонується поділити ці об’єкти на групи. А чи знайоме вам слово «об’єкт»? Чому ці предмети названі об’єктами?
Об’єктом може бути будь-який предмет. Ви його можете побачити, торкнутися, понюхати. Навіщо ж ми замінили знайоме слово «предмет» на нове — «об’єкт»? Виявляється, під об’єктом розуміють не тільки неживі предмети; але й представників живої природи. Наприклад, об’єктом може бути: дім, квітка, собака, бджола, дерево, хмара тощо.
Об’єктом буде й те, що створюється в результаті розумової діяльності людини. У школі ви часто самі створюєте такі об’єкти: на уроках математики — розв’язуєте приклади й задачі, на уроках мови — записуєте вправи, на уроках малювання — створюєте малюнки. Важливо зазначити, що будь-який об’єкт сприймається людиною як щось ціле.
Об’єкт — це деяка частина навколишнього світу, яка може бути розглянута як єдине ціле. У об’єкта є ім’я. Наприклад: зошит, кішка, трикутник, коло.
Якщо ви чуєте назву знайомого об’єкта, ви його уявляєте.
Запитання дітям: чому саме так ви поділили предмети? Відповідь:
А) не мають кутів; б) мають кути.
Кожен об’єкт має свої властивості. Наприклад: об’єкт «учень» може бути слухняним, ввічливим, розумним. Об’єкти на дошці поділені за їхніми властивостями.
III. Робота із зошитом — завдання 1.
Групу об’єктів, які мають спільні ознаки, будемо називати множиною. Наприклад: множина літер, множина чисел, множина стільців або множина книг. Різні об’єкти можуть належати до даної множини або не належати.
Зошит з інформатики належить до множини зошитів, а олівець — ні.
IV. Гра «Множина».
Учні діляться на дві команди. Учитель називає множину , кожна команда по черзі називає предмети, які належать до цієї множини. Правильна відповідь — 1 бал, неправильна відповідь — 1 штрафний бал.
Виграє та команда, яка набрала найбільшу кількість балів .
Множина може бути скінченною, нескінченною і «порожньою». Наприклад, множина літер українського алфавіту — скінченна, вона включає усталену кількість літер — 33 літери. Множина зірок нескінченна, а множина динозаврів, які мешкають у наш час, — «порожня».
V. Виконання усного завдання: знайти на плакаті рівні множини предметів.
Приклад плакатів:
Відповідь: 1, 2, 4.
VI. Робота із зошитом .
VII. Фізкультхвилинка .
Один! Два! Всі присіли, потім вгору підлетіли.
Три! Чотири! Нахилились, зі струмочка гарно вмились.
П’ять! Шість! Всі веселі, крутимось на каруселі.
Сім! Вісім! В потяг сіли, ніжками затупотіли.
Дев’ять! Десять! Відпочили і за парти дружно сіли.
VIII. Пояснення домашнього завдання .
IX. Робота з комп’ютерною програмою. Зупинка «Множини» .
X. Релаксація .
XI. Підсумок уроку .
УРОК № 10