Урок — проект «Здоров’я — найдорожчий скарб». Основи здоров’я, 4 клас
Основи здоров’я
4 клас
Тема: Здоров ‘ Я — найдорожчий скарб. Сім’я, як осередок збереження і зміцнення здоров’я в суспільстві.
Мета: Допомогти усвідомити дітям, що здоров’я — це великий дар, не тільки для людини, а й для всього суспільства, а сім’я — осередок збереження та зміцнення здоров’я. Формувати уяву про здоров’я та здоровий спосіб життя, вміння піклуватися про всіх членів сім’ї. Вчити учнів самостійно здобувати знання, використовуючи прийоми дослідницької роботи.
Розвивати вміння презентувати результати особистої та спільної діяльності. Виховувати бажання підтримувати традиції здорового способу життя в сім’ї.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Встаньте діти, ви рівненько
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Поверніться до гостей,
Привітайтесь: «Добрий день!»
Дев І З Нашого Уроку :
Не просто слухати, а чути,
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
Усі люди відрізняються один від одного, кожен із нас унікальний, має свій колір очей і волосся, характер, настрій.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Уроки теж бувають різні. Мені б хотілось, щоб сьогодні ми з вами створили цікавий, змістовний творчий урок. Давайте його оживимо.
Уявіть, що наш урок — це людина .
Нашому уроку потрібні такі деталі:
Голова | Ми будемо думати, замислюватись, розмірковувати |
Очі | Ми будемо бачити, придивлятися, спостерігати |
Вуха | Ми будемо слухати, прислухатися, чути |
Рот | Ми будемо говорити і спілкуватися |
Руки, ноги, тулуб | Ми будемо виконувати різноманітні рухи |
Серце | Ми будемо відчувати, шукати правильне рішення. Адже, як говорив Антуан де Сент — Екзюпері: «шукати потрібно серцем — найголовнішого очима не побачиш» |
Щоб наша співпраця була пізнавальною і корисною, ми всі маємо працювати активно, старанно, дружно, наполегливо.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
Технологія «Мозковий штурм «.
Уявіть, що ви заблукали. Перед вами роздоріжжя. На великому камені можна прочитати написи.
Перша дорога: Направо підеш — багатство знайдеш, а здоров’я втратиш.
Друга дорога: Наліво підеш — половину багатства знайдеш, а половину здоров’я втратиш.
Третя дорога: Прямо підеш — багатства не знайдеш, проте здоров’я збережеш.
Який ваш вибір?
Обгрунтуйте свою думку.
Висновок. Найкраще піти третьою дорогою, оскільки здоров’я — головне багатство людини. Тож тема нашого уроку «Здоров’я — найдорожчий скарб».
Але ми на сьогодні готували не просто урок, а урок-проект.
Чому кажуть, що здоров’я — найдорожчий скарб?
Проблемна Ситуація
— Діти, а що означає бути здоровим? Яку людину можна назвати здоровою?
.
Діти, підніміть руку, хто жодного разу не хворів. Нажаль таких серед вас немає. За своє недовге життя ви встигли перехворіти, а дехто навіть встиг нагородити себе хронічними, тобто постійними хворобами.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь :
— Чи можна надалі уникати захворювань?
— Що для цього потрібно робити?
І V . Вивчення нового матеріалу
Готуючись до уроку учні поділились на 3 групи: «Всезнайки», «Чомучки», «Супер сімейка». Кожна група мала своє завдання.
Слово надається 1 групі «Всезнайки»
Учень1.
Група «Всезнайки» працювала над питанням
«Як зберегти здоров’я»
— Що найбільше впливає на зміцнення і збереження здоров’я людини?
