Сонячна система. 4 клас
Тема. Сонячна система
Мета. Ознайомити учнів з елементами астрономії, на доступних прикладах розкрити такі поняття: Всесвіт, Сонце, планети, Сонячна система; формувати науковий світогляд, уміння міркувати, аналізувати, робити висновки, працювати в групах для виконання пошукових завдань; розвивати навички критичного мислення , спостережливість і кмітливість; виховувати інтерес до наукових знань.
Обладнання. Ілюстрації до теми, таблиці, атлас , схема-малюнок Сонячної системи, додаток-стаття «Сонячна система», комп’ютер, фотографії Сонця і планет Сонячної системи, зірки з запитаннями.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Технологія. «Мозкова атака»
Хід уроку
I. Повідомлення теми і мети уроку На сьогоднішньому уроці
Я запрошую вас, любі діти,
Полинуть в дивні і незвідані світи…
Де в небесах таких прозорих
Пливуть космічні кораблі,
А зорі сяють так казково,
І все навколо загадкове,
Що думаєш: «Я уві сні».
Ми з вами дізнаємось, що є за межами нашої планети Земля у безкрайому просторі Космосу.
II. Актуалізація Опорних Знань
1. Групова «Мозкова атака»
Діти, заплющіть на хвилинку очі і подумайте, якою ви собі уявляєте і що ви знаєте про Сонячну систему. А зараз об’єднайтесь у групи і складіть список своїх думок про Сонячну систему.
2. Презентація групами своєї роботи.
Кожна група називає по черзі свої висловлювання. В цей час всі можливі варіанти записуються на дошці
III. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.
— Що ж насправді являє собою Сонячна система, що таке наша Земля, на якій ми живемо, розкажуть наші консультанти.
1. Повідомлення учнів-консультантів.
1-ий консультант.
У безхмарний ясний вечір небо над нашою головою всіяне міріадами яскравих зірок. Нам вони здаються маленькими блискучими крапочками, бо знаходяться дуже далеко від Землі. Насправді ж зірки — це величезні розжарені кулі, які складаються з газів і світяться власним світлом. Вони схожі на Сонце і рухаються навколо своєї осі, як і наша Земля.
Зірки відрізняються одна від одної своїми розмірами. Є зірки-гіганти, а є карлики.
Від температури зоряного газу залежить колір зірки: білі та блакитні мають температуру поверхні 10-20 тисяч градусів, жовті — 6-7 тисяч градусів, червоні — 3-4 тисячі.
2-ий консультант.
Відгадайте загадку.
Сходить вранці без насіння,
Оживляє світ промінням.
Не само воно гуляє
Цілих дев ‘ять друзів має
Енергійно всіх тримає!
Наше Сонце — це велетенська зірка, вона має температуру жовтої зорі. Ми знаємо, що Земля обертається навколо своєї осі за 24 години, а Сонце робить це за 27 земних діб, тобто за 648 годин. Можете уявити, яке воно величезне.
Температура на поверхні Сонця сягає 6 тисяч градусів, а в глибинах — від 10 до 15 млн. градусів. Сонце виділяє велику кількість тепла та енергії. Такі велетенські тіла як Сонце, мають велику силу притягання.
Тому утворилися планети, які постійно рухаються навколо Сонця. Кожна планета рухається по своїй орбіті.
3-ий консультант.
Меркурій По першій доріжці іде,
По другій — красуню Венеру Веде,
А рідна Земля Ось по третій біжить,
А Марс По четвертій за ними спішить.
Юпітер За Марсом на п ‘ятій орбіті,
Сатурн Аж на шостій, в кільце він одітий.
По сьомій орбіті Уран Ось біжить,
Нептун За Ураном по восьмій летить.
Найдалі від Сонця Плутон Пробігає —
Там довга зима, там усе замерзає.
Планети — це небесні тіла, що не випромінюють світла і тепла. За розмірами вони неоднакові і розташовані на різній відстані від Сонця.
4-ий консультант.
Сонячна система — це Сонце і сукупність космічних тіл, що рухаються навколо нього. До складу Сонячної системи входять 9 великих планет, 32 супутники планет, астероїди — малі планети, які можна назвати літаючими островами, метеорити — літаючі брили чи камені. Є й дрібні метеоритні частинки — літаючі піщинки і пилинки, які мчать по своїй орбіті швидше, ніж куля з гвинтівки.
Навколо Сонця обертаються також комети, які складаються з ядра і хвоста. Хвіст — це речовини, з яких складається комета, що під час польоту випаровуються. Кометні хвости витягуються іноді на мільйони кілометрів.
