• Главная
  • Рубрики
  • Все сочинения
Экзаменационные сочинения > Сочинения по литературе > Урок укр. літ-ри «Зів’яле листя»

 

Урок укр. літ-ри «Зів’яле листя»

Тема : Збірка поезій «Зів ‘ Яле листя» . Мотиви туги і страждань, породжені складними суспільними та особистими обставинами

Мета :

Розкрити світ почуттів і пристрастей, створений поетичним словом великого майстра на основі поезій «Чого являєшся мені у сні?», «Червона калино, чого в лузі гнешся?», «Декадент»; творчо осмислити й відтворити події, що відбувалися в житті І. Франка;

Розвивати вміння учнів досліджувати художні особливості творів;

Виховувати інтерес до поетичної творчості поета; чистоту й благородство почуттів; збудити бажання краще пізнати глибинний зміст ліричних творів І. Франка.

Тип : урок аналізу художнього твору

Обладнання: мультимедійна презентація до уроку, літературознавчий словник.

Хід уроку :

1. Організаційний момент

2.Мотивація навчальної діяльності

Любов — це кара, це сумна в’язниця, Бог від якої заховав ключі. П. Сорока

«Який довершений витвір — людина…» — проголошує В. Шекспір словами свого героя Гамлета. Ми, люди, багатогранні і різноманітні. Чи могли б ви однозначно відповісти на питання: «Хто я?» .

А що б ви відповіли на питання: «Хто такий Іван Франко?» .

Іван Франко — митець титанічної праці. Видані 50 томів є лише половиною його творчого доробку. А масштаби інтересів, творчих шукань, ідейно-естетичних відкраттів просто вражають. Щоб відповісти на питання: «Хто є Франко?», треба вивчити кожну сторінку його життєвої книги.

Ви вже знаєте І. Франка як Великого Каменяра, вічного революціонера, українського Мойсея. Але, як зазначав М. Коцюбинський, «людина, яка б вона сильна не була, не може жити самою боротьбою, самими громадськими інтересами. Трагізм особистого життя часто вплітається в терновий вінок життя народного».

І сьогодні на уроці ми почнемо читання ще одного розділу життєвої книги поета, з якого Франко постає як людина, чоловік, що кохає і страждає, радіє і тужить, вірить і зневірюється.

3 . Повідомлення теми, мети уроку.

Проблемне питання: «Що є кохання для І. Франка?» .

4.Вивчення нового матеріалу.

Вчитель. Збірка «Зівяле листя» складається з 3 циклів, які І. Франко називає «жмутками». Спробуємо і ми перевязати хід нашого уроку символічним числом 3, побудуємо його за трьома циклами:

— біографічний, в якому розкриємо життєву основу збірки;

— ліричний, в якому вивчатимемо поезії;

— критичний, в якому подамо аналіз творчої манери І. Франка як співця кохання.

І цикл. Важко знайти світовій літературі більш хвилюючу поетичну розповідь про страждання людської душі, зраненої життєвими негодами і нещасливим коханням, як збірка «Зівяле листя». У 1896 році сорокарічний Франко видає її окремою книжечкою.

У передмові до видання І. Франко писав, що вміщені в збірці вірші належать молодому чоловікові, який через любовну трагедію покінчив життя самогубством. Орієнтуючись на таку версію, Франко визначив жанр «Зівялого листя» як ліричну драму і передмову закінчив словами Гетевого Вертера «Будь мужньою людиною і не йди моїм слідом». Але в дійсності вірші належать перу Франка, багато з них мають автобіографічний характер. Згадаймо драму особистого життя

І. Франка, що яскраво постає в рядках поезії «Тричі мені являлася любов».

( На фоні музики вчитель читає поезію, на екрані зявляються портрети

О. Рошкевич, Ю. Дзвонковської, Ц. Журавської, О. Хоружинської, учні доповнюють рядки поезії біографічними даними.)

ІІ цикл.

