Урок з правознавства «Правопорушення»
Тема: Правопорушення Мета: Сформувати в учнів поняття «правомірна поведінка», «правопорушення», познайомити з видами правопорушень та причинами правопорушень. Формувати вміння визначати чи є певні події правопорушенням і до якого виду правопорушень вони відносяться, аналізувати події суспільного життя з точки зору права. Виховувати правову свідомість.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу Форма проведення: урок-презентація Обладнання: мультимедійне обладнання, картки із правовими ситуаціями, тестами Хід уроку І. Організація класу Привітання ІІ. Оголошення тами та завдань уроку Слово вчителя:- Сьогодні на уроці ми будемо працювати над темою: «Правопорушення». — Які ключові поняття ми повинні розглянути на уроці? Учні: — Визначити, що таке правопорушення — Визначити види правопорушень?- З’ясувати ознаки правопорушень?- Визначити причини правопорушень? Слово вчителя:- Ви вірно визначили завдання уроку. — Наприкінці уроку ви будете знати:1) Зміст понять «правомірна поведінка» та «правопорушення».2) Ознаки, види та причини правопорушень. Будете вміти:1) Визначати чи є певні події правопорушенням.2) Визначати види правопорушень.3) Аналізувати події суспільного життя з точки зору права ІІІ.
Вивчення нового матеріалу 1. Поняття і ознаки правопорушення Практикум. Аналіз ситуацій.Слово вчителя:- Щодня кожний з нас дотримується певних правил поведінки, норм. Але іноді трапляються випадки, коли людина з тієї або іншої причини порушує встановлені державою норми. Я пропоную вам зараз проаналізувати приклади ситуацій та визначити, які правила, норми поведінки було порушено. Робота в парах:- Учень запізнився на урок — На уроці учень користувався мобільним телефоном — Працівник підприємства запізнився на роботу — Дівчинка перейшла дорогу в неустановленому місці — Водій перевищив швидкість — Пасажир не сплатив за проїзд у транспорті — Учень прогуляв урок правознавства — Підприємець не сплатив податок — Господар вивіз сміття на узбіччя дороги — Власник будинку не сплачує за електроенергію Слово вчителя:- В усіх випадках було порушено встановлені державою правила та норми поведінки.
Яким одним словом ми можемо назвати таку поведінку людей — суб’єктів права? Учні:- Правопорушення. Слово вчителя:- Що ж позначає поняття «правопорушення»?Учні:- Вчинки людей, якими порушуються приписи діючого права. Слово вчителя:- Отже, ми розглянули зміст поняття «правопорушення». Зверніть увагу на таблицю. «Мозковий штурм»Слово вчителя:- Ми розглянули декілька правопорушень.
Які спільні ознаки цих правопорушень ви можете назвати? Учні:- Порушення певних правил поведінки — Наявність вини особи, яка вчинила правопорушення — Наявність шкоди — Вчинення правопорушення особою, яка досягла віку притягнення до відповідальності певного віку Слово вчителя:- Однією з ознак правопорушення є його винний характер. Зверніть увагу на схему. Практикум. Аналіз ситуацій.
Слово вчителя:- Я пропоную вам зараз спробувати визначити форму вини особи у конкретній ситуації. По черзі ви виберете ситуацію та прокоментуєте форму вини:Грабіжник вихопив сумку у жінки Два мотоцикліста змагалися у швидкості на проїжджій частині дороги. Один з них збив пішохода. Власник комп’ютерного клубу установив у приміщенні надмірну кількість комп’ютерів, що загороджували вихід. Через збільшувальну напругу сталося замикання, виникла пожежа, що призвела до людських жертв. Водій маршрутного таксі перевищив швидкість.
Сталася ДТП. Були травмовані пасажири. Лікар не надав своєчасно хворому першу медичну допомогу, внаслідок чого хворий помер. Діти залишилися вдома без догляду батьків, гралися сірниками. Сталася пожежа. ( Легковажніс
Урок з правознавства «Правопорушення»