2. Робота з науковим текстом.
А) Ознайомлення з позначками.
Настав час готуватися до читання статті. Під час читання ви маєте робити позначки на полях: — я знаю, — я не знав. Немає потреби помічати кожний рядок, Позначка має показати ваше ставлення до інформації вцілому.
Такий вид роботи допомагає учням визначитися у матеріалі, ще раз перечитати невідоме.
Б) Читання тексту.
IV. Рефлексія
.
1. Осмислення учнями знань.
— Зараз, коли ви прослухали повідомлення учнів-консультантів, прочитали статтю, зупиніться на хвилинку, подумайте над тим, що ви прочитали. Погляньте на записи, що на дошці про те, що ви знали, чи думали, що знаєте про Сонячну систему. Зіставте свої знання.
2. Робота у групах.
У кожної групи на парті лежать зірочки, а на них запитання. Прочитайте питання, обговоріть їх у групах. Якщо вам важко дати відповідь відразу, зверніться за допомогою до тексту.
Що таке зірка? Чому зорі здаються нам дуже маленькими? Земля — це зірка чи планета? Чому Сонце постійно випромінює світло і тепло? Яке значення для Землі має Сонце?
Планети не випромінюють власного світла. Чому ми їх бачимо? Що називається орбітою планети?
Що таке Сонячна система?
3. Узагальнення знань учнів.
Розв’язання кросворду:
1. На полі оксамитовім є чарівне письмо. Ясні сріблясті літери і пишеться само. Удень воно ховається, Щоб уночі світить,
А хто з вас постарається
Той зможе полічить.
2. Яка планета носить назву Бога морів.
Яка наука вивчає зірки?
4 , 5. Коли мати входить в хату, всіх вона вкладає спати. А як батько заходить, всіх на ноги підводить.
Хто зуміє відгадати, що за батько, Що за мати?
6. Океани й континенти,
Гори й ліс, міста й поля,
Це малюк, твоя планета
Називається…
Що допомагає вам подолати труднощі у навчанні, прочитайте у виділених квадратах. Про що дізналися на уроці? Що вам сподобалося найбільше?
V. Домашнє завдання
1.Творче завдання: підготувати повідомлення про одну із одну із планет Сонячної системи за допомогою додаткової літератури.
Перечитати текст і попрацювати із позначками . Намалювати схему Сонячної системи і підписати назви планет.
Додаток
Сонячна система
Науковий текст | Позначки або |
Зорі На нічному небі, ніби маленькі — вогники, поблискують зорі. Зорі — космічні тіла. Кожна зоря — це велетенська розпечена куля. Температура на їх поверхні різна. Від температури поверхні залежить колір зорі. Зорі розташовані групами, які називаються сузір ‘ями. Ще в давнину люди дали назви сузір’ям за їх подібністю до різних предметів. Наприклад, є сузір’я Велика Ведмедиця, мала Ведмедиця, Стрілець, Риби та інші. Зорі здаються над малесенькими тому, що знаходяться дуже далеко від Землі. Найближча до Землі зірка — Сонце. Відстань від Землі до Сонця 150 млн км. А до іншої найближчої зорі — у 270 тисяч разів далі. Зорі різняться між собою розмірами. Сонце — зоря середньої величини. Його діаметр — 1 млн 392 тис. км. Інші зорі у мільярди разів більші за Сонце або значно менші від нього. Сонце Температура на поверхні Сонця сягає 6 тис. градусів, а в глибині — до 15 млн градусів. За такої температури всі речовини, з яких складається Сонце, перебувають у розпеченому газоподібному стані. Тому Сонце постійно випромінює багато світла і тепла. Сонячним світлом і теплом освітлюються й обігріваються планети, які рухаються навколо Сонця. Планети Сонячної системи Планети не випромінюють світла і тепла. Це холодні космічні тіла. Їх освітлює й обігріває Сонце. Планети здаються нам яскравими зорями. Це тому, що вони світяться відбитим сонячним світлом. Шлях, по якому планета рухається навколо Сонця називається орбітою. Навколо Сонця рухаються 9 планет. У більшості з них є природні супутники — космічні тіла. Вони рухаються навколо планет по своїх орбітах. Земля має і супутник — Місяць, Марс — 2, у Юпітера — 16, а в Сатурна -18 супутників. Крім планет навколо Сонця рухаються також астероїди, комети й метеори. Сонце, планети, їх природні супутники, астероїди, комети, метеори, які рухаються навколо Сонця, — утворюють Сонячну систему. |
Сонячна система. 4 клас