Урок «Я і Україна» «Мій рідний край»
Мета уроку: розширити і поглибити поняття громадянськості, формувати національну
Свідомість, почуття гордості за історичне, культурне та духовне життя наших предків, виховувати гуманне ставлення до спадщини українського народу, викликати бажання вивчати, берегти і примножувати багатство рідного краю.
Обладнання: фото листівки, буклети, презентація.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
— Сьогодні у нас незвичайний урок. А про що ми говорити на уроці, вам допоможуть здогадатися рядки з вірша.
Є багато країн на Землі
В них озера, річки і долини —
Є країни великі й малі
Та найкраща завжди Батьківщина.
Про що йтиметься на уроці? Послухайте рядки віршів, які підкажуть тему нашої розмови.
У кожного народу
Історія своя
І треба її знати,
Так розумію я
Зі мною, мабуть, згодні
Вона, і він, і ти.
Розкажуть про минуле
Нам різні пам’ятки.
Це замки і музеї.
Собори і церкви,
Картинні галереї,
Де вже бували ви.
Ще пам’ятники людям,
Тим, що тоді жили,
Що славили країну І що взірцем були.
Ми вдячні нашим предкам,
Що пам’ятки нам зберегли
І треба, щоб потомкам
Ми їх передали.
ІІ. Оголошення теми та завдань уроку.
Як ви вже зрозуміли, наш урок буде присвячений нашій з вами маленькій Батьківщині, її спадщини, надбанням, пам’яткам культури рідного краю.
ІІІ. Робота над усвідомленням нового матеріалу.
Розповідь з елементами бесіди.
Наші предки залишили нам у спадок багату землю, свою історію, культуру, освіту, звичаї і традиції. А наше завдання — зберегти цей скарб і примножити його. Та перш за все ми повинні добре вивчити і пізнати минуле нашого народу.
Сьогодні мова піде про пам’ятки культури рідного краю.
Як ви гадаєте, що таке культура? .
Культура — це все, що людина створила власними руками, а не одержала від природи. В іншому розумінні, культура — це творчі духовні надбання освічених верств народу, передані з покоління в покоління. Сюди входить наука, мистецтво, література, релігія, філософія, право, географія, мова.
Яку людину називають культурною?
Культурною називають людину, яка знає правила поведінки і виконує їх, уміє цінувати прекрасне, може розрізняти добре і погане..
Як ви гадаєте, звідки людина бере всі знання? Чи може будівельник, чи архітектор збудувати досконало споруду, якщо не досягне своєї професії?
Знання людина набуває в процесі навчання, засвоєння основ наук. І тільки тих людей, які досконало виконують свою роботу, називають митцями. Вони можуть бути художниками і поетами, акторами і музикантами, режисерами і співаками, вишивальницями і архітекторами.
Отже, культура містить в собі і науку, і освіту, і мистецтво.
Перехід до матеріалу уроку.
Нагадаю. Тема нашого уроку «Пам’ятки культури рідного краю». Щоб краще вивчити свій край, ми вирішили розпочати роботу над проектом «Мій рідний край».
І етап
ІІ етап
ІІІ етап
Сьогодні підводимо підсумки І етапу нашого проекту і відкриваємо екскурсійно-туристичне бюро для школярів «Мандрівники» Під час підготовки І етапу проекту перед нами постали питання: Що цікавого ми можемо запропонувати? Де про це можна дізнатися?
Коли можна відвідати?
Ми об’єдналися в групи:
«Чомучки» — дізнавалися про «Історію давнини нашого рідного краю». Розробили маршрут «Історичний»
«Дослідники» — досліджували «Велика Вітчизняна війна, імена героїв в історії нашого містечка». Розробили маршрут «Пам’ять».
«Витівники» — пізнавали «Граючись відпочивай, рідне місто пізнавай». Розробили маршрут «Місто для дітей»
І V. Презентація екскурсійно-туристичних маршрутів.