1) Індивідуальне завдання : під час аналізу поезій дослідити, яким постає

І. Франко на сторінках збірки.

2) Аналіз вірша»Чого являєшся мені у сні?»

— Вчитель. В житті поета вирує особиста драма. «Біль страшенний, пекучий», «блідая, горем п’яна безнадійная любов» диктують зраненому серцю поетаглибоко ліричні рядки. Як епілог втраченому коханню звучить поезія «Чого являєшся мені у сні?»

— Виразне читання поезії учнем.

— Питання до аналізу: 1) Якими настроями сповнений вірш? 2) Які рядки допомагають розкрити життєву драму митця?

3) Аналіз вірша «Червона калино, чого в лузі гнешся?»

— Вчитель. У вірші «Червона калино, чого в лузі гнешся?» Франко відходить від провідної теми збірки — трагедії кохання — і створює поезію-перлину близьку до народної пісні.

— Виразне читання поезії учнем.

— Питання до аналізу: 1) Який конфлікт звучить у творі? 2) Чому виражають конфлікт владних і пригнічених алегоричні образи дуба та калини?

4) Аналіз вірша «Декадент».

— Вчитель. Сучасники І. Франка належно не поцінували книги його інтимних поезій. Навіть друг поета В. Щурат назвав автора «Зів’ялого листя» декадентом .

На цей закид Франко відповів поезією «Декадент» з присвятою В. Щурату.

— Виразне читання поезії учнем.

— Питання до аналізу: 1) Якою ж була відповідь і. Франка? 2) Які емоції вкладає автор в риторичні питання: «Я декадент?», Який я декадент?», Який же я убіса декадент?»

— Чому «Декадент» — вірш-ораторія .

3. Результати дослідження «Яким постає І. Франко на сторінках збірки «Зів’яле листя»?

ІІІ цикл.

1. Вчитель. Автор збірки постає як поет-новатор: І. Франко експерементує з різними формами і прийомами. Проаналізуємо один із них, а саме: розкриємо народнопоетичну основу поезій.

2. Аналіз таблиці «Художні прийоми фольклору».

3. Робота в групах «Художні прийоми фольклору в поезіях збірки «Зів’яле листя».

4. Домашнє завдання :

— до мого щоденника: цитати з інтимної лірики І. Франка;

— замітка до шкільної газети «І. Франко — співець кохання»;

— міні-твір «Кохання — щастя чи в’язнця, Бог від якої заховав ключі…».

5. Підсумок уроку.

— Що є кохання для Франка?

— Чи може бути кохання без страждань?

— Чи змогли б ви нерозділено кохати?

Вчитель. Читайте Франка, коли вам сумно чи радісно, коли ви переможець чи переможений, бо почуття, вкладені автором у рядки поезій настільки сильні, що «сто тисяч літ горіть готові» і зігрівати нас. Кохайте і будьте коханими.



Урок укр. літ-ри «Зів’яле листя»

Другие сочинения по теме:

  1. Трагедія закоханого серця в ліричній драмі І. Я. Франка «Зів’яле листя» Вічна загадка Любові… Саме вона породжує прекрасне і вічне на землі, звеличує людину, робить її щасливою чи приносить душевний біль....
  2. Автобіографізм збірки Івана Франка «Зів’яле листя» Дослідники вважають, що в житті Франка було три жінки, яких він кохав: Ольга Рошкевич, Юзефа Дзвонковська, і Целіна Зигмунтовська, але...
  3. В. Вітмен. Збірка «Листя трави», її провідні теми й мотиви «Пісня про себе» — програмовий твір поета. Звернення до вільного вірша (верлібру) Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художні особливості поезій В....
  4. Символіка вогню у збірці І. Франка «Зів’яле листя» У «першому жмутку» Поет розповідає про своє весняне кохання, яке з плином часу згоріло і перетворилося на золу. «Першій жмуток»...
  5. Виразне читання напам’ять віршів поетів «срібної доби» Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст віршів російських поетів; розвивати навички виразного, вдумливого читання поезії на па м’ять, обгрунтовування...
  6. Як підготувати відкритий урок Поради вчителям і викладачам, які розробляють відкритий урок або виховний захід за індивідуальною програмою атестації Підготовка відкритого заняття Підготовка до...
  7. Природознавство Мета: формувати компетентності: ключові — слухати пояснення вчителя, а у разі необхідності звертатися з проханням про індивідуальне консультування); предметні: ознайомити...
  8. Як аналізувати свій власний урок Педагогічна професія по природі своєї професія творча. Але що таке творчо працюючий учитель? Поняття це досить ємне. Якщо на це...
  9. Відкритий урок читання за методикою «Читання та письмо для розвитку критичного мислення» у 4-А класі Тема: В. Сухомлинський «Посиротив» Мета. Формувати навички правильного свідомого виразного чи-тання, вчити усвідомлювати залежність результатів від дій і вчинків; розвивати інтерес до читання, логічне...
  10. Журливая Олена Костиевна Дата народження — 24 червня — 1898 Дата смерті — 10 червня — 1971 Котова Олена Костівна (літературний псевдонім —...
  11. Твір за повістю Івана Франка «Перехресні стежки» Заповітна життєва мета кожної людини — ідеал, якому підпорядковується все її життя. Свій ідеал Франко вклав у слова головного героя...
  12. Відкритий урок читання Комунальний заклад » Нікопольська спеціалізована школа I — III ступенів №5″ Конспект уроку читання 2 клас » Скринька українських казок....
  13. Урок позакласного читання. Новели О. Генрі Мета : розширити коло читання учнів, познайомити з гуманістичними творами про життя звичайних людей; навчити уважно ставитись до людини; вдосконалювати...
  14. Урок Грунт. Як дбати про землю Мета: Дати учням уявлення про грунт як верхній пухкий шар землі, на якому зростають рослини; застосовуючи методи дослідницької діяльності, переконати...
  15. Урок музики в 2-му класі по темі «Симфонічний оркестр. Знайомство з симфонічною казкою С. Прокофьева «Петя і вовк» Урок музики в 2-му класі по темі «Симфонічний оркестр. Знайомство з симфонічною казкою С. Прокофьева «Петя і вовк» — —...
  16. Я i Україна . Урок з презентацією Тема. Що належить до природи Мета: — формувати в учнів поняття «природа, «нежива природа, «жива природа; — вчити дітей розрізняти...
  17. Басьо. Виразне читання хоку напам’ять Мета: за допомогою засобів виразного читання сприяти усвідомленню учнями глибинного змісту та художньої довершеності японських віршів; розвивати творчу уяву, навички...
  18. Інтимна лірика Максима Рильського Від поезії М. Рильського «Яблука доспіли» віє світлим смутком, печаллю розлуки. Але все одно мотив життєдіяльності, гармонійного єднання людини і...
  19. Відкритий урок для батьків Тема: Розв’язування якісних задач з теми » Сили природи». Девіз уроку: Не кажи — не вмію, а кажи — навчусь....
  20. Авторський урок Тема уроку: » Якщо ви людина — будьте коханням…» Мета: опираючись на знання, одержані на попередніх уроках, вчити учнів давати...
« Исторический путь басни
Образ кавказского пленника в русской литературе »



  • Новые сочинения:

    • Урок розвитку усного зв’язного мовлення. 5 клас
    • Сочинение Творческий путь писателя — Александр Иванович Куприн
    • Сочинение на тему Все профессии Важны
    • Обрыв краткое содержание
    • Літературна творчість Лермонтова в період юності
    • О стихотворении Николая Заболоцкого «Журавли»
    • В. Быков «Сотников»
    • Сочинение по повести Куприна «Олеся»
    • А я вам говорю, что нет
    • Сочинение на тему Мой любимый фильм
Обратная связь | Карта сайта


© 2009-2019 | Экзаменационные сочинения