6 клас. Ліна Костенко «Пісенька про космічного гостя», «Кольорові миші»
Уявне, фантастичне і реальне в поезіях. Ідея зіткнення неповторності й буденності, стандарту в «Кольорових мишах».
Умовна вигадана ситуація. Образ особливої дівчинки Анни
Мета: виразно, вдумливо читати і коментувати поезії, визначати їхні основні мотиви. Розкрити алегорію образу кольорових мишей. Охарактеризувати образ Анни, причину її відокремленості від загалу. Висловлювати власні думки, що виникли під час прочитання поезії. Формувати неординарну особистість, розвиток творчої фантазії.
Прищеплювати прагнення зберігати в собі ці якості.
Обладнання: Портрет письменниці, малюнки, таблиці, схеми, підручник.
Ключові поняття: добро, зло, порядність, життя, смерть, душа, самоствердження.
Проблемне питання: Життя — це справа без гарантії?
Епіграф: Вже почалось, мабуть, майбутнє
Л. Костенко
Хід уроку
І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ
ІІ. СПРИЙМАННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя
Поетична зоря Ліни Костенко освітила дорогу в літературу цілій когорті молодих талантів, які придбали наймення шістдесятників. Уже перші книжки Ліни засвідчили: на небосхилі української поезії спалахнув дужий талант. Голос її — чистий і щирий. «Вже почалося, мабуть, майбутнє» — це звучить як заклик, благання, в якому поетеса нагадує нам про неминущі духовні, мистецькі вартості — про все, що прийшло до нас у спадок від попередніх поколінь і що треба сумлінно берегти. І я вірю, хто хоч трошки познайомиться з її творчістю — її ніколи не забуде.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Читання вірша
Десь там, у найвищих глибинах,
Десь там, у найглибших висотах,
Таємниця вродилася, як пелюстина,
Як бджола в золотистих сонатах.
Дорога в космос!
О жага століть;
Ще з того дня,
Як напівдикий пращур
У небо кинув каменем
Із пращі,
Вона живе,
І манить,
І болить.
Космос.. який же він? Хто з вас, друзі, не думав про це, розглядаючи небо, його яскраві зорі, його безмежний Чумацький Шлях? . Ще з сивої давнини люди подумки линули у цю незвідану далечінь.
У своїх мріях, легендах і міфах вони завойовували небо. Так, саме люди, а не боги. Адже міфічні герої Дерал і Ікар були людьми. І протягом тисячоліть вони жили в серці кожного, хто вмів мріяти і заглянути в майбутнє. Проте в історії людства не завжди підтримувався зліт сміливої думки. Завойовники вбили Архімеда.
Релігійні догматики переслідували Миколая Коперника. Середньовічні інквізитори спалили на вогнищі Джордано Бруно. У казематі Петропавлівської фортеці перед своєю стратою мріяв про політ до зірок народоволець Микола Кибальчич . Отже, космос — світовий простір, який оточує Землю.
Космічні апарати побували на Місяці, Венері, Марсі, долетіли навіть до далеких Юпітера і Сатурна.
2. Ознайомлення учнів з віршем «Пісенька про космічного гостя»
Завдання. Поставити наголос у словах, виділення логічного слова в рядку, пояснення незрозумілих слів.
3. Словникова робота
Кортеж — 1. Урочиста процесія, виїзд.
2. Група вершників.
Ранет — південний сорт яблунь
Андроїд — мислячий людиноподібний робот
Саламандра — дух вогню. Хвостате земноводне, схоже на ящірку
Макогін — посуд для розтирання й товчіння картоплі, сала, маку.
4. Робота над текстом поезії
— Чи актуальна ця проблема сьогодні?
— Куди заставляє поринути поетеса?
— Чи реальна зустріч з «хлопцем з іншої планети»?
— Який він?
— Чи діло звичне — міжпланетні мандри?
— З якою метою вживається слово «макогін»?
Мак — символ краси
Маків цвіт — швидкоплинність людського життя
«Знаєш, там Туманність Андромеди,
Хай не йде так часто на обгін»
— Про які українські звичаї ви дізналися?
— Назвіть українські обереги
«Хай посіє в себе на планеті Жменьку слів із нашої землі»
— Які кольори присутні? (білі — колір спокою, чистоти, смарагдовий — надія, щастя, розквіт душі.
— Які людські істини розкриваються у вірші?
Назвіть:
Реальне фантастичне уявне
Достигають яблука ренети; Рання осінь листя золотить; Хлібом-сіллю я їх пригощу | Гарячий хлопець з іншої планети; Твій коханий бив тобі чолом; Про безмежний космос розповість; Перевіряю техніку в ракеті; | Міжнародні мандри; Туманність Андромеди; Прийдуть люди з ним погомоніти; — Добре, я коли-небудь заскочу. |
— Що зацікавило? На що найбільше звернули увагу? Що вразило?
5. Переходимо до наступного ознайомлення з поезією. Але для початку вияснимо деякі поняття.
— Діти, що ви знаєте про відьом?
Слово «відьма» Походить від слова Відати, тобто знати про все. У багатьох народів існує багато легенд про відьом. В українських легендах відьми, як правило, Красуні.