Групи створені. Маршрут розроблено. Починаємо презентацію.
Група «Чомучки».
1 учень Одна Батьківщина, і двох не буває.
Місця, де родилися — завжди святі.
Хто рідну оселю свою забуває,
Той долі не знає в житті.
2 учень Маршрут «Історичний»
Історична давнина мого рідного краю.
1 учень Земле моя, рідний краю!
Працею й піснею славен народ твій завжди
Твою красу, твою історію вивчаю,
Тебе і тільки-тільки пізнаю.
2 учень Маршрут ми починаємо зі школи з кімнати нашої бойової.
«Довідкове бюро»
3 учень По вулиці Раздольная середня школа № 5 Широківського району відкрила
Двері першим учням 6 грудня 1962 року, а вже в лютому 1963 року вона стала середньою школою № 100 м. Кривого Рогу.
4 учень 23 лютого 1989 року — воїн-інтернаціоналіст Володимир Магдебура та
Ветеран праці Левченко Іван Микитович відкрили музей бойової та трудової слави в середній школі № 100 по вулиці Каткова, 20.
2 учень Крокуємо по вулиці Каткова в музей історії Інгулецького гірничо-
Збагачувального комбінату.
«Довідкове бюро»
5 учень Музей історії гірничо-збагачувального комбінату відкритий в палаці культури
ВАТ «ІнГЗК» — 30 квітня 2005 року
6 учень Шукай, цікався, пізнавай,
Яким же був колись твій край
Бо хоче рідна Україна
Аби росла достойна зміна.
2 учень Йдемо по вулиці Каткова, в середню школу № 114
«Довідкове бюро»
4 учень Музей бойової слави імені Героя Радянського Союзу Федора Леонтійовича
Каткова заснований у 1981 році в Криворізькій загальноосвітній школі № 114
1 учень Музей-скарбниця спогадів всесвітніх
Він береже великі почуття.
І пам’ять людства і кроки новітні,
То є історія одвічного життя!
2 учень По вулиці Недєліна, в будинку № 25 відкрито «Краєзнавчий музей Інгульця».
«Довідкове бюро»
Краєзнавчий музей Інгульця заснований у 1987 році в ЦДЮТ «Ріднокрай»
1 учень І останній музей в Криворізькій гімназії № 127 «Берегиня»
«Довідкове бюро»
У музеї «Берегиня» представлено багато цікавих і навіть старовинних
Предметів народного побуту.
Вчитель. Свій маршрут нам запропонують група «Дослідники».
1 учень Маршрут «Пам’ять»
«Велика Вітчизняна війна в історії нашого містечка»
2 учень Об’єднавшись в групу, ми, мешканці вулиць Седнева, Каткова, Перемоги,
Вирішили запропонувати нам погляд на вулицю, де ми живемо.
1 учень Пропонуємо вам з нами побувати біля меморіалу «Слави» по проспекту
Седнева.
«Довідкове бюро»
3 учень Меморіальний комплекс створений у 1970 році, автор О. М. Кашпаров.
5 квітня 1975 року було перенесено прах відважного командира 93-ї окремої
Гвардійської девізії Федора Леонтійовича Каткова. На його могилі встановлено бюст і меморіальну дошку.
4 учень Війна знайома нам з екрану
Жахливе у війни обличчя.
Ми не забуваєм ветеранів
І поминатимем загиблих
«Довідкове бюро»
4 учень Танк Т-34 встановлений на честь 50-річчя з Дня Перемоги в Великій
Вітчизняній війні.
2 учень Ми віддаєм глибоку шану
І поминаємо в молитвах
Тих, хто рятуючи державу,
Поміг за нас в жорстокій битві.
«Довідкове бюро»
4 учень По проспекту Перемоги у 2008 році встановлений пам’ятний знак про роки
Великої Вітчизняної війни.
