АГРЕСІЯ ТА АГРЕСИВНІСТЬ
ЗАНЯТТЯ ДЛЯ УЧНІВ 11 КЛАСУ
// Психолог № 23-24, 2006
Мета: Ознайомити учнів з поняттями агресія, агресивність, причинами виникнення агресивності, видами агресії, конструктивними способами подолання агресивності, розвивати навички рефлексії, вміння використовувати конструктивні способи подолання агресивності в житті, вміння володіти собою, виховувати стриманість, ввічливість, дбайливе ставлення до свого здоров’я.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Тема нашого заняття «Агресія і агресивність» дуже актуальна. Як ви гадаєте, чому? Адже ми щодня спостерігаємо вияви жорстокості, приниження інших, образи, сварки, навіть бійки не тільки серед дітей, а й серед дорослих. Чому нам потрібно боротися з агресією?
Агресія — специфічна форма деструктивної поведінки, яка характеризується завданням шкоди предмету чи предметам, людині чи групі людей.
Чим відрізняється агресія від агресивності?
Агресивність — це відносно стійкий емоційний стан, властивий особистості, який виявляється у гніві, злості, роздратованості і є передвісником агресії. Отже, агресивність — це емоційний стан, а агресія — це форма поведінки.
Які причини виникнення агресивності?
Рівень агресивності людини може змінюватися відповідно до ситуації. Причин виникнення агресивності багато: становище людини в колективі, ставлення до неї оточення, взаємини з іншими, неправильне суб’єктивне розуміння поведінки оточення, , несприятлива сімейна ситуація , непослідовність батьків у навчанні дітей правил і норм поведінки. Сьогодні батькам зручно говорити одне, і вони накидають цю лінію поведінки дітям, завтра їм зручно говорити інше, і це інше знову накидається дітям.
Це призводить до розгубленості, озлоблення, агресії проти батьків та інших людей.
Види агресії:
Фізична агресія — використання фізичної сили одним з учасників конфлікту проти іншого. Непряма агресія — злобні плітки, жарти, а також агресія, яка ні на кого не спрямована, — спалах люті, який виявляється у формі крику, тупання ногами, стукання кулаками по столу. Роздратованість — схильність до провокування конфлікту, готовність при найменшому збудженні до виявлення запальності, різкості, грубощів. Негативізм — опозиційна форма поведінки, спрямована проти авторитетів або керівництва, може розвиватися від пасивного опору до активної боротьби проти встановлених звичаїв і законів.
Образа — заздрість і ненависть до оточення, обумовлена почуттями гіркоти та гніву на весь світ. Підозрілість — недовіра та обережність щодо людей, заснована на переконанні, що оточення хоче завдати шкоди. Вербальна агресія — вираження негативних почуттів через сварку, крик, вереск, погрози, прокляття, грубощі.
Почуття провини — наявність внутрішньоособистісного конфлікту та докорів сумління, які виражаються у переконанні людини, що вона є поганою, чинить зло.
Проведення тесту «Діагностика форм агресивних реакцій особистості у фруструючих ситуаціях» .
Чи потрібно виплескувати свою агресивність назовні?
Тривале накопичення агресивності спричиняє в організмі людини хвороби або вірогідність раптового виплескування негативних емоцій у невигідний момент, руйнує людську психіку. Невміння конструктивно долати агресивність призводить до руйнування стосунків людини з іншими, прирікає її на самотність, як наслідок — можливе вживання людиною алкоголю, наркотиків. Усім людям властива агресивність.
Тому нам обов’язково потрібно знати конструктивні способи подолання агресивності.
Конструктивні способи подолання агресивності:
виконання фізичних вправ ; заняття силовими видами спорту ; фізична праця до сьомого поту; виявити злість на неживому об’єкті: побити подушку, диван, боксерську грушу, розбити посуд, пошматувати газету; масаж, особливо потиличної частини спини з метою зняття напруження; викричатися, не спрямовуючи свій крик на об’єкт роздратування ; поговорити про ситуацію, яка спричиняє роздратування, з близькою для вас людиною; висловити уявному об’єкту роздратування своє невдоволення написати листа об’єкту роздратування, але не надсилати його. зміна виду діяльності на ту, яка допомагає вам відволіктися від проблеми; комунікативна техніка «Я-повідомлення»: висловлюючи почуття співрозмовнику щодо ситуації, яка вас дратує, викликати співчуття та бажання зрозуміти вас і не зруйнувати стосунки. Наприклад: «мене переповнює гнів, я злий, я розлючений, я агресивний, я страшно сердитий, мене дратує ця ситуація, мені не по собі, мені нестерпно боляче»; асоціативне «Я-повідомлення»: злий, як тигр; цієї миті я схожий на бочку пороху, яка може зірватися; релаксація — це метод, за допомогою якого можна частково або повністю позбутися фізичного або психічного напруження; медитація — занурення розумом у предмет, ідею, що досягається шляхом зосередженості на одному об’єкті й усуненні всіх інших факторів — зовнішніх і внутрішніх .
Учням пропонують фрагмент медитації на зниження рівня агресивності, .
Сядьте зручно, заплющте очі, зробіть глибокий вдих і видих, максимально розслабте тіло. Відчуйте всю свою агресивність, яка накопичилася в організмі. Уявіть собі вашу агресивність у вигляді вогняної кулі, яка знаходиться у грудях. Зробіть глибокий вдих і видихніть цю вогняну масу із себе, випустіть її назовні. Зробіть це ще раз, щоб жодної краплини агресивності не залишилося у вашому організмі.
Ви бачите, як вогняна маса, яку ви видихнули, повільно здіймається у повітря, і на фоні чистого голубого неба утворює велику вогняну кулю. Вогняна куля повільно повертається, з іншої сторони вона наповнена прозорою теплою водою. Через безліч маленьких дірочок у кулі на вас починає бігти прозора, тепла, голуба вода. Вода потрапляє на маківку вашої голови, обличчя.
Дрібними теплими струмочками стікає по плечах, грудях, животу, ногах далеко в землю і відносить усі негативні почуття далеко-далеко в глибину землі. Ви відчуваєте себе заспокоєними, бадьорими, повними сил і бажання творити добро.
Яка різниця між агресією та агресивністю? Які причини виникнення агресії? Назвіть конструктивні способи подолання агресивності.
Домашнє завдання: опишіть свої конструктивні способи подолання агресивності.
АГРЕСІЯ ТА АГРЕСИВНІСТЬ