Особливо гарними вони стають опівночі.
Спільним для відьом усіх країн є те, що вони вміють вночі вилітати через комин печі і літати по небу. Літають вони на мітлі або кочерзі. Існувало повір’я, що раз на рік відьми з всього світу зліталися наШабаш, на якому протягом трьох днів весело гуляли з нечистою силою.
Керував відьмами старий відьмак — старець із бридким обличчям. Після шабашу відьми знесиленими поверталися додому.
Інколи вони сідали людині на плечі і так пересувалися під самими хмарами. Вовче серце, пазур чорної кішки, гадюки, печінка та серце жаби — основні компоненти багатьох чародійних відьомських напоїв.
В Україні існувало повір’я: якщо батько мав сім дочок, то наймолодша обов’язково була відьмою.
Моральна шкода — шкода, заподіяна особі поведінкою іншої особи або осіб, яку можна характеризувати як Неетичну — таку, що суперечить системі поглядів і уявлень, які регулюють поведінку людей у суспільстві.
Страждання, заподіяні внаслідок фізичного або психічного впливу, що спричинило погіршення або позбавлення можливостей реалізації ним звичок і бажань, погіршення відносин з оточуючими людьми.
— припинення честі, гідності, престижу або ділової репутації;
— моральних переживань у зв’язку з ушкодженням здоров’я.
Ганна — «найсолодша для губ і слуху».
Походить від імені Іван — Благодать, ласка, дарунок. Інші вчені вважають, нібито в основні імені лежить слово давніх євреїв ген — гРація, врода. Угорці вимовляють його, як… Панна.
6. Читання вірша «Кольорові миші»
Завдання. Усне малювання прочитаного.
В який час історії ми перелинули? Історична довідка цього часу.
— Яка характерна особливість його? («розважати стратами юрбу», «відьом палили», «наук не знали»,»підсудна Анна стала перед судом»
— Які асоціації викликає у вас слово Анна?
За що судили дівчинку? Чому стоять три крапки? Що означає словосполучення:
«кольорові миші» безнадія, щось дріб’язкове, незахищене, нужда, нещастя, мрії, неіснуюче, фантастичне, казкове «осіннє сонце» осінь життя для дівчинки «яблуко недоквас» стан душі сусіда, гнила душа; «голі клени у вікні» порожньо на душі у сусіда; «життя — це справа без гарантії» розуміння того, що ніхто не може знати свою долю «розлючений сусід» зло, відчуття чогось небезпечного «багряне листя» варіант крові.
Чи справді дівчинка була чаклункою? Але в чому її особливість? Чи завдала дівчина моральної шкоди? Роздуми учнів
Між білим — чекання вироку.
символ зречення, одноманітності; передає душевний стан дівчинки.
— Який він?
«Сиділа тихо дівчинка на лаві» — факт людської самотності, непорозуміння того, що відбувається, за що її карають?
«нявкнув кольоровий кіт» — виконавець страти, «палач». Було зрозуміло і котові, меншому людському братові, що вона невинна.
«Два рази хукнув писар на печать»
«Два рази хукне — так і побіжить»
IV. ПІДСУМОК УРОК
Чи важливо бути індивідуальністю, особистістю? Як ви розумієте вислів «шлях кожної людини — то шлях самоствердження»? Чи знайшла себе в житті наша героїня? Чи завжди будуть допомагати кольорові коти?
Чи вважаєте ви справедливим таке ставлення до людини? Чи можна назвати дівчинку вихованою? Якими рисами характеру можна наділити?
Завдання.
Виберіть правильну відповідь.
Чому розлючений сусід привів Анну на суд?
Він не так розумів навколишній світ. Він був як інші. Він боявся втратити довіру до себе своїх дітей.
Він ненавидів все нове, неподібне на інше.
Отже, Ідея — самоствердження особистості; Тема — довірлива дитина сонця відкриває для себе великий світ, в якому багато «бруду», нечесності, брехні, несправедливості…
Повертаємось до теми уроку. Чи можна вважати, що в цих словах є вирок дівчинці?
— Які мотиви пронизують цей твір?
— Що є життя для дівчини?
«Залив чорнилом вирок на папері»
— Яким, на вашу думку, буде вирок?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Написати продовження історії вірша «Кольорові миші».
2. Твір «За все, що людина бере, вона платить собою».
3. «Мої улюблені поезії Л. Костенко».
Заключне слово вчителя.
Цей вірш розкриває правду про тих, які тільки стають на життєвий шлях, де чимало проблем. Рядки проголошують істину про реальне земне життя.
Людина — дуже квола істота. Якщо ламається його маленький світ, йому здається, що рушиться все навколо, спасіння шукає в знищенні когось. Природно, люди шукають винних у своїх бідах, негараздах.
Але я вірю в людство, вірю в те, що воно виживе, незважаючи на підступність долі чи випадку. І таких як «сусід» зовсім не буде на планеті.
— Так, чи «Вже почалось, мабуть, майбутнє»?
VI. ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ. МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК
6 клас. Ліна Костенко «Пісенька про космічного гостя», «Кольорові миші»