5 учень Гордий, величний, палкий, нескорений
Наш незабутній славетний Кобзар.
Лине в безсмертя нивами і горами
Помислів, дму і сердець володар.
«Довідкове бюро»
1 учень Пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку відкрито на проспекті Перемоги в
Серпні 2001 року. Скульптор А. Ярошенко, архітектор В. Бакальцев
5 учень Іще одна сумна сторінка в історії нашого краю — участь у війні в Афганістані.
6 учень Пам’ятник воїнам-афганцям встановлено і відкрито у квітні 1994 року на
Проспекті Перемоги.
А 6 вересня 2008 року в житловому масиві Озерний був відкритий пам’ятний
Знак на честь воїнам-інтернаціоналістам, які загинули в Афганістані.
1 учень Всі вони були нагороджені орденом Червоної Зірки посмертно:
Олег Купріянець
Юрій Кажанов
Мирослав Андрощук
Федір Дацко
Олег Ричков
Сергій Заїка
Вчитель Запрошуємо групу «Витівників»
1 учень Маршрут «Місто для дітей»
«Граючись відпочивай, рідне місто пізнавай»
2 учень Вже ми вивчили уроки. Постає питання: «Що робитиме дитина? Чим би їй
Зайнятись?»
2 учень Хто співати, танцювати
Дуже полюбляє,
Той іде в Палац культури
Талант свій розвиває.
«Довідкове бюро»
3 учень Палац культури ВАТ «ІнГЗК» відкритий з 6 листопада 1967 року. 9 творчих
Колективів, понад 500 учасників віком від 5 до 75 років.
1 учень Щоб активно відпочити, є ігровий майданчик по проспекту Перемоги та по
Вулиці Недєліна.
5 учень Полюбляєш майструвати, вишивати, малювати.
Поспішай.
Щиро двері відкриває,
«Ріднокрай» тебе чекає
«Довідкове бюро»
4 учень У 1971 році Будинок піонерів імені Юрія Гагаріна відкрив свої двері для
Школярів.
Сучасний Центр дитячої та юнацької творчості «Ріднокрай» щороку навчає більше 1000 дітей, віком від 6 до 21 року. Пропонує 16 гуртків — на любий смак.
5 учень Полюбляєш спорт, гру, і спортивні танці, дартс, футбол і волейбол, карате і
Шашки, вас чекає Палац спорту. Мерщій поспішайте!
«Довідкове бюро»
6 учень По вулиці Каткова буд. 4 з 12 грудня 1972 ороку радо зустрічає всіх нас
Палац Спорту. Всіх, віком від 5 до 70 років. 12 секцій, басейн.
Палац Спорту в день приймає 300-650 чоловік.
Вчитель Дякуємо групам за підготовлений матеріал. У кожного з вас можливість
Відзначити любий із маршрутів, який вам найбільше сподобався. У вас є жетони різних кольорів, згідно з напрямком маршрута:
Зелений — «Місто для дітей»
Червоний — «Пам’ять»
Жовтий — «Історичний»
Покладіть у скриньку лише один жетон.
V. Підсумок уроку.
Про що говорилося на уроці? Що нового дізналися? Про що хотіли б дізнатися більше?
Чи сподобалась вам форма роботи на уроці? Який висновок можна зробити з того, що ми дізналися про своє рідне містечко?
Вчитель
Є багато країн на Землі
В них озера, річки і долини —
Є країни великі й малі
Та найкраща завжди Батьківщина.
Є багато квіток запашних,
Кожна квітна красу свою має.
Та гарніші завжди поміж них
Ті, що квітнуть у рідному краї.
Є багато пташок голосних,
Любі, милі нам співи пташині.
Та завжди наймилішими з них
Будуть ті, що у рідній країні.
І тому найдорожчою нам
Є і буде у кожну хвилину
Серед інших країн лише одна —
Дорога нам усім Україна.
Урок «Я і Україна» «Мій рідний край»