Під час уроків ми засвоїли поняття — «режим дня»:
— Спати не менше 9 годин
— Лягати спати і прокидатися в один і той же час
— Харчуватися в один і той же час
— Регулярно гуляти на свіжому повітрі
Учень 2. Ми провели опитування серед однокласників:
Дотримуються режиму дня — 20 учні,
Не дотримуються режиму дня — 8 учнів
Група дослідників з’ясувала, як дотримання режиму дня впливає на успішність учнів:
Серед учнів, які дотримуються режиму дня — 16 мають високий і достатній рівень навчання, 4 — середній.
Серед учнів, які не дотримуються режиму дня — 3 мають достатній рівень, 5 — середній.
Учень 3. Також ми проаналізували, як дотримання режиму дня впливає на здоров’я учнів:
З 20 учнів, що дотримуються режиму дня 3 учнів хворіють більше 1 разу за семестр, а 17 не хворіють
З 8 учнів, що не дотримуються режиму дня 7 учнів хворіють більше 1 разу за семестр, а 1 не хворіє
Учень 4. Наші висновки:
Щоб бути успішним! Щоб бути здоровим! Щоб встигати багато зробити!
Щоб завжди мати хороший настрій!
ТРЕБА ДОТРИМУВАТИСЯ режиму дня!
Учень 5. Важливим чинником збереження здоров’я є раціональне харчування
«Ми живемо не для того щоб їсти, а їмо для того, щоб жити» — говорив древній філософ Сократ.
Важливо їсти не тільки вдосталь, а й правильно. Наш організм повинен отримувати різноманітну їжу, насичену білками, жирами, вуглеводами, а також вітамінами і мінеральними речовинами.
Доцільно приймати їжу 3-4 рази на день, в певні години.
Корисно вживати продукти рослинного та тваринного походження і не зловживати такими продуктами як чіпси, тістечка, кури гриль, тому що вони насичені барвниками та хімікатами. Ми з’ясували, що здорова їжа повинна стати нашим головним другом. Не вживайте не якісні і шкідливі для організму продукти!
Учень 6. Не менш важливим для зміцнення здоров’я є загартовування, заняття спортом та рухова активність. Фізичні вправи розвивають організм, зміцнюють м’язи, серце та інші органи, вимагають глибше дихати, покращується кровообіг, дають змогу залишатись стрункими та захищають від багатьох хвороб.
Тому ми підготували комплекс вправ, які допоможуть вам стати спритними та здоровими.
Фізхвилинка
Учень 7. Наша група підготувала проектну папку в якій зібрали цікавий матеріал з даного питання, малюнки, фотографії.
І ми можемо зробити висновок:
— Для збереження здоров’я, треба вести здоровий спосіб життя.
Друга група «Чомучки»
Учень1. Перед нами поставили завдання з’ясувати, які чинники негативно впливають на життя і здоров’я людини? Що ми знаємо про шкідливі звички?
До цього уроку підготували проектну папку на тему: «Що таке добре і що таке погано».
Учень 2. Ми розподілили обов’язки. Одні учні добирали матеріал про шкоду алкоголю, куріння та наркотиків. Інші про рекламу і антирекламу шкідливих звичок.
Була організована виставка малюнків: «Корисні і шкідливі звички», ми підготували приказки, прислів’я, легенди про корисні звички.
Учень 3. Щоб таке звичка? Коли людина виконує якісь дії постійно, підсвідомо у неї виникає бажання або необхідність робити їх знову і знову — це і є звичка.
Звички бувають шкідливі і корисні. Найбільшу шкоду організму людини приносять такі звички: алкоголь, куріння, наркотики, токсикомані
Учень 4. Тютюн називають — «чортове» зілля. Існує легенда про те, як утворилось слово табак і тютюн
Летів якось чорт. Та кудись задивився
Й на вербу суху животом настромився.
Помер. Може, правда, а може брехня —
Посипалася з чорта того порохня.
Ішли мужики. Порохню найшли:
Вони недалечко там поле орали.
Кишені діряві були, як на зло,
Тож, чортове зілля повсюди зійшло.
Понюхали — листя духмяним здалося.
Комусь до смаку воно дуже прийшлося.
