Урок Грунт. Як дбати про землю
Мета:
Дати учням уявлення про грунт як верхній пухкий шар землі, на якому зростають рослини; застосовуючи методи дослідницької діяльності, переконати дітей, що у грунті є повітря; розповісти про значення грунту для рослин і тварин; ознайомити з перетворювальною діяльністю Людей: як люди дбають про землю; розвивати загальнонавчальні уміння учнів; сприяти накопиченню досвіду особистісного ставлення до системи цінностей українського суспільства; виховувати пошану до землі. На уроці можна використати наочні посібники та демонстраційні матеріали видавництва «ранок»: демонстраційний матеріал «Я і Україна. Природознавство». Хід уроку 1.
Вправа «Погода». — Який сьогодні день?
— Які число і місяць? — Який стан неба? — Чи був вітер, коли ви йшли до школи?
А опади? 2.
Робота із загадкою. Зимою біле, весною чорне, Літом зелене, а восени стрижене.
( Поле ) 3.
Робота у зошиті з друкованою основою ( С. 44 ). Учні розгадують ребус про грунт. Метод «Мікрофон» — Що таке грунт? 4.
Робота за підручником ( С. 57 ) і проведення досліду.
Учитель читає текст. — Що потрібно, щоб виріс хороший урожай? — Що таке грунт?
— Що є у грунті для життя рослин? Висновок. У грунті є поживні речовини, вода, повітря, тобто є все, що Потрібно для росту рослин. Дослід Укиньте грудочку грунту у воду.
З неї виходять бульбашки. Висновок. У грунті є повітря. Учитель продовжує читання тексту ( С. 57 ). — Для чого рослині потрібний корінь?
— Як ви гадаєте, рослини краще ростуть у твердому чи у пухкому грунті? Чому? — Що потрібно робити, щоб грунт був пухким? Практична робота Висійте насіння в грунт, полийте його.
Спостерігайте, коли воно проросте і пустить корінчик. Висновок. Грунт так само важливий для росту рослин, як і вода.
Він утримує воду, що є необхідною для рослин, і постачає поживні речовини. Корені дихають повітрям, яке міститься у грунті. Фізкультхвилинка Встаньте, діти, потягніться, Землі нашій поклоніться За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться, Веретенцем покрутіться. Відпочили? Все гаразд. У ч и т е л ь. Майже вся земна поверхня вкрита шаром грунту.
Це верх ній шар землі, на якому зростають рослини. Цей шар грунту темніший тому, що опале листя, відмерлі рослини і тварини перегнивають під дією води, повітря, сонячних променів і життєдіяльності живих організмів. Утворюється перегній ( Гумус ). Він і надає верхньому шару темного кольору. Від кількості перегною, піску і глини у грунті залежить його колір. Головною ознакою грунту є родючість. Ви часто чуєте від бабусі чи дідуся: «Ця земля родюча».
Грунт — це родюча земля. Діти розглядають малюнок у підручнику ( С. 57 ), називають тварин, для яких родюча земля стала домівкою.
У ч и т е л ь. Дрібні тварини — жуки, хробаки, кроти, миші — розпушують грунт, в результаті чого він звільняється від вуглекислого газу і збагачується киснем. Грунтове повітря заповнює усі не зайняті водою пори і пустоти. Кроти, ховрашки, хом’яки, мурахи і личинки жуків перемішують нижні шари грунту з гумусом.
Так утворюється родючий грунтовий шар. Він створюється тисячоліттями, а зруйнуватися може дуже швидко. Висновок. Грунт є домом для деяких тварин. У грунті живуть дощові хробаки, личинки комах, миші, кроти, хом’яки, ховрашки. Ознайомити з перетворювальною діяльністю людей ( Як люди дбають про землю ) допоможуть завдання, вміщені у підручнику ( С. 58 ). — Як наші предки шанували землю?
— Що потрібно робити, щоб був урожай був хорошим? Учні вивчають і пояснюють народну мудрість, складають речення за Малюнками, розповідають, хто дбає про землю, а хто — ні. 5.
Підсумок уроку. — Що таке грунт? — Для яких тварин грунт є домівкою?
— Яке значення грунту в житті людини? — Як люди повинні дбати про грунт? — Які загадки і прислів’я запам’ятали? На уроці можна також використати такі Завдання. — Прислів’я. Хто про землю дбає, вона тому повертає. Поле працю любить.
Землю гріх ображати, бо вона наша мати. На чорній землі білий хліб родить. — Тест. А) Дерево може рости: — на асфальті; — в саду; — на городі; — у річці; — у лісі; — у полі. Б) У грунті живуть: — птахи; — кроти; — миші; — черв’яки; — ховрахи; — метелики.
Урок Грунт. Як дбати про землю