Нестандартний урок з хімії. Суд над галогенами. 10 клас профільний
Тема Суд над галогенами.
Мета:
Навчальна: дати загальну порівняльну характеристику галогенів, розглянути будову їх атомів, знаходження в природі та застосування;
Розвивальна: розвиток пізнавального інтересу, комунікативних якостей, впевненості в своїх силах;
Виховна: виховувати культуру спілкування через роботу в групі, увагу, ініціативу.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма уроку : урок-гра
Підготовча робота вчителя:
пропонує учням підібрати факти про представників галогенів, що свідчать про їх негативний та позитивний вплив ; переглядає й систематизує зібраний учнями матеріал.
Обладнання та реактиви: природні мінерали: галіт, сільвін, сильвініт, плавиковий шпат; вироби з тефлону; фторовмісні зубні пасти, хлор — і бромовмісні ліки; виставка товарів, продуктів харчування та ліків; знаки хімічних елементів галогенів; таблички молекул простих речовин галогенів.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вірш «Хімічні гангстери».
Це розбійники знайомі.
Як система терпить їх?!
Віддає їм електрони
Навіть сам інертний газ!
ІІ. Повідомлення теми та постановка мети уроку
Мотивація навчальної діяльності .
Сьогодні ми з Вами проведемо суд над «хімічними гангстерами» — галогенами. Своєю діяльністю вони нанесли чималу шкоду людству, і сьогодні ми повинні винести свій вердикт: чи мають вони право на існування в Періодичній системі і в нашому житті чи їх необхідно ізолювати від суспільства та вигнати із Періодичної системи.
На суді присутні обвинувачі, адвокати, присяжні, незалежний експерт.
Після того, як ми розберемося в даному питанні, присяжні повинні винести рішення: виправдати чи покарати вигнанням.
Всі основні моменти ви фіксуєте в своїх зошитах.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Всі 5 представників галогенів перед вами. Вони живуть в 7 групі, головній підгрупі Періодичної системи, кожен в своїй квартирі. Це Фтор, Хлор, Бром, Йод і Астат.
Слово для характеристики атомів галогенів надається секретарю суду. Що ж ми знаємо про галогени за місцем їхньої прописки?
Електронна Конфігурація | Валентність | Можливі ступені окиснення | Склад молекули | |
Фтор | 2s2 2p5 | I | -1. | F2 |
Хлор | 3s2 3p5 | I, III, V, VII | +1, −1,+3,+5,+7 | CI2 |
Бром | 4s2 4p5 | I, III, V, VII | +1, −1,+3,+5,+7 | Br2 |
Йод | 5s2 5p5 | I, III, V, VII | +1, −1,+3,+5,+7 | I2 |
Астат | 6s2 6p5 | I, III, V, VII | +1, −1,+3,+5,+7 | At |
Фтор у всіх сполуках проявляє тільки окислювальні властивості через що його ступінь окиснення дорівнює -1.
Останні галогени можуть проявляти і відновні властивості, при цьому ступінь окиснення у них може бути +1, +3, +5, +7.
Всі молекули галогенів існують у вигляді двохатомних молекул: F2, Cl2, Br2, I2.
Зв’язок в молекулах ковалентний неполярний. В твердому стані вони мають молекулярну кристалічну решітку. Таким чином, температура плавлення у них низька.
Не дивлячись на те, що ватажком є Фтор, судити будемо в іншому порядку, по мірі того, як вони з’явились на хімічній арені. Першим в списку гангстерів був Хлор.
Суддя:
Дякую Вам за інформацію, прошу сідати. Слово надається стороні обвинувачення. Що ви можете сказати про Хлор? Обвинувач 1:
Історія Хлору почалася в 1774 р. Уперше його описав шведський хімік-аптекар К. Шеєле. Але на світ він з’явився лише у 1810 р. завдяки великому англійцеві Гемфрі Деві, який за допомогою електролізу розклав кухонну сіль. . Це Деві охрестив елемент Хлоросом, тобто «Зеленим», а Гей-Люссак скоротив назву. І елемент став Хлором.
Є в Німеччині місто Іпр, яке зажило поганої слави. І все завдяки Хлору. У 1915 р. там вперше було порушено Міжнародну конвенцію про незастосування отруйних газів . Німці одночасно відкрили 6 тисяч балонів з хлором.
Під час цієї жахливої операції постраждали 16 тисяч чоловік, з яких 5 тисяч загинули. Але на цьому сумна історія міста не скінчилася. Через два роки там випробували ще одну отруйну речовину — сполуку хлору.
Тому цю сполуку назвали іпритом.
Хлор входить до складу фреонів, які використовуються в холодильниках як хладогени, але, вириваючись в атмосферу, він руйнує озоновий щит Землі. Тому сторона обвинувачення вимагає рішення вигнати Хлор.
Суддя:
Спасибі. Прошу сідати. Що на це відповість сторона захисту?
Захисник 1:
Найбільш поширеною природною сполукою хлору є
Нестандартний урок з хімії. Суд над галогенами. 10 клас профільний