«Ти ба!» — мовив хтось, і від цього «ти ба»
З’явилася назва у зілля — ТАБАК.
Багато з тих пір табаку розвелося.
Пізніше курити його повелося.
А хтось, кажуть, сплюнув і вигукнув: «Тю!»
З’явилась у зілля ще й назва «ТЮТЮН»
Учень 5. Негативний вплив шкідливих звичок викликає тяжкі хвороби: туберкульоз, СНІД, виразка шлунку, біль у ногах, хвороби серця, хвороби шкіри, отруєння, неврози.
Чому ж людина палить?
Результати досліджень свідчать про те, що багато курців набули цієї звички у підлітковому віці. Тиск збоку товаришів і бажання бути схожим на дорослих спонукає багатьох підлітків до паління. Цю звичку важко перебороти, оскільки тютюновий дим містить нікотин, який спричиняє наркотичну залежність у людини, що палить.
Учень 6. Висновки
Мати або не мати шкідливої звички — справа особиста. Але якщо ви хочете гордо заявити про себе як про людину без шкідливих звичок, або якщо здоров’я вже не дозволяє ці самі звички, то Ваш вибір — Здоровий спосіб життя!
Вчитель. А хто допоможе вам зміцнити своє здоров’я?
Слово надається 3 групі «Супер сімейка»
Учень 1. Перед нами поставили питання:
Яку роль відіграє сім’я у збереженні та зміцненні здоров’я дитини?
Учень 2.
Кожній людині
Слід пам’ятати:
Хто його батько,
Хто його мати.
Тільки в любові кріпне родина.
Тільки свободою кріпне країна.
Учень 3. Всесвітня організація охорони здоров’я каже: «Здоров’я починається в сім’ї. Здорові діти — здорова сім’я. А здорова сім’я — здорова держава».
А щоб краще вам зрозуміти цей вислів, то подивіться на цей гранат. Кожне зернятко в ньому — це сім’я, в якій живе дитина. Якщо декілька зерняток починає псуватися, чорніти, гнити, то згниє весь гранат.
Так само: якщо нездорові, некріпкі сім’ї, то в цілому не здорова держава.
Учень 4. Пропонуємо вам гру » Мікрофон» .
Розв’язування ситуативних задач.
— Маленький братик сумує, а ти…
— У сестрички не виходить задача, а ти…
— Тато миє машину, а ти…
— Мама прийшла втомлена з роботи, а ти…
— Бабуся себе погано почуває, а ти…
Учень 5. Наша група «Супер сімейка» підготувала проектну папку і дійшла висновку, що ким би ми не стали, прикладом для нас завжди будуть наші рідні. Адже саме в сім’ї можна знайти підтримку, любов і щастя.
V . Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота в зошиті Що на твою думку, може зробити життя щасливим? Заповнити піраміду.
2. Метод «Прес»
Знання нашого народу про здоров’я відобразилися в усній народній творчості: прислів’ях і приказках. Давайте пригадаємо їх. Ваше завдання: зібрати відповідні розрізані частинки прислів’їв, обміркувати і пояснити їх зміст.
V І. Підсумок уроку
Вправа «Шлях Здоров’я»
Вчитель. На дошці прикріплено плакат з малюнком Палацу Здоров’я, до якого веде стежка. Візьміть кольорові паперові «сліди».
Напишіть на них те, що, як ви вважаєте, приведе вас до «Палацу Здоров’я». Капітани, прикріпіть «сліди» на «шлях Здоров’я».
Вчитель.
Здоров’я родини — здоров’я дитини.
В цю істину вкладено глибокий зміст.
Здорова родина — здорова дитина.
У цих двох поняттях прокладено міст.
Хай міст цей єднає батьків і дітей,
Щоб правильно й радісно жити,
Іти по життю із девізом в руках:
«Здоров’я потрібно цінити».
Урок — проект «Здоров’я — найдорожчий скарб». Основи здоров’я, 4 клас