Зайнятість і безробіття як наслідок порушення макрорівноваги в економіці. Урок розв’язування задач
Урок економіки в 11 класі
Тема уроку: Зайнятість і безробіття як наслідок порушення макрорівноваги в економіці. Урок розв’язування задач.
Мета уроку:
Перевірити знання учнів з теоретичного матеріалу по темі.
2.Формувати вміння учнів розв’язувати задачі на визначення рівня безробіття та різних видів безробіття — фрикційного, структурного, циклічного.
3.Формувати вміння знаходити потенційний та фактичний ВВП, застосовувати закон Оукена.
4.Виховувати самостійність, критичне мислення, вміння відстоювати свою позицію, вміння розібратись в життєвій ситуації.
Хід уроку:
Фронтальне опитування учнів з теми по питанням:
Пояснити суть явища безробіття. Хто з населення не включається до робочої сили Дати означення робочої сили
Безробітні — це особи, які не мають роботи, але активно її шукають або очікують початку трудової діяльності. Як обчислюється рівень безробіття
U= U/L×100% u= U/Е+И×100%
Коефіцієнт участі в робочій силі
Коефіцієнт участі в робочій силі = робоча сила / доросле населення × 100%
Рівень зайнятості = зайняті / доросле населення × 100%
Види безробіття.
II. Відповіді на тести середнього та достатнього рівня по збірнику ДПА Горленко.
III. Формування вмінь та навиків розв’язування задач.
Задача 1. У складі постійного населення країни працездатні становлять 30 млн. осіб, економічно неактивні 5 млн. осіб, зайняті 20 млн. осіб. Визначте рівень зайнятості, рівень безробіття та кількість безробітних у країні.
Рівень зайнятості : зайняті / доросле населення 100% =20/ 30 100%=67%.
Кількість безробітних: U= 30 — 20 — 5 = 5 млн. осіб.
Рівень безробіття: u = 5/ 100%=20%.
Відповідь: 67%, 5 млн. осіб, 20%.
Задача 2. Чисельність безробітних в Україні в 2008 році — 1,425 млн. осіб,
В 2009- 1, 959 млн. осіб, в 2010 -1, 786 млн. осіб, що склало відповідно 6, 4%,
8, 8% та 8, 1% . Визначте
Робочу силу, та кількість зайнятих щороку. Назвіть основні причини безробіття, його види та наслідки.
6,4= 1,425/ 100%, звідки Е+ 1,425=1,425/ 6, 4100=22,266 млн. осіб зайняті в 2008 році, робоча сила — 23,691 млн. осіб.
Основні причини безробіття: перевищення заробітною платою її рівноважного рівня, зменшення сукупного попиту, використання капіталомісткої технології виробництва, пошук роботи, закінчення навчання у ВУЗ, невідповідність кваліфікації новітнім технологіям.
Види безробіття — структурне, фрикційне, циклічне, сезонне, приховане.
В результаті світової фінансової кризи реальний ВВП знизився на 14, 8% ,що привело до зростання безробіття до 8, 8 %
Наслідки безробіття: втрата частини ВВП , зменшення доходів населення, погіршення кваліфікації, розшарування на багатих і бідних, зростання соціальної напруги в суспільстві, зрощення криміналітету з великим бізнесом. Головне — велика частка молоді серед тих, хто шукає роботу, навіть закінчивши державні ВУЗ.
Задача 3. Населення однієї з областей складає 5, 3 млн. осіб, з них:
дітей віком до 16 років — 1,2 млн. чол.; пенсіонерів — 0, 8 млн. чол.; студентів — 0,75 млн. чол. домогосподарок — 0, 4 млн. чол.; осіб, що зневірились шукати роботу — 0, 2 млн. чол.; осіб у психіатричних лікарнях — 0,05 млн. чол. зайнятих у всіх галузях економіки — 2, 8 млн. чол.
Розрахуйте рівень безробіття в області.
Розв’язання.
Не включаються до робочої сили 1, 2+0,8+0, 75+0, 4+0,2+0,05= 3,4 млн. чол.
Безробітних U = 5,3 — 3,4 — 2,8 =0,1 млн. чол.
Рівень безробіття u= 0,1/ 2,9 100%= 3,45%.
Відповідь: 3, 45%.
Задача 4. Потенційний ВВП міг би бути 456 млрд. г. о. Природний рівень безробіття — 5%. Фактичний ВВП -376,2 млрд. г. о Визначте рівень фактичного
Безробіття та рівень циклічного безробіття.
Розв’язання.
456 — 376,2=79,8 млрд. г. о.
79,8 / 456 100% =17, 5%
U=17,5/2,5=7%- рівень циклічного безробіття.
U =5+7= 12 % — рівень фактичного безробіття.
Відповідь: 7%, 12%.
Задача 5. Економіка країни характеризується наступними показниками:
фрикційне безробіття — 6 млн. чол.; структурне безробіття — 6 млн. чол..; циклічне безробіття — 8 млн. чоло.; чисельність зайнятих — 180 млн. чол..; загальна чисельність населення — 400 млн. чол. Потенційний ВВП — 4000 млрд. грн.
Визначте природній та циклічний рівні безробіття. На скільки відсотків фактичний ВВП буде відставати від потенційного за даного рівня безробіття?
Розв’язання
Знайдемо число безробітних U=8+6+6=20 млн. осіб
L=E+U=180+20=200 млн. осіб
Знайдемо фактичний рівень безробіття u=U/L=20/200×100%=10%
Природній рівень безробіття u=6+6/200×100%=6%
Циклічний рівень безробіття uc =8/200×100%=4%
Розрахуємо відставання фактичного ВВП від потенційного за формулою:
/4000×100%=-β×4= -2,5×4
Y-4000= /100=-400 млрд. грн., що складає 10 % потенційного ВВП, фактичний ВВП Y=3600 млрд. грн.
Відповідь: Природній рівень безробіття — 6%, циклічний — 4 %; фактичний ВВП відстає від потенційного на 10%, фактичний ВВП-3600 млрд. грн., відставання — 400 млрд. грн.
Задача 6. Потенційний ВВП країни в 2005 році міг би скласти 87,186 млрд. дол., якби економіка функціонувала в умовах повного використання власних ресурсів при природному рівні безробіття 5%, однак фактичний ВВП склав 81,519 млрд. доларів.
Визначте:
Рівень фактичного безробіття Рівень циклічного безробіття
Розв’язання:
Скористаємось формулою закону Оукена:
/Y×100% =-β
U=5, β=2,5
Маємо: /87,186×100%=-2,5
Задача 7. Макроекономічний прогноз припускає, що щорічні темпи зростання реального ВВП складатимуть 5%.
Визначте, скільки часу знадобиться для зниження норми безробіття від 10 до 6%, якщо відомо, що відповідно до закону Оукена кожний відсоток зростання реального ВВП понад 2,5 % приводить до зниження норми безробіття на 0,4 %.
Розв’язання.
Δu =-0.4 , де Y — темп зростання реального ВВП, %;
Δ Y =-0.4 =-1%.
Отже, за один рік норма безробіття знизиться на 1 %. Тоді безробіття, за інших рівних умов, знизиться на 4% за чотири роки.
При підготовці до уроку використані матеріали міських та обласних олімпіад з економіки, журнал «Економіка в школах України» та Олімпіадні завдання з економіки, О. В. Олійник, І. Є Тимченко, Видавництво Ранок, Веста, 2007.
Зайнятість і безробіття як наслідок порушення макрорівноваги в економіці. Урок розв’язування задач